Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Akcie: obavy z růstu sazeb neustávají

Akcie: obavy z růstu sazeb neustávají
Kromě zvyšování úrokových sazeb se začíná objevovat i hrozba růstu cen ropy. A tak přestože se první dny zdály pro investory slibné, v závěru týdne obavy převážily.

Spojené státy

Vstup do nového týdne se burzám opět nevydařil, nervozita mezi investory byla způsobena především zvýšením napětí v Iráku po bombovém útoku na předsedu vlády v Iráku, kterému podlehl a zároveň vzestup ceny ropy na rekordní úroveň. Hodnota indexu Dow Jones Industrial Average (profil, názory) klesla o 1,1 %, index S&P 500 (profil, názory) ztratil 1,1 % a technologický Nasdaq Composite (profil, názory) při silné fluktuaci cen akcií ztratil 1,5 %. Hodnoty indexů se tak dostaly na nejnižší letošní hodnoty. Cena ropy má na tržní klima stále větší vliv, protože investoři se obávají, že její růst může způsobit pokles výdaje spotřebitelů v dalších produktech. Pod tlakem prodejců se ocitly také akcie přepravců a maloprodejců.

Úterý přineslo oživení na Wall Street a ceny akcií začaly stoupat, pomohly jim oznámené lepší výsledky firem. Rovněž pozitivní vývoj na burzách v Evropě a především v Asií přispěl ke zlepšení nálady, posílila především japonská burza posílila (o 2 %), když její ekonomika za první čtvrtletí vykázala silný růst. I znovu jmenování Alana Greenspana předsedou americké centrální banky (FED) bylo přijato jako pozitivní zpráva. Společnost JC Penney (profil, názory), druhý největší maloobchodní řetězec, zveřejnila lepší než očekávané výsledky a cena jejích akcií stoupla o 6,7 %.

Uprostřed týdne americké burzy během prvních hodin obchodování výrazně rostly na základě dobrých výsledků výrobce výpočetní techniky Hewlett-Packard (profil, názory) a technologické společnosti Applied Materials (profil, názory), ale během posledních dvou hodin nastalo vybírání zisků a hodnoty indexů zakončily den bez větších změn. Na trhu opět převládly obavy z růstu úrokových sazeb a cen ropy.

Ve čtvrtek začaly trhy opět pozitivně, ale po zveřejnění hodnoty indexu Philadephia Fed, která byla na mnohem nižší úrovni než se očekávalo, způsobilo pozdější smazání zisků. Akcie Delta Air Lines (profil, názory) stouply skoro 16 % na cenu 5,99 dolarů, ovšem podle analytika investiční banky Lehman Brothers (profil, názory) by měly mít honotu 10 dolarů, poté, co letecký přepravce dosáhl dohody s piloty. Naproti tomu, akcie firmy Navistar (profil, názory), výrobce nákladních automobilů, propadly o 15,5 %, když společnost snížila výhled zisku na třetí čtvrtletí na hodnotu v rozmezí 60 až 70 centů na akcii, což bylo významně pod odhadem analytiků. Ti předpokládali zisk 99 centů.

Během pátečního dopoledního obchodování s futures na americké akciové indexy se jejich hodnoty pohybovaly výše na základě očekávání investorů, že by na konci týdne mohly ceny akcií posílit a vymazat týdenní ztráty.

Evropa

V pondělí převládly na evropských burzách prodejní příkazy a ceny akcií oslabily. Důvody byly stejné jako v zámoří: vysoká cena ropy a očekávaný růst úrokových sazeb. Akcie německého výrobce pneumatik Continental ztratily 5 %. Poklesu se nevyhnuli výrobci automobilů, nejvíce padaly ceny německých automobilek Porsche a BMW. Pod tlakem prodejců se ocitly i akcie pojišťoven, protože tento sektor je závislý na vývoji akciových trhů (pojišťovny mají ve svých portfoliích akciové pozice).

Druhý den v týdnu se ceny posunuly do pozitivního teritoria a dostaly se nad důležité úrovně technické podpory. Mezi bankovními tituly si nejlépe vedly francouzské banky Societe Generale a BNP Paribas. Oživení nastalo i v technologickém sektoru, akcie finské společnosti Nokia (profil, názory) vyrostly o 2,6 % a francouzské společnosti Alcatel o 2,2 % .

Při středeční seanci vyrazily ceny akcií na evropských burzách vzhůru a svoje zisky si do konce obchodování udržely. Akcie banky Standard Chartered zpevnily o 3,6 % na základě ekonomického oživení v Asii, kde banka má expozici a zároveň se rozhlíží po koupi podílu v čínské bance do konce roku. Švýcarská pojišťovna Zurich Financial Services zveřejnila informaci o zisku za první čtvrtletí, který výrazně překonal odhady. Cena jejích akcií poté vyrostla o 4 %.

Ve čtvrtek se burzám nepodařilo udržet pozitivní trend z předchozích dvou dní, a uzavřely obchodování níže. Mezi klesající sektory se zařadily letecké společnosti, protože se investoři obávali, že růst ceny ropy bude pokračovat a ovlivní jejich ziskovost. Akcie British Airways (profil, názory) oslabily o 2 %, nizozemské KLM (profil, názory) a Air France shodně o 1,5 % a německé Luthansa o 3 %.

