Nevíte, kam s penězi? Můžete spoluvlastnit housle za tři miliony

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 2. 2020 16:24
Nevíte, kam s penězi? Můžete spoluvlastnit housle za tři miliony

Zkusit vydělat teď můžete i na historických houslích. Investiční služba Portu Gallery nabízí možnost koupit si podíl na nástroji Gennaro Testore z roku 1796 (na obrázku). Pochází z milánské školy z doby vrcholné éry houslařství v Itálii a investoři musí dát dohromady do konce dubna tři miliony korun, aby housle dohromady pořídili.

Novou investiční příležitost otevřela Portu, retailová divize investiční skupiny Wood & Company, na začátku února. Na historické housle zatím investoři poslali téměř 600 tisíc korun, tedy zhruba pětinu potřebných peněz.

Nástroj Gennaro Testore 1796 vybrala k nabídce investiční komise odborníků. „Jedná se opravdu o velmi cenný nástroj, především díky své zachovalosti a původnosti. Houslaři zlaté éry jako Stradivari, Guarneri nebo právě Testore vyráběli housle zvláštním způsobem a měli opravdu cit pro houslařinu. To je něco, co se nedá koupit, s tím se musíte narodit,“ říká o nástroji Oleg Fedčuk, houslař a také člen investiční komise Portu Gallery.

Srovnejte si to s námi

„Nástroj se dochoval bez výrazných poškození a v původním laku, což je opravdu velmi vzácné,“ dodává znalec historických houslí Marek Počepický.

Online investice do podílu v houslích, jakožto zajímavého alternativního aktiva, dosud podle Portu neumožňovala žádná společnost v Evropě. Na Portu Gallery je po registraci možné investovat do vystavených předmětů s historickou nebo sběratelskou hodnotou už od jediné koruny.

„Demokratizace investování, diverzifikace portfolia mimo tradiční investiční aktiva, zajímavý potenciál,“ shrnuje hlavní výhody Portu Gallery její šéf Radim Krejčí.

Investice proběhne, jenom když se podaří shromáždit celou cílovou částku. Investoři by se pak stali vlastníky investičních certifikátů, jejichž hodnota se bude odvíjet od hodnoty houslí. Portu ji každý půl rok aktualizuje na základě znaleckého posudku. Firma předpokládá, že předměty, do kterých se přes její on-line investiční předměty investuje, bude držet tři až pět let. Následně dojde k prodeji a k realizaci zisku z investice. O podmínkách prodeje budou investoři spolurozhodovat.

Portu Gallery nevybírá vstupní ani výstupní poplatky, za správu aktiv se platí jedno procento z jejich hodnoty. Kdo by se chtěl investice předčasně zbavit, může své investiční certifikáty převést jen na jiného investora Portu. Za to firma účtuje poplatek ve výši 500 korun.

Na platformě Portu Gallery se od jejího spuštění v září loňského roku zainvestovaly dva historické automobily – Nash Healey Roadster z roku 1952 a Porsche 911 R-Gruppe z roku 1974. Celkově tak Češi na Portu Gallery do sběratelských předmětů investovali už víc než pět milionů korun.

V současné době mohou investoři vložit své peníze do ikonického automobilu Ferrari 250 GT Coupé. Jeho upisovací hodnota je 15,2 milionu korun a investovat je možné do naplnění cílové částky, nejpozději však do konce května.

Ferrari 250 GT Coupé. I na něj je investiční sbírka.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

26. 2. 2021 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat

Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

26. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 1 komentář

Nevěřte na pohádky o kryptu, říkají zakladatelé finančního webu

Bitcoin jede jak šinkanzen. Chcete se svézt? Vojtěch Machek a Matěj Bajer ve svém webovém magazínu Finex.cz mapují výhody i nástrahy moderních finančních nástrojů a varují před podvodníky.... celý článek

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

25. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Půjčíte developerovi, porazíte inflaci. Začít lze s tisícovkou

Nemovitosti mají Češi rádi a my jim nabízíme snadnou možnost, jak s nimi zhodnotit své peníze nad inflaci. Vše si mohou vyzkoušet už od tisícikoruny, říká Lukáš Blažek, obchodní ředitel... celý článek

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

19. 2. 2021 | Petr Kučera | 5 komentářů

Revolut přidává omezení. Pozor u bankomatu, převodů i investic

Fintechová firma Revolut oznámila další omezení svých služeb, respektive zvýšení poplatků. Týkají se hlavně výběrů nižších částek z bankomatu, převodů peněz mimo oblast SEPA a investic. celý článek

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

18. 2. 2021 | Petr Kučera | 10 komentářů

ING Bank končí se spořením i fondy, klienty osloví Raiffka

ING se stáhne z osobního bankovnictví v Česku. Exkluzivní právo oslovit její klienty se svou nabídkou získala Raiffeisenbank, přímo je ale nepřevezme.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.