Týden od 11. do 15. 3 na kapitálových trzích

David Petráček | 18. 3. 2002
Týden od 11. do 15. 3 na kapitálových trzích
Trhy v minulém týdnu klesaly. Proti trendu šly jen farmacie a petrolejářské firmy. Kterým titulům nyní investoři věří?

Spojené státy

V pondělí vstoupily trhy do obchodování v defenzivní náladě díky technologickému sektoru, který vykazoval větší tendenci ke korekci hodnot. Sektor paměťových komponentů byl pod vlivem snížení výhledů pro společnosti Emulex a EMC od Banc of America. Další downgrady pro tituly jako IBM, Ebay Inc. nebo Circuit City Stores spolu s vybíráním zisků v polovodičovém sektoru a nejistotou spojenou se situací na středním východě, z čehož těžily hlavně tituly s ropnými produkty, jen nahrávaly defenzivním náladám na akciových trzích. Dobře si vedly softwarové tituly a také společnosti podnikající ve zdravotnictví, internetu a bankovnictví. Technologie se nakonec díky softwaru a internetové tituly dostaly z počátečního tlaku.

Příčinou úterního výrazného oslabení technologického indexu Nasdaq stojí prohlášení šéfů společnosti Nokia, která oznámila nižší prodeje svých výrobků než se čekalo. Rovněž Lucent Technologies varovala, že společnost se do kladného hospodaření dostane později než se původně vyjádřila. Optimističtěji vypadalo obchodování s akciemi zahrnutými do indexů Dow Jones V průběhu obchodování se dostal díky IBM, MMM a GE dokonce do plusových hodnot. Na trhu je cítit, že investoři nyní více věří tzv. "klasické ekonomice" a v oblibě jsou především silné průmyslové podniky, které budou těžit z očekávaného brzkého oživení.

Bohužel ani ve středu americké burze nebylo souzeno růst. Ve 14:30 bylo oznámeno, že maloobchodní tržby sice rostly, ale byly horší než trh očekával. Akcie ihned po otevření začaly klesat a tento trend si udržely po celý obchodní den. Negativní informace přišla rovněž od Intelu, který informoval o tom, že jeho investiční výdaje budou nižší než v roce 2001. Podobně dopadl také největší konkurent AMD, akcie oslabily o výrazných –9,21%. Situace se během dne postupně zhoršovala, když olej do ohně přilil proslov A. Greenspana o tom, že ekonomiku musí nahoru táhnout investiční výdaje a zvýšená produkce. Povzbudivě se v posledních dnech vyvíjely akcie farmaceutických firem, které začali investoři po dlouhé době opět vyhledávat.

Americké trhy povzbuzeny vývojem na ostatních burzách otevřely ve čtvrtek mírně výše. Ovšem během dne se akcie opět dostávaly čím dál více pod prodejní tlak, kterému odolal jen index Dow Jones a to jen těsně. Obchodování bylo víceméně poklidné a indexy se pohybovaly v rozmezí –0,5% až +0,5%. Příčinou nechuti nakupovat byla informace o zvýšení zásob v měsíci lednu, což je poprvé po téměř roce, kdy se tento makro ukazatel zhoršil.

V pátek byla zveřejněna hodnota spotřebitelské důvěry podle University v Michiganu, jehož očekávaná hodnota za měsíc březen byla 93,0 (v únoru 90,7). S velkým napětím se též čekalo na hodnotu průmyslové produkce, která by se měla zvýšit o 0,2 %.

Evropa

Stejně jako v USA i v Evropě technologické tituly silně oslabovaly a táhly tak celé trhy dolů. Už tradičně také zprávy z U.S. trhů ovlivňovaly vývoj na trzích evropských jako např. oznámená hodnota maloobchodních tržeb v USA. Propady v technologické oblasti vyrovnával růst titulů klasické ekonomiky. Výraznějšímu propadu v pondělí zabránila společnost BMW, která zveřejnila pozitivní informace, mezi kterými bylo i oznámení o zvýšení dividend. V ostatních dnech tuto roly hrál např. Adidas a Bayer. Propadu se na druhé straně neubránila Lufthansa.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

13. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Podvodníci se tváří jako ČEZ, lákají na investice

Podvodníci na internetu se schovávají i za značku českého energetického obra. Reklamy na sociálních sítích nebo na Youtube lákají k investování prostřednictvím vymyšlené platformy CEZ... celý článek

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

11. 1. 2022 | Martin Mašát | 2 komentáře

Podílové fondy: Rekordní rok pro akcie, tragický pro dluhopisy

Vývoj podílových fondů hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Kolik si v průměru připsaly za prosinec, za celý rok 2021 nebo třeba za posledních pět či deset let? celý článek

Creditas získala licenci pro investiční společnost

7. 1. 2022 | redakce Peníze.CZ

Creditas získala licenci pro investiční společnost

Dceřiná společnost Banky Creditas s názvem Creditas investiční společnost získala licenci České národní banky. „Díky tomu může obhospodařovat speciální fondy a fondy kvalifikovaných... celý článek

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 31 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

6. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Další protiinflační Dluhopisy Republiky teď nebudou, řekl Stanjura

Ministerstvo financí teď neplánuje další emisi protiinflačních Dluhopisů Republiky. Při příležitosti oznámení výsledků státního rozpočtu za loňský rok to oznámil ministr financí Zbyněk... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.