Co udělá Fed?

Co udělá Fed?
Recese je u konce ohlašuje již nějakou dobu Alan Greenspan. Začnou ruku v ruce s oživením znovu růst mezibankovní úrokové sazby? Nezvedne FED cenu úvěrů již na dnešním zasedání?

Inflace v USA je podle posledních dat velmi nízká (CPI index vzrostl meziměsíčně v lednu pouze o 0,2 procenta) ekonomové se přesto přou, kdy a v jaké míře Fed začne zvyšovat sazby. Důvodem je, že představitelé FEDu, podobně jako většina ostatních ekonomů, věří v Philipsovu křivku, tedy, že hospodářský růst vytváří inflační tlaky.

Pozitivní ekonomická data v následujících týdnech a měsících tedy budou ovlivňovat FED k tomu, aby zvyšoval úrokové sazby. Podle "logiky" Philipsovy křivky by měl FED zvyšovat své sazby spíše koncem roku nebo v prvních čtvrtletích roku 2003, kdy by se měla zaměstnanost zotavit z poklesu způsobeného předchozím zpomalením ekonomiky. Faktorem hovořícím spíše pro brzké zvýšení sazeb je 175 bodů, o které FED snížil sazby v reakci na teroristický útok z 11. září a jimiž se krátkodobé úrokové sazby dostaly na čtyřicetiletá minima.

Otázka tedy nezní, zda FED zvýší sazby, ale kdy je začne zvyšovat. Podle mého názoru nejlepší odpověď na tuto otázku je možné vyčíst z "fed funds futures", což jsou kontrakty, jejichž cena odráží očekávanou průměrnou úroveň mezibankovní sazby za daný měsíc. Podle fed funds futures FED zvýší sazby již na květnovém zasedání (7. května) o 25 bodů s pravděpodobností asi 77 procent. Tím však jeho aktivita zdaleka nekončí, podle eurodolarových futures by Fed měl zvýšit sazby do konce roku ještě o dalších zhruba 125 bodů, koncem roku budou tedy sazby zhruba na úrovni 3,25 procenta.
 

Jaký efekt bude mít aktivita FEDu na ekonomickou aktivitu? Pokud pouze zvýší sazby s cílem stáhnout "emergency rate cuts" z období po 11. září, efekt jeho kroků bude minimální, firmy ani spotřebitelé nebudou mít důvod měnit své chování, inflace zůstane nízká (pokud dolar výrazně neoslabí) a hospodářský růst vysoký, akcie výrazně posílí. Bude-li se ale FED snažit "řídit" ekonomiku a zpomalit ji podle "logiky" Philipsovy křivky, dojde k zpomalení hospodářského růstu v roce 2003 a 2004, na což FED bude muset opět v reagovat snížením sazeb, aby zabránil recesi vyvolané jeho vlastní předchozí aktivitou.

Pokud ale v následujících letech FED zůstane podobně pasivní jako v letech 1995-99 a de facto tím odloží Philipsovu křivku a ostatní teorie, podle kterých hospodářský růst způsobuje inflaci, do "síně hororů", kam patří, tak by se boom z druhé poloviny devadesátých let mohl vrátit se všemi jeho pozitivními implikacemi – technologické inovace, nové produkty a služby, rostoucí životní standardy.

Myslíte, že FED začne zvedat sazby již v květnu? Věříte, že oživení americké ekonomiky již je tu? Nebo jde jen o zbožné přání? Podělte se s ostatními o své názory!

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Koruna je k dolaru nejsilnější za více než dva roky

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018.

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

21. 11. 2020 | Petr Kučera | 28 komentářů

Prodej akcií bez daně dostane strop i po třech letech

Daňové osvobození fyzických osob při prodeji cenných papírů má být od příštího roku omezeno na 20 milionů korun.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.