Fondy: na Hromnice miliardu více

| 30. 1. 2006
Fondy: na Hromnice miliardu více
Tento týden už máme o této sumě jistotu, jen připomeňme, že prodeje dalších desítek menších fondů se dostanou až do čtvrtletních statistik. Také rozložení investic potvrzuje předpokládané trendy: téměř půl miliardy do mixů, čtvrt do zajištěných a bezmála 200 miliónů do akciových. Jedna radost.

Peněžní trh není v propadlišti dějin jen díky 70 miliónům korun IKS Peněžní trh (profil, názory, koupit), když cizoměnoví Maxové evidentně "netáhnou". Zato komanda zajištěných fondů dalších bankovních obrů řádí jak černá ruka. Jen samotná série KBC si připsala 190 miliónů korun. Že více než 70 milióny boduje ČSOB Světového růstu+ 8, nepřekvapuje, ale že přijde 88 miliónů do ČSOB Asijského růstu 1, by asi jen málokdo tipoval.
Standardně jede dvojtranše jedenáctky a dvanáctky v České spořitelně s 65 milióny korun. Ze stínu totiž vystupují spořitelní dluhopisové fondy, když ISČS Sporobond (profil, názory) s Trendbondem (profil, názory) přivedli skoro 60 miliónů korun a ani IKS Dluhopisový (profil, názory, koupit) nespí – celkem dluhopisové fondy získaly téměř 100 miliónů korun.

Jak namíchat koktejl

Bereme-li zajištěné fondy jako určitou náhražku standardního rozložení portfolia, za podobnou cestu lze považovat i smíšené fondy. Pro ty konzervativnější jsou jistě zajištěnky dobrou mateřskou školkou a loňský rok pro ně skončil celkem úspěšně. Vyhodnocení 21 zajištěných fondů ČSOB ukazuje, že jejich zatímní roční výnos (tedy p.a.) se pohybuje od 3 do 13 % s průměrem 7 %.
V porovnání s tím jsou loňské výnosy smíšených fondů citelně vyšší, ale námitku, že loni se většina trhů chovala velmi příznivě, musíme uznat. V období poklesu akciových trhů zajištěnci plní svou úlohu jistě lépe.

Připomeňme tedy ještě taktické doporučení časopisu Fond Shop (podvážit jak dluhopisy, tak akcie ve všech strategiích ve prospěch peněžního trhu) v kontrastu s doporučením ČSOB AM, alespoň pro začátek letošního roku: naopak zvýšit podíl akcií (o 6 až 8 %) na úkor peněžního trhu a prakticky ponechat podíl dluhopisů. S připomínkou, že jen cca 40 % akciového podílu by mělo směřovat do tuzemských titulů, tedy diverzifikovat globálně. Jaké taktické realokaci dáte přednost?

Kudy kam s akciemi

Prodeje smíšených fondů zůstávají pěkně rozložené – od dynamičtějších po opatrné. Opět zabodoval J&T Opportunity (profil, názory) více než 83 milióny, jako obvykle 120 milióny přispěly profilové FF České spořitelny, něco přidali i v Komerční bance Fénixové, nespí ani IKS Balancovaný (profil, názory, koupit) a Global konzervativní (profil, názory, koupit).
Akciové fondy přeskočily laťku 180 miliónů korun: ISČS Sporotrend (profil, názory) 38 miliónů, ING Český akciový (profil, názory, koupit) 58 miliónů, IKS Světových indexů (OFIKSSI) s ČSOB Akciovým mixem (profil, názory) dohromady 30 miliónů.

Šlo o podivný týden akciových trhů: zatímco závěrem předminulého týdne naše burza testovala maxima, Amerika krvácela. Americké akcie v závěru týdne oslabily nejvíce od roku 2003 poté, co společnosti General Electric a Citigroup vykázaly horší než očekávané čtvrtletní výsledky a cena ropy se dostala přes 68 dolarů za barel. Objevila se dokonce hodnocení, že stávající dění na světových finančních trzích nelze nazvat jinak než krize důvěry.

Na úterek se však Wall Street již otřepala a posilování pokračovalo i druhý den (tudíž i celé Evropy). Ve středu vyrazil ČEZ přes 800 korun! A naše burza na nová maxima: PX-D nahlédl nad 3 900 bodů, PX 50 přes 1534 bodů! Optimismus však vydržel jen v Evropě, u nás nějak zamrzl – po čtvrteční procentní ztrátě týden skončil v mírném mínusu.

A na závěr několik vzpomínek, varování i výhledů: právě před rokem stály akcie ČEZ dnes již neuvěřitelných 345 Kč. Japonská burza poprvé ve své 57leté historii předčasně 18. ledna uzavřela obchodování a akcie japonské Livedoor se po skandálu vrátily na trh až po týdnu a níže o 78 %. V březnu naše burza přestane s indexem PX-D a budeme mít jediný index PX; obchodovat s indexovými futures plánuje začít od června.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v rozsáhlé sekci fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.