Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak stihnout koupit parcelu do konce roku a ušetřit 21 % DPH

| rubrika: Jak na to | 10. 6. 2015 | 4 komentáře
Chystáte se koupit pozemek a postavit dům pro svoji rodinu? Od 1. ledna 2016 se o pětinu zdraží parcely, na jejichž hranici jsou zavedeny inženýrské sítě – začne pro ně platit 21% sazba DPH. Jestli se rozhodnete závodit s časem a stihnout koupi ještě před zdražením, měli byste si vybrat pozemek do konce léta.

Zpřísnění definice stavební parcely, které zřejmě nastane od ledna 2016, jsme se na Peníze.cz věnovali nedávno v článku Chystáte se stavět? Některé parcely podraží až o pětinu. Vedle pozemků, na jejichž hranici jsou zavedeny inženýrské sítě, se změny dotknou i pozemků, které tvoří jeden funkční celek se stavbou (například zahrady). Zatímco dosud se daň z přidané hodnoty vyměřovala jen na parcely, na kterých je stavba postavena, nově se bude zkoumat, jak velká plocha převáděného pozemku slouží primárně hlavní stavbě.

Zatímco kupující, kteří jsou plátci DPH, tedy typicky developeři, si budou daň moci z kupní ceny odečíst, neplátci včetně otců a matek od rodin budou muset zaplatit příští rok za tyto parcely o pětinu víc. Týká se to ovšem vždy situací, kdy je prodávající plátcem DPH. Pokud budete kupovat pozemek od neplátce, kupní cena by se zvyšovat neměla.

Jde to stihnout?

Kupující, kterých se má nepříjemná novinka dotknout, tedy ti, kterým hrozí, že jim prodávající DPH připočte ke kupní ceně, začnou nyní usilovat o urychlený nákup ještě před zdražením. Zásadní bude otázka, jak daleko musíte být s prodejem nemovitosti 1. ledna 2016, aby vám DPH nepřipočetli.

Kdo začne řešit koupi pozemku hned, měl by stihnout za půl roku pohodlně vyřídit úplně všechno. Šibeniční termín si ovšem bude žádat pečlivost na všech frontách – klapnout musí dohoda o ceně i znění kupní smlouvy, ale také financování. Zejména pokud plánujete koupit pozemek na hypotéku, začněte včas zařizovat prescoring.

Co je prescoring

Zařídit si prescoring znamená v kostce zastavit se v bance, u které pravděpodobně budete žádat o hypotéku, a nechat si/se prověřit, jestli ji skutečně dostanete. Vyhnete se tím případným problémům v okamžiku, kdy už vás bude opravdu tlačit čas. Víc jsme se prescoringu věnovali v článku

Kupujeme byt: Vyberte takový, který se vám vejde do rozpočtu

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to vlastní zaplatit? Hypotéka? Nebo úvěr ze stavebního spoření? Poradíme. My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

Čím blíž bude rozhodující datum, tím bude těžší se do termínu vejít se vším všudy, tedy včetně zápisu vlastnického práva v katastru nemovitostí.Novou daň z přidané hodnoty při prodeji pozemků zaplatí ten prodávající, který nestihne do konce roku 2015 ani jedno z následujícího:

  • předat nemovitost nabyvateli (kupujícímu)
  • obdržet kupní cenu na účet od nabyvatele (kupujícího)
  • převzít vyrozumění katastru o zápisu změny vlastnického práva ve prospěch nabyvatele (kupujícího) v katastru.

Rozhodující bude pro placení DPH ta událost, která nastane dřív – těm, kteří budou chtít platit ještě cenu bez DPH, se musí podařit stihnout aspoň jedno. Každopádně jen podpis kupní smlouvy rozhodně stačit nebude. Nejbezpečnější je stihnout třetí možnost – zápis do katastru. Jenže to může po podpisu kupní smlouvy trvat ještě měsíc nebo i déle. A pokud si nenecháte dostatek času, katastr těžko popoženete.

Nevypočitatelný zákonodárce

Novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která nyní zdražuje parcely, schválili poslanci loni na poslední chvíli. Těsně před Vánoci pak odložili její platnost na návrh Senátu na 1. leden 2016. A tak si nemůžeme být úplně jisti, jestli do konce roku nečekají novelu ještě další změny, které opět ovlivní situaci kupujících.

Kličkovat se nevyplácí

Standardní, bezpečný prodej nemovitosti počítá s takovým harmonogramem, kdy prodávající obdrží kupní cenu na účet až poté, co je zapsáno vlastnické právo nabyvatele (kupujícího) v katastru. A totéž platí rovněž o předání nemovitosti. Za dodržení těchto podmínek a při volbě bezpečného schovatele se nemusí kupující ani prodávající obávat, že by přišli o nemovitost nebo o peníze.