V pátek dopoledne byly ceny akcii v plusu, protože se předpokládal růst amerických burz, který by pomohly k vzestupu i Evropě.

Autor pracuje ve společnosti ČSOB Asset Management.

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Jaké akcie vás lákají nejvíce? Co byste kupovali a co naopak prodávali?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 5. 2004 5:29, Nokia

Nokia akcie az 2006 koupit ? Nebo nikdy ?
Nejznámejsí kanceláre analytikú 1. Morgen Stanley a 2. Goldman Sachs obrátili 21.5.2004 naruby jejich ocekávané zisky Nokie az do roku 2006. Púl roku mysleli , ze zisky Nokie budou 3 roky stoupat
a ted najednou ze budou 3 roky klesat ! 2003 : 0,71 euro na akcii ,
2004 : 0,66 , 2005 : 0,63 , 2006 : 0,60 euro zisk na akcii.
..............
Takze kdyby se mely koupit akcie Nokia , je dobré cekat , dokud se zase nebude ocekávat jednoho roku vyssí zisk , nez rok minulý.
Zdá se tedy , ze predpovedi i tech nejznámejsích analytikú nelze brát vázne pri nákupu akcií a je nutno cekat na leden 2005 a na leden 2006 , kdy uz bude fakt , jestli rocní zisk stoupl nebo spadl.
..............
Bude-li Nokia zisky léta snizovat , uz se asi nikdy nevyplatí kupovat akcie Nokia. A jestli nekdo má dnes akcie Nokia spadlé v mínus
a nechce je prodávat se ztrátou , nezbývá nez doufat ,
ze jednou bude takový optimismus , ze porostou i akcie podnikú ocekávajících nizsí zisk nez minulý rok.
A lidé si casto kupují akcie , aniz by si zjistili , jaký zisk podnik letos ocekává a tak akcie rostou.
..............
MACD indikátor ukazuje dnes falesný signál koupit i kdyz akcie Nokia padá ! Nestací jenom koupit dle signálu indikátorú , ale kurz by také mel zacít stoupat asi 12% az 15% ! Nekterí experti by koupili az , kdyz kurs prekrocí krivku 200 dní klouzavý prúmer.
Ovsem akcie Nokia nelze kupovat dríve nez v lednu 2005 ,
jestli se zjistí , ze zisk 2004 byl vyssí nez 2003.
..........
Original :
LONDON (dpa-AFX) - Die Analysten von Morgan Stanley haben Nokia-Aktien von " Equalweight" " Underweight" herabgestuft und das Kursziel von 12,00 auf 8,50 Euro gesenkt. Die Prognosen beim Ergebnis je Aktie (EPS) für das laufende Jahr reduzierten die Analysten von 0,69 Euro auf 0,66 Euro, für 2005 von 0,75 Euro auf 0,63 Euro und für 2006 von 0,75 Euro auf 0,60 Euro.
.............................. ...
Od roku 1990 do brezna 2000 rostla Nokia 20.000% za 10 let ,
tak snad az se za nekolik let uzdraví , dokáze alespon 200% za 10 let.

Reagovat

 

+51
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 5. 2004 4:32, 04:27

Predstavte si , predstavte si
ze bychom ve skole od 1. trídy do 9. trídy a pak jeste 5 let ve skole strední probrali za tech 14 rocníkú 14 ucebnic o akciovém investování.
To by byla krása !
To lze vsechno dohonit , kdyz precteme ted 14 knih , nebo alespon 10 knih o akciích a burze a hlavne knihy o strategii Warrena Buffetta , ty mám 3.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Tom 24. 05. 2004 14:16)

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

26. 5. 2004 | 4:32 | 04:27

Predstavte si , predstavte si ze bychom ve skole od 1. trídy do 9. trídy a pak jeste 5 let ve skole strední probrali za tech 14 rocníkú 14 ucebnic o akciovém investování. To by byla krása ! To lze vsechno dohonit , kdyz...více

26. 5. 2004 | 3:56 | 3:55

Milion v akciích mám , ale korun a né euro a to musí rústi 10 az 15 let na 0,5 az 1 milion euro a pak si koupím velký byt ve spanelském Benidormu. více

25. 5. 2004 | 8:32 | Boucek Antonin

Prokrista pana, vzdyt Vy musite mit v akciich uz zainvestovany nejmene milion (doufam, ze ne na margin). Investujete take do neceho jineho? Mate napriklad byt nebo dum? Kdyby se vsechny akcie splachly do zachoda (zda se to...více

25. 5. 2004 | 4:32 | 4:26

Já jsem uz povídal , mne se líbí letos fondy , které nejlíp rostou , jenomze oni vezmou lidem pri vstupu 5% penez a kazdý rok 1,6% a ty fondy , které rostou jeden rok nejlépe , bývají za 3 roky zas nejhorsí a ti dnesní...více

24. 5. 2004 | 16:34 | Servous

Nazdar Tome policajte ! Jestli jsi tak jeste neucinil , precti si 14 knih o akciích a burze a budes videt , jak budes vysoko studovaný ! Vetsinou písou lidé knihy o akciích , kdyz neco znají. A kdyz si nekdo tech knih hodne...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK