Šest důvodů proč vlastnit zlato a investice do zlata podle Steve Sjuggeruda

Petr Čermák | rubrika: Příloha | 11. 1. 2008 | 1 komentář
Od pradávna touží lidé vlastnit tento kov. Jeho vzácnost přináší investiční výhody, které mohou pomoci snížit riziko investorského portfolia, případně může sloužit jako zajištění proti inflaci.

Proč investovat do zlata?

1)  Zlato je levné, zatímco akcie ne. V lednu 1980 byly akcie z indexu Dow Industrial a cena zlata na stejné úrovni: 800. Nyní, o 27 let později, je Dow nad 13 000 a zlato nad 850 dolary.
2)  Vlády znehodnotí naše peníze, aby splatily své rekordní dluhy. Vlády mohou tisknout peníze, aby splatily své dluhy. Ale neumí vytvořit zlato. Zásoba papírových peněz může být nekonečná. Ale zásoba zlata je extrémně omezená (říká se, že celá historická produkce zlata by se vešla na basketbalové hřiště Madison Square Garden). A je obtížné ho vytěžit.
3)  Vzácné kovy si dobře vedou v dobách velkých mezinárodních konfliktů. Cena zlata byla zafixovaná během první i druhé světové války. Ale cena stříbra například vzrostla o 100 procent v obou těchto válkách. Vlády nakonec tisknou peníze, aby zaplatily války.
4)  Zlato by si mělo vést dobře, i když akciové trhy padají. Dokazuje to třeba cena jiného drahého kovu, stříbra, která se víc jak zdvojnásobila mezi lety 1932 a 1936 během Velké hospodářské deprese (hodnota zlata byla fixována). Další medvědí trh byl mezi lety 1968-1980. Stříbro stouplo ze dvou dolarů na vrchol blízký 50 dolarům.
5)  Zlato stoupá během inflace i během deflace. Zlato je dobrá ochrana před inflací. Zlato stoupá, jak hodnota dolaru klesá. Ale čemu mnoho lidí nerozumí je, že zlato si povede dobře i při deflaci, když centrální banka sníží úrokové sazby a divoce se tisknou peníze (tvorba inflace), aby se ekonomika dostala z deflační pasti. Vzniklá nejistota zase podporuje investice do zlata.
6)  Zlato snižuje investiční riziko v portfoliu. V minulosti zlato inklinovalo k tomu, že se chovalo opačně k akciím. Letělo vzhůru v 70. letech, kdy si akcie počínaly strašně. Když akcie v 80. a 90. letech mířily k novým výšinám, zlato ztratilo polovinu své hodnoty. Držet část svého portfolia ve zlatě může vyhladit fluktuace v portfoliu.

Autor provozuje server DailyWealth

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.