Nevíte, kam s penězi? Můžete spoluvlastnit housle za tři miliony

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 2. 2020 | 1 komentář
Nevíte, kam s penězi? Můžete spoluvlastnit housle za tři miliony

Zkusit vydělat teď můžete i na historických houslích. Investiční služba Portu Gallery nabízí možnost koupit si podíl na nástroji Gennaro Testore z roku 1796 (na obrázku). Pochází z milánské školy z doby vrcholné éry houslařství v Itálii a investoři musí dát dohromady do konce dubna tři miliony korun, aby housle dohromady pořídili.

Novou investiční příležitost otevřela Portu, retailová divize investiční skupiny Wood & Company, na začátku února. Na historické housle zatím investoři poslali téměř 600 tisíc korun, tedy zhruba pětinu potřebných peněz.

Nástroj Gennaro Testore 1796 vybrala k nabídce investiční komise odborníků. „Jedná se opravdu o velmi cenný nástroj, především díky své zachovalosti a původnosti. Houslaři zlaté éry jako Stradivari, Guarneri nebo právě Testore vyráběli housle zvláštním způsobem a měli opravdu cit pro houslařinu. To je něco, co se nedá koupit, s tím se musíte narodit,“ říká o nástroji Oleg Fedčuk, houslař a také člen investiční komise Portu Gallery.

Srovnejte si to s námi

„Nástroj se dochoval bez výrazných poškození a v původním laku, což je opravdu velmi vzácné,“ dodává znalec historických houslí Marek Počepický.

Online investice do podílu v houslích, jakožto zajímavého alternativního aktiva, dosud podle Portu neumožňovala žádná společnost v Evropě. Na Portu Gallery je po registraci možné investovat do vystavených předmětů s historickou nebo sběratelskou hodnotou už od jediné koruny.

„Demokratizace investování, diverzifikace portfolia mimo tradiční investiční aktiva, zajímavý potenciál,“ shrnuje hlavní výhody Portu Gallery její šéf Radim Krejčí.

Investice proběhne, jenom když se podaří shromáždit celou cílovou částku. Investoři by se pak stali vlastníky investičních certifikátů, jejichž hodnota se bude odvíjet od hodnoty houslí. Portu ji každý půl rok aktualizuje na základě znaleckého posudku. Firma předpokládá, že předměty, do kterých se přes její on-line investiční předměty investuje, bude držet tři až pět let. Následně dojde k prodeji a k realizaci zisku z investice. O podmínkách prodeje budou investoři spolurozhodovat.

Portu Gallery nevybírá vstupní ani výstupní poplatky, za správu aktiv se platí jedno procento z jejich hodnoty. Kdo by se chtěl investice předčasně zbavit, může své investiční certifikáty převést jen na jiného investora Portu. Za to firma účtuje poplatek ve výši 500 korun.

Na platformě Portu Gallery se od jejího spuštění v září loňského roku zainvestovaly dva historické automobily – Nash Healey Roadster z roku 1952 a Porsche 911 R-Gruppe z roku 1974. Celkově tak Češi na Portu Gallery do sběratelských předmětů investovali už víc než pět milionů korun.

V současné době mohou investoři vložit své peníze do ikonického automobilu Ferrari 250 GT Coupé. Jeho upisovací hodnota je 15,2 milionu korun a investovat je možné do naplnění cílové částky, nejpozději však do konce května.

Ferrari 250 GT Coupé. I na něj je investiční sbírka.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

27. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem akcií energetické společnosti reagovali na zprávu o možném zavedení sektorové daně. Ta... celý článek

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

21. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ

První restaurace na burze. Coloseum si jde pro 100 milionů

Česká gastronomická skupina Coloseum odstartuje ve středu 22. června veřejnou nabídku akcií (IPO). Přes trh Start pražské burzy nabídne 425 tisíc akcií, které mohou představovat až... celý článek

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

21. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nejdražší akcie vstupuje na burzu. Úpis se povedl

Společnost M&T 1997 dnes zakončila veřejnou nabídku akcií (IPO). Majoritní akcionář Ivo Ulich prodal všech 1440 nabízených akcií za cenu 30 000 Kč za kus. Akcie tak na pražskou... celý článek

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

20. 6. 2022 | Petr Kučera | 20 komentářů

Stát chce vyšší dividendu z ČEZ, pomůže lidem se zdražením

Energetický gigant ČEZ zřejmě vyplatí vyšší dividendu, než původně navrhovalo vedení této státem ovládané firmy.

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

17. 6. 2022 | Petr Kučera | 12 komentářů

Volné peníze u obchodníka s cennými papíry. Jak jsou pojištěné?

Nižší limit pro náhradu z garančního fondu se vztahuje jen na zainvestované peníze, říká jeden z největších obchodníků. Na takzvanou volnou hotovost klientů, kterou obchodník uloží... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.