Akcie: dramatický pokles české burzy

Akcie: dramatický pokles české burzy
Pražská burza v uplynulém týdnu výrazně oslabila a index PX-D sestoupil hluboko pod 4 000 bodů. Na vývoji se odrazilo především doznívání výsledků, které ve většině případů neopodstatňují aktuální ceny českých akcií. Jak se dařilo dalším evropským a americkým trhům?

Česká republika

Pražská burza v uplynulém týdnu výrazně oslabila a index PX-D sestoupil hluboko pod 4 000 bodů. Na vývoji se odrazilo především doznívání výsledků, které ve většině případů neopodstatňují aktuální ceny českých akcií. S poklesem přichází na trh samozřejmě také obavy ze ztráty dříve dosažených zisků a "opatrnostní" prodeje.
Jediným růstovým dnem za celý týden byl čtvrtek, kdy většina titulů mírně snížila své ztráty z počátku týdne, ale v pátek bylo již obchodování opět pod taktovkou prodejců. Index PX-D je blízko zlomové úrovni a v případě poklesu pod 3 800 bodů lze očekávat další posun na nižší úrovně.

Vývoj indexů
index minulý týden tento týden změna (%) min. max.
PX50
(profil, názory)
1 559 1 510 -3,14 1 500 1 527
PX-D 3 992 9 857 3,38 3 821 4 024

Zdroj dat: Fio report

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • Růst HDP dosáhl 6,9 % v posledním kvartále

Vývoj titulů na domácích trzích

Český Telecom (profil, názory)
10/3 MorganStanley prodal podíl v CT v hodnotě 359 mil. Kč. Na trhu se objevila prodejní objednávka na 700 tis. akcií s limitní cenou 513 Kč. Trh prodeje bez výraznějších obtíží absorboval. Cena se stabilizovala na 516 Kč.

ČEZ (profil, názory)

6/3 CAIB zvyšuje investiční stupeň akcií ČEZ z "hold" na "buy" s cílovou cenou 995 Kč.
9/3 Investiční banka UBS zvýšila doporučení pro akcie elektrárenské společnosti ČEZ na kupovat s cílem 930 Kč.

Komerční banka (profil, názory)
6/3 KBC zvyšuje cílovou cenu pro akcie KB na 4 267 Kč, doporučení "kupovat" zůstává.

Unipetrol (profil, názory)
9/3 Investiční banka UBS doporučuje nakupovat akcie UNI, cílová cena je 310 Kč.

Zentiva (profil, názory)
0/3 Komerční banka snižuje investiční stupeň akcií Zentiva z "buy" na "hold", cílová cena je 1 352 Kč.

Co se stane - očekávané události

 • 13/3 Vývoj průmyslové produkce za leden, oček. +8 %
 • 17/3 Maloobchodní tržby za leden, oček. +2,9 %

Spojené státy americké

Americké tituly během tohoto týdne zaznamenaly spíše tendenci ke ztrátě, ačkoli tradičně laděné tituly dosáhly dokonce mírného růstu. Sentiment byl výrazně negativně poznamenán obavami z růstu úrokových sazeb, což odrazil trh dluhopisů. Indexy tak dosáhly svého dna během čtvrtečního vývoje, kdy technologie ovlivnil klesající Google, a tradiční odvětví pak turbulence na trhu s ropou. Po datech z trhu práce, která přinesla smířlivé údaje o vývoji mzdových nákladů, trhy zpevnily na týdenní maxima.

Vývoj indexů
index předminulý týden uplynulý týden změna (%) min. max.
Dow Jones
(profil, názory)
11 025 11 077 0,5 10 923 11 099
Nasdaq
(profil, názory)
2 304 2 262 -1,8 2 239 2 309
S&P 500
(profil, názory)
1 285 1 282 -0,2 1 268 1 288

Zdroj dat: Fio report

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

 • Hodnota továrních zakázek poklesla v lednu o 4,5 % (oček. -5,4 %).
 • Průmyslová produkce poklesla v lednu o 0,1 %.
 • Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti vzrostl na 303 tis. (oček. 290 tis.).
 • Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti vzrostl na 303 tis. (oček. 290 tis.).
 • Míra nezaměstnanosti za únor dosáhla 4,8 %.
 • Počet nově vytvořených pracovních míst za únor dosáhl 248 tis., čekalo se 210 tis.

