Co udělá Fed?

Co udělá Fed?
Recese je u konce ohlašuje již nějakou dobu Alan Greenspan. Začnou ruku v ruce s oživením znovu růst mezibankovní úrokové sazby? Nezvedne FED cenu úvěrů již na dnešním zasedání?

Inflace v USA je podle posledních dat velmi nízká (CPI index vzrostl meziměsíčně v lednu pouze o 0,2 procenta) ekonomové se přesto přou, kdy a v jaké míře Fed začne zvyšovat sazby. Důvodem je, že představitelé FEDu, podobně jako většina ostatních ekonomů, věří v Philipsovu křivku, tedy, že hospodářský růst vytváří inflační tlaky.

Pozitivní ekonomická data v následujících týdnech a měsících tedy budou ovlivňovat FED k tomu, aby zvyšoval úrokové sazby. Podle "logiky" Philipsovy křivky by měl FED zvyšovat své sazby spíše koncem roku nebo v prvních čtvrtletích roku 2003, kdy by se měla zaměstnanost zotavit z poklesu způsobeného předchozím zpomalením ekonomiky. Faktorem hovořícím spíše pro brzké zvýšení sazeb je 175 bodů, o které FED snížil sazby v reakci na teroristický útok z 11. září a jimiž se krátkodobé úrokové sazby dostaly na čtyřicetiletá minima.

Otázka tedy nezní, zda FED zvýší sazby, ale kdy je začne zvyšovat. Podle mého názoru nejlepší odpověď na tuto otázku je možné vyčíst z "fed funds futures", což jsou kontrakty, jejichž cena odráží očekávanou průměrnou úroveň mezibankovní sazby za daný měsíc. Podle fed funds futures FED zvýší sazby již na květnovém zasedání (7. května) o 25 bodů s pravděpodobností asi 77 procent. Tím však jeho aktivita zdaleka nekončí, podle eurodolarových futures by Fed měl zvýšit sazby do konce roku ještě o dalších zhruba 125 bodů, koncem roku budou tedy sazby zhruba na úrovni 3,25 procenta.
 

Jaký efekt bude mít aktivita FEDu na ekonomickou aktivitu? Pokud pouze zvýší sazby s cílem stáhnout "emergency rate cuts" z období po 11. září, efekt jeho kroků bude minimální, firmy ani spotřebitelé nebudou mít důvod měnit své chování, inflace zůstane nízká (pokud dolar výrazně neoslabí) a hospodářský růst vysoký, akcie výrazně posílí. Bude-li se ale FED snažit "řídit" ekonomiku a zpomalit ji podle "logiky" Philipsovy křivky, dojde k zpomalení hospodářského růstu v roce 2003 a 2004, na což FED bude muset opět v reagovat snížením sazeb, aby zabránil recesi vyvolané jeho vlastní předchozí aktivitou.

Pokud ale v následujících letech FED zůstane podobně pasivní jako v letech 1995-99 a de facto tím odloží Philipsovu křivku a ostatní teorie, podle kterých hospodářský růst způsobuje inflaci, do "síně hororů", kam patří, tak by se boom z druhé poloviny devadesátých let mohl vrátit se všemi jeho pozitivními implikacemi – technologické inovace, nové produkty a služby, rostoucí životní standardy.

Myslíte, že FED začne zvedat sazby již v květnu? Věříte, že oživení americké ekonomiky již je tu? Nebo jde jen o zbožné přání? Podělte se s ostatními o své názory!

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

23. 8. 2023 | Vladimír Weiss | 3 komentáře

Čeští investoři jsou nepoučitelní. V čem chybují nejvíc?

Nejčastější chyby investorů shrnuje Vladimír Weiss, finanční poradce z Partners Financial Services.

Partners Financial Services