Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

Alan Pock | rubrika: BrandInsight | 18. 8. 2022 | 1 komentář
Mnoho lidí přestává v době krize investovat. Hodnota řady aktiv, která se nyní dostávají pod cenu, ale v dlouhodobějším horizontu opět poroste. Navíc stále existují aktiva, která dokážou přinášet stabilní výnos i v těžkých časech. Například nemovitosti, do nichž se dá nyní investovat i bez milionů na účtu.
Skupinové investování jako vhodný nástroj pro složitější období

Zdroj: Shutterstock

O nemovitostech dlouhodobě platí, že jsou velice dobrým uchovatelem hodnoty investovaných peněz. I přesto (nebo právě proto), že se často berou jako investice konzervativního typu, pořád přibývá investorů, kteří reality do svého portfolia přidávají. Je to proto, že se v nejisté době, jako je už nějaký ten pátek tahle, poohlížejí po stabilnějších aktivech. A navíc většina Čechů je v investování dlouhodobě spíš konzervativnější.

O autorovi

Alan Pock, CEO a spoluzakladatel společnosti Investown
Zdroj: Investown

Alan Pock má bohaté zkušenosti s obchodem a budováním partnerských vztahů finančnětechnologických firem v Česku a USA. Je spoluzakladatelem a CEO společnosti Investown. Ta nabízí možnost investovat prostřednictvím hromadného financování do nemovitostních projektů a patří mezi tuzemské nejrychleji rostoucí fintech startupy.

Analýzy ukazují, že i v nestabilní době, kdy světem otřásá válka na Ukrajině, doznívají dopady pandemie a blíží se období recese, si investiční reality narozdíl od akcií nebo kryptoměn udržují stabilní výkonnost. Ještě zřejmější je to v Česku, kterě má zejména ve výstavbě rezidenčních nemovitostí velké nedostatky a kde poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku.

Stabilita, to je, oč tu běží

Podle údajů nadnárodní investiční společnosti Schroders jsou reality nejstabilnější aktivum. Ve srovnání s akciemi, státními dluhopisy, komoditami i zlatem připisují zajímavý výnos ve všech makroekonomických etapách. Jejich síla se projevuje zejména v obdobích, která jsou situaci naší ekonomiky nejblíž, tedy v době reflace (ekonomika v prostředí růstu inflace), případně hrozící stagflace (ekonomika v prostředí recese a zároveň zrychlující inflace).

Ceny (zejména rezidenčních) nemovitostí z dlouhodobého hlediska rostou. Z toho důvodu fungují jako velice stabilní, konzervativní a jisté uložení finančních prostředků. Ve vybraných obdobích samozřejmě existují aktiva, která i v delším horizontu přinášejí několikanásobně vyšší výnosy. Ty jsou ale vykupovány vyšším rizikem a sklony k vysoké volatilitě.

Rozkvět skupinového financování

I přes ekonomické podmínky, které na první pohled nejsou zcela příznivé, existuje v Česku velká chuť po nových realitních projektech. Překážkou se v posledních měsících stávají vysoké úroky hypoték a obecně úvěrů. To nahrává skupinovému financování, kterému se zejména díky rozmachu chytrých technologií daří víc než kdy dřív. Z prostého důvodu – je dostupné takřka každému.

K investování dnes stačí nižší stovky korun, poplatky navíc bývají u mladých firem minimální nebo dokonce nulové. Jejich byznysmodel je postaven na jiných příjmech. Pokud se tedy spojí stovky nebo tisíce investorů a každý z nich investuje v průměru nižší tisíce, pohybujeme se hned v milionových částkách, které jsou dostupné pro realizaci realitních projektů. To umožňuje prověřeným developerům ucházet se o výhodnější zdroje financování pro své realitní projekty a současně přinášet řadě drobnějších investorů velice zajímavý výnos pohybující se nad hranicí 8 % ročně.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Peníze BrandInsight

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

18. 5. 2024 | Tomáš Krause

Velké banky kupují bitcoiny. Salvador ukázal, kolik jich má. Týden v kryptu

Americké banky investují do bitcoinových fondů, volatilita bitcoinu klesá, vývojář Tornado Cash dostal pět let natvrdo, Salvador ukazuje své bitcoiny a Runes už jsou out. Je tu další... celý článek

Třetině Čechů chybí finanční znalosti. Ženy tápou častěji, ukázal průzkum

14. 5. 2024 | Kateřina Hovorková

Třetině Čechů chybí finanční znalosti. Ženy tápou častěji, ukázal průzkum

Jaký je rozdíl mezi běžným a spořicím účtem? Co se skrývá pod pojmem inflace a úročení? Je bezpečnější podíl v akciovém fondu, nebo nákup akcií jedné firmy? Co jsou kryptoměny? Na takové... celý článek

Kongres USA proti regulaci krypta. V Argentině dělají bitcoin z odpadu. Týden v kryptu

11. 5. 2024 | Tomáš Krause

Kongres USA proti regulaci krypta. V Argentině dělají bitcoin z odpadu. Týden v kryptu

Miliarda transakcí bitcoinem. Ethereum je zase inflační. Argentina vyrábí bitcoin z odpadu. Američtí kongresmani proti regulacím Komise pro cenné papíry, jejíž šéf se je prý pokoušel... celý článek

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

9. 5. 2024 | Martin Mašát | 2 komentáře

Konec optimismu. Dluhopisové i akciové fondy začínají klesat

Optimismus došel. Investoři přestávají věřit tomu, že se ve Spojených státech podaří brzy zamést s inflací a že klesnou úrokové sazby tamější centrální banky. Špatnou náladou se nechali... celý článek

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

9. 5. 2024 | Jan Traxler | 5 komentářů

Kolik vám vynesou dividendy z českých akcií? Přehled

Nejvyšší dividendový výnos z akcií obchodovaných na pražské burze nabízejí pravidelně Moneta, Philip Morris a ČEZ. Kolik dostanou akcionáři letos a jaký je výhled do příštích let?

Partners Financial Services