Výše uvedená pravidla, která 1. ledna rozhodnou o tom, kdo DPH zaplatí a kdo ne, ovšem mohou vést obě strany k nebezpečnému kličkování. Ve snaze ušetřit pětinu z kupní ceny – a tedy nemalou částku – budou hledat způsoby, jak se DPH vyhnout. Situace může navíc způsobit nepříjemné situace, kdy dojde k vzájemnému nátlaku mezi prodávajícím a kupujícím. S blížícím se Novým rokem mohou být strategie prodeje těchto parcel čím dál nebezpečnější.

Vladimír Zuzák

Vladimír Zuzák
Má za sebou úspěšnou kariéru ve financích a realitách. Pracoval v OVB, ING, Hypocentru Modré Pyramidy a jako obchodní ředitel a ředitel pro finanční služby v developerské skupině Finep. Pak založil vlastní společnost Home Institute, která dává kupujícím a investorům do ruky efektivní nástroje, s nimiž projdou realitním trhem bezpečně. Zejména jsou to právní prověrka, technická inspekce, příprava a kontrola smluv a správa nemovitosti na pronájem. Nedávno se stal ředitelem pražské realitní kanceláře Maxima. Má vlastní blog, pravidelně přispívá na zavedené servery o bydlení a financích.

Kdo si zariskuje?

První možnost, jak ušetřit DPH i těsně před koncem roku, je riziková především pro kupujícího. Lze očekávat tlak na brzkou platbu kupní ceny rovnou na účet prodávajícího – ihned po podpisu kupní smlouvy, nebo prostě do rozhodujícího data 31. prosince 2015.

Zatímco standardně se kupní cena skládá do úschovy a vyplácí se prodávajícímu až po zápisu v katastru, pro platbu DPH je v tomto případě určující připsání peněz na účet. Úschova bohužel nemá ve vztahu k DPH žádnou relevanci. Jenže pokud přistoupíte na platbu předem, riskujete, že si prodávající nechá peníze i parcelu. Přijít můžete ne o pětinu, ale přímo o celou kupní cenu.

Druhá možná cesta bude riziková naopak pro prodávajícího, je to brzké předání nemovitosti nabyvateli. Zde je riziko nižší zejména v případě, kdy nabyvatel složil kupní cenu do úschovy, jak je uvedeno výše. Prodávající má tedy jistotu, že mu budou peníze vyplaceny. Předání nemovitosti za takových podmínek je dohoda, na kterou je možné ve výjimečných případech a za předpokladu slušného a spolehlivého nabyvatele přistoupit.

Přesto může dojít například k tomu, že katastr vrátí nebo zamítne návrh na vklad, budete muset přepracovat smluvní dokumentaci a v nejhorším případě může ještě dojít k neshodám, které nakonec prodej znemožní a prodávající bude muset žádat nemovitost zpátky. To je nejhorší v případech, kdy už nabyvatel provedl na pozemku nějaké změny, které je potom velmi obtížné vzájemně vypořádat.

Zdržení si nemůžete dovolit

Chcete-li stihnout koupit včas parcelu, abyste nemuseli platit DPH, nemůžete si dovolit zdržení. Dbejte na profesionální přípravu smluvní dokumentace a návrhu na vklad do katastru nemovitostí – pokud vám totiž katastr návrh zamítne, nebo dokonce vrátí k přepracování, může se prodej protáhnout až o několik měsíců a vy budete muset nakonec DPH doplácet. Když spěcháte, zajistěte si raději dobrého právníka.

Co znamená včas

Chcete-li se vyhnout výše uvedeným rizikům a sporům mezi prodávajícím a kupujícím, věnujte se už během léta výběru vhodného pozemku s inženýrskými sítěmi na hranicích. Když v září nebo v říjnu podepíšete kupní smlouvu a podáte návrh na vklad do katastru, měli byste splnit do konce roku třetí podmínku a celý proces prodeje a koupě pozemku proběhne tak bezpečně, jako by žádné placení DPH ani nehrozilo.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+18
Ano
Ne

Diskuze

10. 2. 2016 | 11:52 | R.

S.r.o. není ze zákona automaticky plátce DPH, je to dost obtížné u nově založené s.r.o. být registrován k DPH. více

24. 1. 2016 | 22:14

S.r.o.o je ze zakona automaticky platce dph tak to ze by nekdo zalozil s.r.o. jako neplatce neklapne více

25. 12. 2015 | 19:23 | Lukáš Beťák

Na internetu kolují zprávy o zdražení pozemků. Rád bych vnesl trochu světla do této problematiky. Od ledna se bude platit DPH z pozemků, na které je vydané nejen stavební povolení, ale i na ty, které leží v územním plánu,...více

10. 6. 2015 | 1:53 | jezevec

no pak je taky ještě možnost, že developer převede každou jednotlivou parcelu na jednoúčelově založené sro, neplátce dph - a pak prodá to sro. tím se navíc obejde i daň z převodu nemovitostí, ale u dražších parcel to stojí...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK