Jezuiti a pošetilci
20. 1. 2015 | Pavel Kohout | 6 komentářů
Ti pošetilci centrální bankéři jsou schopni všeho. Jeden nikdy neví, kdy se čeho chytnou.
Švýcarská národní banka (SNB) ve čtvrtek oznámila, že končí s nákupy eur, čímž uvolnila kurz švýcarského franku. Švýcarská národní banka přes tři roky pomocí intervencí na měnových trzích udržovala kurz franku nad hodnotou 1,2 za euro. Příliš silný kurz měny by totiž ohrožoval konkurenceschopnost švýcarské ekonomiky. A jelikož švýcarský frank je po staletí vnímán jako bezpečná pevná měna, investoři k němu během finanční krize a krize eurozóny začali silně tíhnout, což tlačilo kurz měny stále víc nahoru.
Aby Švýcarská národní banka udržela kurz franku na nízké úrovni vůči euru, musela ve velkém nakupovat eura. Od roku 2008 stoupl objem zahraničních deviz v rozvaze banky ze 47 miliard franků na 476 miliard, tedy na desetinásobek. Většinu z toho tvoří právě eura. Jenomže tlak Evropské centrální banky na oslabení eura je tak silný, že mu už nemůže dál čelit. A tak zatímco ostatní centrální banky ve světě nadále bojují v ringu a snaží se oslabit svou měnu (aktuálně vítězí Bank of Japan a Evropská centrální banka), SNB právě hodila ručník do ringu a boj vzdává.
Odborník na akcie, zakladatel a ředitel společnosti FINEZ Investment Management, poskytující privátní investiční poradenství.
Publikuje pravidelně v deníku E15, v měsíčníku Finanční řízení & controlling v praxi, na portálech Investujeme.cz, Finmag.cz, Peníze.cz a příležitostně v dalších médiích.
Švýcarský frank automaticky skokově posílil z 1,2 franku za euro na jeden frank za jedno euro. V měnovém páru EUR/CHF je frank ve jmenovateli, posílení franku se tedy projeví poklesem hodnoty kurzu eura vůči franku. Jakmile tato zpráva obletěla svět (a to dneska trvá opravdu jen chviličku), klesl kurz nakrátko dokonce až na 0,85 franků za jedno euro. Záhy ale kurz korigoval zhruba k hodnotě 1,05, pak se frank zase držel zhruba na úrovni eura.
Pro většinu Čechů tato zpráva nic neznamená. „No bóže, tak se někde pohnul kurz měny,“ říká si asi většina čtenářů. Pro finančníky je to ale šok. Nestává se každý den, aby se kurz takto etablovaných měn, jako je švýcarský frank, pohnul během pár minut o 30 procent. Běžný denní pohyb bývá v řádu setin či desetin procenta.
Od chvíle, co švýcarská centrální banka začala intervenovat a oslabovat frank, se sice říká, že to nemůže trvat věčně, že je to velmi drahá politika, zpráva ale přesto všechny zaskočila. Nikdo nečekal, že Švýcarská národní banka upustí od intervencí v nejbližší době. Tak už to ale chodí, centrální banky k takové kroky nevyhlašují s předstihem inzerátem v Annonci.
Osobně jsem si myslel, že k utnutí intervencí bude Švýcarská národní banka donucena referendem o jejích zlatých rezervách. To ale nezískalo zdaleka takovou podporu, jak se podle průzkumů zdálo. Nakonec se banka sama rozhodla přestat uměle udržovat nízký kurz měny, protože její rozvaha rostla neudržitelným tempem.
Kdo ví, jak se zachová v budoucnu Česká národní banka. Třeba nás také časem šokuje nějakým překvapivým zvratem ve své politice „nízkého kurzu koruny“.
Propad kurzu eura ke švýcarskému franku se samozřejmě projevil i na akciových trzích. Hodnota indexu SMI, sestaveného z dvaceti největších švýcarských akciových společností, poklesla během čtvrtka o necelých devět procent. V médiích se tak píše o pádu švýcarské burzy.
Pro ne-švýcarské investory ale tenhle pokles v konečném součtu znamená růst hodnoty investice: po přepočtu do eur, dolarů nebo korun hodnota švýcarských akcií v průměru stoupla o osm procent. Takže z toho rozhodně nemusíme dělat tragédii.
Podívejme se pro příklad na vývoj cen akcií společnosti Nestlé.
Cena akcií obchodovaných na švýcarské burze (ve švýcarském franku) klesla ve čtvrtek zhruba o sedm procent ze 74,5 franku na 69,5 franku. Ty samé akcie je ale možné koupit třeba také na burze ve Frankfurtu v eurech. Tady jejich cena naopak stoupla o 6,5 procenta ze 62 eur na 66 eur.
Akcie Nestlé ve franku | Akcie Nestlé v euru |
Málokdo z nás asi má životní úspory ve švýcarských akciích nebo ve švýcarském franku. Mohli bychom tedy celou věc ignorovat, vždyť se nás to netýká. Je to ale velmi názorná ukázka toho, jak moc dnes veškeré dění na finančních trzích ovlivňují centrální banky a jejich politika. Mnohdy nepředvídatelná. Proto jsou veškeré investice na finančních trzích často daleko rizikovější, než si uvědomujeme.
Mimochodem když zmiňuji nepředvídatelné zásahy centrálních bank: Švýcarská národí banka šokovala vedle uvolnění měnového kurzu také změnou v úrokových sazbách. Snížila tříměsíční depozitní sazbu na minus 0,75 procenta (opakuji: minus, to znamená, že musíte platit za to, že můžete uložit peníze u SNB). V podstatě se tak švýcarská centrální banka jiným způsobem snaží bránit poptávce po francích a přílišnému posílení měny. Kdo ví, možná se záporných úrokových sazeb dočkáme i u nás a třeba budeme časem i platit státu za to, že mu můžeme půjčit peníze. Když už můžou být výnosy českých státních dluhopisů nižší než v Německu (a nemají moc daleko ani ke švýcarským dluhopisům), tak už je možné všechno. Ale téma dluhopisové megabubliny si necháme na příště.
Kurzy dalších měn hledejte na Peníze.cz, kromě měn obvyklých zde najdete i kurzy měn exotičtějších
Dlouhodobý investiční produkt
Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
19. 1. 2015 21:25, strnad
Chytry Fuk ? Vetsinou tupec tytuluje ostatni jako tupce !SNB v roce 2011 reagovala rychle na paritu Franku k euru,
s pevnym kursem 1.20 Fr. S upozornenim , ze to bude trvat jen
ucitou dobu, jak nize jiz jiny komentator pznamenal ! V te dobe
musela SNB chranit CH prumysl a to se s velkym uspechem podarilo.
Ve ctvrtek prisel den D ! Ted je uz jen na samotnem CH
prumyslu, mel na to tri roky, se napasovat ! Tak dobrou Fuk-Fuk .
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
19. 1. 2015 9:55, Tomáš Fuk
Všechny papírové peníze se nakonec nevyhnutelně vrátí zpět ke své opravdové vnitřní hodnotě: nula! A na tom nic nezmění ani to, že švýcarský bankéři přiznali svoji tupost, kterou udělali před lety. Jen to dokazuje nekompetentnost lidí co se snaží regulovat svět.
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.