Vývoj titulů na amerických trzích

 • Texas Instruments, klíčový výrobce chipů do mobilních telefonů, oslabil k úrovni 30 USD/a po oznámení očekávaných tržeb v rozmezí 3,22-3,35 mld. USD pro 1 kvartál, původní předpoklad byl 3,38 mld. USD.
 • Micron koupí výrobce paměťových karet pro digitální kamery společnost Lexar Media za 680 mil. USD. Nabízená cena představuje cca 20% prémii oproti tržní ceně akcií Lexar. Akcie LEXR posílily o 25 %.
 • Výrobce čipů National Semiconductor dosáhl za reportované období 68% nárůstu zisku. Čistý zisk vzrostl na 130,1 mil. USD (EPS 37c), tržby vzrostly o 22 % na 547,7 USD. Trh i přes dobré výsledky, které překonaly očekávání (EPS31c), reagoval negativně především na informaci o nárůstu zásob. Ten byl částečně vyvolán přemístěním části výrobních provozů do zemí s nižšími výrobními náklady.
 • ING snižuje investiční stupeň akcií Altana z "buy" na "hold", cílová cena je 49 eur. Altana uvádí, že pravděpodobná výše dividendy za rok 2005 bude 1,04-1,05 euro.

Co se stane - očekávané události

 • 14/3 oznámí výsledky GoldmanSachs, (GS) oček. EPS 3,29 USD.
 • 15/3 oznámí výsledky Medifast, oček. EPS 0,03 USD.
 • 17/3 oznámí výsledky společnost Movie Gallery

Eurozóna

Evropské trhy během uplynulého týdne přidaly ve vyjádření indexu DJ EUROSTOXX 50 1,00%. Evropské trhy byly ovlivněny komentáři prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Tricheta, který spatřuje mírný vzestup střednědobých inflačních očekávání. Komentáře Tricheta potvrzují větší znepokojení a opatrnost před inflací.

Z tohoto pohledu je významná reference o zvýšení inflačních očekávání. Růst obav z inflace byl patrný také minulý týden po rozhodnutí ECB o úrokových sazbách, když ECB zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu o 25 bps. ECB zvýšila také projekce růstu HDP a inflace pro tento rok. Proto vzrostla i pravděpodobnost, že ECB zvýší svou hlavní úrokovou sazbu nejen ve druhém čtvrtletí, ale i ve třetím čtvrtletí. Čeká se totiž, že ECB zvýší tuto ve druhém čtvtrletí ještě jednou, v květnu nebo v červnu.

Protože se k rychlejšímu zvyšování sazeb kloní i představitelé amerického Fedu více než se doposud předpokládalo, růst světových burz byl v tomto týdnu nízký. Závěr týdne byl pozitivně ovlivněný spekulacemi o možném převzetí třetí největší francouzské banky Societe Generale americkou Citigroup. Akcie Societe Generale povyrostly o 5 %.

Komentář o vývoji domácích a amerických trhů převzat ze serveru e-Broker společnosti Fio, komentář o trzích Eurozóny poskytla společnost ATLANTIK finanční trhy.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kurzy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

 • americkému indexu Dow Jones,
 • technologickému indexu Nashdaq,
 • německému indexu DAX,
 • českému indexu PX-50.

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

14. 3. 2006 | 11:11 | Investor

Když něco nemá mechanické části, změnšuje se pravděpodobnost poruchy.
Co se týče investic ma naopak zaujala firma, vyrábějící zbraň schopnou střelby bez použití mechanických součástek.
Solární energie je zajímavá,...
více

13. 3. 2006 | 16:06 | Ben Bernanke

Rad bych koupil jednu malou akcii od solarni energie , vsechny jeste nerostly stovky procent , nektere zustaly levne s P/E pod 20. Ale v dubnu firma oznami , ze vloni nebyl ocekavany zisk splnen a letos se ocekava zisk vyborny....více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.