Nevíte, kam s penězi? Můžete spoluvlastnit housle za tři miliony

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 2. 2020 | 1 komentář
Nevíte, kam s penězi? Můžete spoluvlastnit housle za tři miliony

Zkusit vydělat teď můžete i na historických houslích. Investiční služba Portu Gallery nabízí možnost koupit si podíl na nástroji Gennaro Testore z roku 1796 (na obrázku). Pochází z milánské školy z doby vrcholné éry houslařství v Itálii a investoři musí dát dohromady do konce dubna tři miliony korun, aby housle dohromady pořídili.

Novou investiční příležitost otevřela Portu, retailová divize investiční skupiny Wood & Company, na začátku února. Na historické housle zatím investoři poslali téměř 600 tisíc korun, tedy zhruba pětinu potřebných peněz.

Nástroj Gennaro Testore 1796 vybrala k nabídce investiční komise odborníků. „Jedná se opravdu o velmi cenný nástroj, především díky své zachovalosti a původnosti. Houslaři zlaté éry jako Stradivari, Guarneri nebo právě Testore vyráběli housle zvláštním způsobem a měli opravdu cit pro houslařinu. To je něco, co se nedá koupit, s tím se musíte narodit,“ říká o nástroji Oleg Fedčuk, houslař a také člen investiční komise Portu Gallery.

Srovnejte si to s námi

„Nástroj se dochoval bez výrazných poškození a v původním laku, což je opravdu velmi vzácné,“ dodává znalec historických houslí Marek Počepický.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Online investice do podílu v houslích, jakožto zajímavého alternativního aktiva, dosud podle Portu neumožňovala žádná společnost v Evropě. Na Portu Gallery je po registraci možné investovat do vystavených předmětů s historickou nebo sběratelskou hodnotou už od jediné koruny.

„Demokratizace investování, diverzifikace portfolia mimo tradiční investiční aktiva, zajímavý potenciál,“ shrnuje hlavní výhody Portu Gallery její šéf Radim Krejčí.

Investice proběhne, jenom když se podaří shromáždit celou cílovou částku. Investoři by se pak stali vlastníky investičních certifikátů, jejichž hodnota se bude odvíjet od hodnoty houslí. Portu ji každý půl rok aktualizuje na základě znaleckého posudku. Firma předpokládá, že předměty, do kterých se přes její on-line investiční předměty investuje, bude držet tři až pět let. Následně dojde k prodeji a k realizaci zisku z investice. O podmínkách prodeje budou investoři spolurozhodovat.

Portu Gallery nevybírá vstupní ani výstupní poplatky, za správu aktiv se platí jedno procento z jejich hodnoty. Kdo by se chtěl investice předčasně zbavit, může své investiční certifikáty převést jen na jiného investora Portu. Za to firma účtuje poplatek ve výši 500 korun.

Na platformě Portu Gallery se od jejího spuštění v září loňského roku zainvestovaly dva historické automobily – Nash Healey Roadster z roku 1952 a Porsche 911 R-Gruppe z roku 1974. Celkově tak Češi na Portu Gallery do sběratelských předmětů investovali už víc než pět milionů korun.

V současné době mohou investoři vložit své peníze do ikonického automobilu Ferrari 250 GT Coupé. Jeho upisovací hodnota je 15,2 milionu korun a investovat je možné do naplnění cílové částky, nejpozději však do konce května.

Ferrari 250 GT Coupé. I na něj je investiční sbírka.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

Partners Financial Services