Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Fondy: zase nudný týden

| 3. 5. 2004
Fondy: zase nudný týden
Třetinu roku jsme uzavřeli zcela běžným týdnem s 227 miliony čistých prodejů. Téměř 200 milionů přišlo do fondů peněžního trhu, necelých 100 milionů do zajištěných, zatímco stejných 100 milionů odešlo z dluhopisových fondů. Akciové strategie si připsaly již jen necelých 30 milionů korun.

Pěkná trefa se podařila ISČS Sporoinvestu (profil, názory), který si připsal pěkných 227 milionů korun, tedy shodnou sumu, jako celý náš fondbyznys. Krásný roční výkon 2,42 % mu mohou závidět všechny ostatní fix income fondy – takovou nemá žádný jiný peněžák ani fond ze stáje dluhopisových.
Není tedy divu, že z ostatních penízky ubývají: IKS Peněžní trh (profil, názory) ztratil 32 milionů, ŽB Sporokonto (profil, názory) 23 milionů korun. Překvapivě v červených 45 milionech je i KBC Multi Cash ČSOB CZK (profil, názory), na druhé místo se tedy propracoval ING Český fond peněžního trhu (profil, názory, koupit) s víc než 27 miliony korun. Zajímavý v tomto segmentu je snad jen pěkný 50milionový příliv do rodiny KBC Multi Cash ČSOB v cizoměnových denominacích (SKK, EUR,USD), kam přišlo celých 50 milionů korun.

Dluhopisová sahara

ISČS Sporobond (profil, názory) ztratil přes 40 milionů, IKS Dluhopisový (profil, názory) 25, ING Český fond obligací (profil, názory, koupit) opustilo 16 milionů korun. Odliv se snad zmírnil z KBC Renta Czechrenty (profil, názory) a několik milionů si dokonce připsala varianta v maďarské měně Forintrenta. Dluhopisy v týdnu opět ztrácely a slzavým údolím ještě zdaleka neprošly, zejména po varování ČNB o blížícím se růstu sazeb.
Pokus o delší duraci v eurozóně nabízí s 50% slevou vstupního poplatku (při uzavření smlouvy do konce května, investovat může až do konce června) pod heslem "Kupte si kousek Evropy" dluhopisový ING Euro.

Zajištěné váhání

Jakoby se vyčerpal potenciál investorů toužících po zajištěných hybridech – kombajn KBC-ČSOB získal do svého ČSOB Světový click+ 9 jen 22 milionů, naštěstí je poptávka po podobných produktech v eurech a dolarech, do nichž připlynulo v přepočtu přes 70 milionů korun.
Na cizoměnové investice vsadila po loňské úspěšné akvizici korun také HVB, která nabízí také v dolarech nebo eurech strukturované pětileté dluhopisy zajištěného typu, tedy s garantovaným výnosem (opět vždy ve výnosové a v růstové variantě).
Je zřejmé, že aktiva či příjmy domácností v cizích měnách také hledají "lepší bydlo" než bankovní vklady, ačkoli za první letošní čtvrtletí i na těchto účtech vklady přestaly klesat a dokonce o 600 milionů korun stouply.

Akcie hledají směr

Přes privatizační injekci Unipetrolu létala naše burza pod tlakem inkasa zisků od zdi ke zdi. Na březnová lokální maxima tak zatím může jen vzpomínat. ING český akciový (profil, názory, koupit) ale drží stále úroveň 60 % ročního výnosu, ISČS Sporotrend (profil, názory) přes 50 %. Jenže trpělivost některým investorům pochopitelně dochází, a tak chtějí zisk nejen vidět, ale i realizovat – vyzvedli tedy tentokrát ze Sporotrendu 14 milionů korun. A tušili dobře, protože týden z výnosu 1,33 % ubral.
Přesto nakonec akciové strategie (tedy včetně fondů fondů s 10 miliony korun) získaly nové zájemce. Vítězem kategorie v čistém prodeji je tentokrát opět ING český akciový s více než 11 miliony korun.
A abychom nezapomněli na kategorii smíšených, tedy – smíšené pocity. Celkově nula od nuly pošla: sice 20 milionů získaly KBC-ČSOB profilové a 13 milionů IKS Balancovaný (profil, názory), ovšem podtrh fondu ČSOB stability má rozměr 35 milionů korun.

Řeč čísel

Co dalšího se ve světě fondů minulý týden stalo? Vše potřebné jako vždy najdete v našich pravidelných tabulkách:

Tabulka výkonnosti a prodejů jednotlivých kategorií fondů

Tabulka fondů s nejvyššími a nejnižšími čistými prodeji, nejvyššími prodeji a nejvyššími odkupy pro retailový segment, segment institucionálních fondů i celkově

Čtveřice tabulek s fondy s nejlepší a nejhorší výkonností v týdenním horizontu a v horizontu ročním

Tabulka tržních podílů a celkových prodejů jednotlivých investičních společností v rámci celého trhu, v retailovém segmentu a v segmentu fondů institucionálních

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterémkoli z fondů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem fondu. Na kartě fondu najdete výkonnost za různá období ve srovnání s průměrem příslušné kategorie, poplatky, objemy prodejů a odkupů a další zajímavé údaje. Kliknete-li si v záhlaví profilu fondu na link Žebříčky, zjistíte, jak si fond vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný fond!

Vše důležité o podílových fondech najdete v nejrozsáhlejší fondové sekci na českém internetu fondy.penize.cz!

Chcete mít své investice pod kontrolou? Založte si portfolio a sledujte vše důležité!

Myslíte, že zájemců o zajištěné fondy již nebude přibývat takovým tempem jako dosud? Anebo zájem  jen dočasně uspokojila spořitelna "náborem" 400 milionů?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-46
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK