Když dneska koupíte parcelu, na kterou (zatím) nejsou zavedeny inženýrské sítě, ovšem jsou zavedeny do jejího okolí, k její hranici – a tudíž je pozemek vhodný k budoucí stavbě – není cena pozemku zatížena daní z přidané hodnoty. Na rozdíl od pozemku, na který inženýrské sítě zavedeny jsou. Neznamená to, že jsou nezasíťované pozemky od daně osvobozené. Jen se zkrátka nevejdou do definice, která určuje, z jakých parcel se DPH odvádí. V praxi z toho plyne zásadní výhoda: daň z přidané hodnoty se z nich prostě neplatí.
Přísnější pravidla už od ledna
Od ledna 2016 to bude jinak. Po ročním odkladu nabude účinnosti novinka v zákoně o dani z přidané hodnoty, který definici stavební parcely upřesňuje, zpřísňuje. Daň v základní sazbě 21 procent se bude odvádět z prodeje každého pozemku, na kterém nebo v jehož okolí (!) se provedly stavební práce – úpravy terénu, výkopy nebo přivedení inženýrských sítí - směřující k tomu, aby se pozemek stal stavební parcelou.
Ostatní pozemky, na kterých se stavět nemá a nebude – jako jsou například louky nebo pole – zůstávají od daně osvobozené.
Novinka měla původně platit už letos, zdvihla ovšem vlnu nevole, zejména ze strany developerů. Zákonodárci nakonec přistoupili k ročnímu odkladu. Ministerstvo financí, z jehož dílny zákon vzešel, od počátku klidnilo vášně. Ohrazuje se proti tvrzení, že zavádí novou daň, která zdraží pozemky. Prý jen uvádí věci a pravidla na pravou míru:
„Pokud do současnosti někteří developeři prodávají pozemky bez daně, i když je zřejmé, že na pozemku se bude stavět, a to i tím způsobem, že inženýrské sítě byly přivedeny na hranici pozemku, nebo byl pozemek účelově rozdělen na různé parcely a docházelo k prodeji většiny parcel bez daně a pouze jedna parcela s inženýrskými sítěmi byla prodána s daní, takové jednání může být posouzeno jako zneužití práva s cílem obcházení povinnosti přiznat daň. I za stávající právní úpravy by byl takový postup finančním úřadem napaden,“ vysvětluje na webu rezortu náměstkyně ministra financí Babiše Simona Hornochová. Nově by podle ministerstva k podobným případům nemělo docházet vůbec.
Nová definice stavebního pozemku výslovně postihuje i případy uvedené výše. Skončí tedy výkladové nejasnosti, nebude jak tančit mezi paragrafy.
Zásadní ovšem je, že v praxi bude mít novinka nepříjemné dopady: část parcel podraží. Citelný nárůst cen pocítí především lidé, kteří shánějí pozemek na stavbu rodinného domku a nakupují od prodejce, který je plátcem DPH, typicky firmy, developera. Prodejce si totiž peníze, které bude muset odvést na dani, přirozeně k ceně připočte.
Zdražovat se bude citelně
„Dojde ke skokovému růstu cen, ale pouze u parcel pro výstavbu rodinných domů, které si kupují převážně fyzické osoby a neplátci DPH, pokud parcely koupí od developera, který je téměř vždy plátcem DPH. U pozemků, které si koupí firmy například pro výstavbu skladů či výrobních hal nebo developeři pro výstavbu bytových domů, se toto opatření neprojeví, protože tyto subjekty jsou plátci DPH a daň si odečtou,“ vysvětluje ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.
A jak moc zdražení pocítíte?
„Pokud počítáme, že průměrná cena parcely pro rodinný dům v Praze o velikosti 700 až 1000 metrů čtverečních se v současné době pohybuje mezi čtyřmi a pěti miliony korun, dojde od příštího roku k jejímu zdražení o 840 tisíc až 1,05 milionu korun,“ vypočítává.
V menších městech nebude zdražení tak výrazné, protože lokální ceny pozemků jsou podstatně nižší.
„Například parcela o velikosti 700 až 1000 metrů čtverečních v Českých Budějovicích zdraží ze současných 1,173 až 1,675 milionu korun o 246 až 352 tisíc korun. Jiný příklad: V Šumperku, kde se podle nabídek realitních kanceláří prodává takto velká parcela za 300 až 430 tisíc korun, dojde k zdražení o 63 až 90 tisíc korun,“ pokračuje šéf Ekospolu.
Jestli chcete stavět a sháníte vhodnou stavební parcelu, vyplatí se koupit ji do konce roku. Rozhodně v případě parcel, na které ještě nejsou zavedeny sítě – ovšem jsou zavedeny v okolí tak, že se snadno natáhnou i na váš pozemek. Rozhodující je termín platby. Kdo stihne zaplatit do posledního prosince, dostane cenu bez daně. Kdo zaplatí prvního ledna a později – a nakupuje od plátce DPH – měl by počítat s přirážkou až ve výši jednadvaceti procent, které odpovídají základní sazbě daně.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
1. 6. 2015 15:10, osvoboditel
Cena parcely není dána daňovými sazbami, ale tím, kde se sejde nabídka s poptávkou. Jestli developeři zvednou ceny o novou daň, tak jednoduše neprodají. Stát novou daní, jako obvykle, jenom přidusí ekonomickou aktivitu, možná vyvolá pár bankrotů a v daném oboru vyrobí něco nezaměstnaných. Přínos pro státní kasu nula nic, jestli ovšem nebude záporný. Soudruzi na MF si akorát řeknou "A teraz zkúsme dačo iné"
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.