Investujte pravidelně a s disciplínou. Výsledky přinese čas

Štěpán Hájek | rubrika: FINMARKET | 22. 3. 2023
Úspěšně investovat na akciových trzích je složitá disciplína. Sledovat stovky společností, analyzovat, co říká jejich vedení, jaká čísla reportují nebo jak se vyvíjí poptávka po jejich produktech, zabere spoustu času. Přitom to nezaručí, že budete úspěšní. Může přijít zásah regulátora a ceny akcií klesnou o desítky procent.
Investujte pravidelně a s disciplínou. Výsledky přinese čas

Zdroj: Shutterstock

Investování musí být vaše vášeň a výsledkem této vášně je potenciální zisk. Ten se udává v procentech, kterých jste jako investor za kalendářní rok dosáhli. Koncem roku máte zároveň možnost porovnat se s největšími investory a nejpopulárnějším akciovým indexem S&P 500.

A zde přichází příležitost pro každého smrtelníka, který nikdy neviděl účetní výkaz. Úspěšnost investorů se totiž obecně měří v jejich výkonnosti oproti akciovému indexu. Pokud tedy strávíte tisíce hodin analyzováním akcií a v delším horizontu nepřekonáte index, z pohledu konečného zisku byla vaše práce zbytečná. Ještě zajímavější je, že drtivá většina akciových fondů, které vám nabídnou na přepážce v bance, tento index dlouhodobě neporazí. A to ještě musíte zaplatit vstupní, výkonnostní a správcovský poplatek, což dohromady dělá kolem 2–5 procent ročně.

O autorovi

Zdroj: XTB

Finančním trhům se Štěpán Hájek začal věnovat už na vysoké škole v roce 2012, kdy se přes různé druhy analýz dostal až k fundamentálním analýzám jednotlivých akciových sektorů. Později se zaměřil na vývoj makroekonomických trendů, které vnímá jako hlavní hybnou sílu finančních trhů. Tím se začal prodlužovat jeho investiční horizont. Část jeho portfolia však stále tvoří aktivní správa portfolia. Ve společnosti XTB pro klienty připravuje pravidelná videa a zprávy o dění na finančních trzích. Vystupuje rovněž v médiích.

Možná vám už dochází, že pro většinu lidí je tou nejlepší – a v delším horizontu nejefektivnější – volbou koupit samotný index. Do indexů se dá investovat přes takzvané ETF fondy, u nichž se pohybují poplatky kolem 0–0,5 procenta ročně, což je oproti bankovním investičním fondům značný rozdíl.

Jak investovat do ETF fondů

Řada brokerských domů nabízí celou škálu indexových ETF fondů, které kopírují výkonnost akciových indexů, jako je například americký S&P 500. Nad jiným indexem bych osobně ani nepřemýšlel. Jeho výkonnost je za posledních 50 let 9,4 procenta, za 25 let 10,6 procenta, za deset let 12,15 procenta a za pět roků 13,57 procenta.

Ideální doba na nákup akcií, ETF či čehokoliv jiného, je obecně ve slevě, přičemž loni index S&P 500 z důvodu rostoucích sazeb, vysoké inflace a výsledné horší náladě mezi investory ztratil 18,1 procenta. Uzrál tedy čas?

Časovat se nevyplatí

Ačkoliv může k dalšímu propadu dojít, neotálejte. Především jako drobný investor se nechcete ocitnout v situaci, kdy budete časovat trh. To umí jen hrstka nejlepších investorů na světě. Osvědčeným způsobem jsou pravidelné investice na začátku každého měsíce nebo týdne. Jedná se o kouzlo složeného úročení, kdy eliminujete větší propady a v čase akumulujete úroky. Teoreticky tak při investování tisícovky měsíčně s průměrným úročením deset procent, vygenerujete jeden milion za 22 let a přes dva miliony za 30 let. Podobný postup platí i při investici větší částky, tu je ovšem lepší rozdělit po pár měsících.

Investovat dnes už skutečně může každý a jakoukoliv částku. Je potřeba jen začít, držet se pravidelnosti, být disciplinovaný a o výsledky se postará čas. Ten je důležitější než pokusy o časování trhu.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Štěpán Hájek

 Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

31. 5. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Češi přišli na chuť investicím. Na důchod si ale spoří špatně

Počet spořících Čechů za poslední rok vzrostl o třetinu. Vzrostl také počet Čechů, kteří investují, ale bez dlouhodobé rezervy je stále téměř pětina obyvatel. Vyplývá to z analýzy České... celý článek

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

30. 5. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Raiffeisenbank spouští investiční aplikaci pro všechny klienty

Nová mobilní aplikace s názvem Raiffeisen investice bude od 1. června dostupná pro všechny klienty. Raiffeisenbank ji představila už loni v září, dosud ji ale aktivně nepropagovala... celý článek

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

30. 5. 2023 | Jana Divinová

Na vysokou inflaci spoření neplatí. Jak hledat bezpečné investice?

Podle statistik ČNB Češi za covidu rekordně šetřili. To je dobrá zpráva. Horší je, že valná část peněz zůstává ležet na bankovních účtech, odkud se úspory vypařují. Buď velmi rychle,... celý článek

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

26. 5. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Pomůže i zpětně

Státem ovládaná společnost ČEZ zjednoduší výplatu dividend. Novinka pomůže hlavně drobným akcionářům, a to i za několik let zpětně. 

Kam s milionem? Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí zisk i rizika

25. 5. 2023 | Petra Nová

Kam s milionem? Fondy kvalifikovaných investorů nabízejí zisk i rizika

Fondy kvalifikovaných investorů zažívají velký boom. Největší zájem je o zakládání těch nemovitostních. Jejich výnosy ale už nemusí být tak atraktivní jako dřív. „Už loni byla cítit... celý článek

Partners Financial Services