Týden od 11. do 15. 3 na kapitálových trzích

David Petráček | 18. 3. 2002
Týden od 11. do 15. 3 na kapitálových trzích
Trhy v minulém týdnu klesaly. Proti trendu šly jen farmacie a petrolejářské firmy. Kterým titulům nyní investoři věří?

Spojené státy

V pondělí vstoupily trhy do obchodování v defenzivní náladě díky technologickému sektoru, který vykazoval větší tendenci ke korekci hodnot. Sektor paměťových komponentů byl pod vlivem snížení výhledů pro společnosti Emulex a EMC od Banc of America. Další downgrady pro tituly jako IBM, Ebay Inc. nebo Circuit City Stores spolu s vybíráním zisků v polovodičovém sektoru a nejistotou spojenou se situací na středním východě, z čehož těžily hlavně tituly s ropnými produkty, jen nahrávaly defenzivním náladám na akciových trzích. Dobře si vedly softwarové tituly a také společnosti podnikající ve zdravotnictví, internetu a bankovnictví. Technologie se nakonec díky softwaru a internetové tituly dostaly z počátečního tlaku.

Příčinou úterního výrazného oslabení technologického indexu Nasdaq stojí prohlášení šéfů společnosti Nokia, která oznámila nižší prodeje svých výrobků než se čekalo. Rovněž Lucent Technologies varovala, že společnost se do kladného hospodaření dostane později než se původně vyjádřila. Optimističtěji vypadalo obchodování s akciemi zahrnutými do indexů Dow Jones V průběhu obchodování se dostal díky IBM, MMM a GE dokonce do plusových hodnot. Na trhu je cítit, že investoři nyní více věří tzv. "klasické ekonomice" a v oblibě jsou především silné průmyslové podniky, které budou těžit z očekávaného brzkého oživení.

Bohužel ani ve středu americké burze nebylo souzeno růst. Ve 14:30 bylo oznámeno, že maloobchodní tržby sice rostly, ale byly horší než trh očekával. Akcie ihned po otevření začaly klesat a tento trend si udržely po celý obchodní den. Negativní informace přišla rovněž od Intelu, který informoval o tom, že jeho investiční výdaje budou nižší než v roce 2001. Podobně dopadl také největší konkurent AMD, akcie oslabily o výrazných –9,21%. Situace se během dne postupně zhoršovala, když olej do ohně přilil proslov A. Greenspana o tom, že ekonomiku musí nahoru táhnout investiční výdaje a zvýšená produkce. Povzbudivě se v posledních dnech vyvíjely akcie farmaceutických firem, které začali investoři po dlouhé době opět vyhledávat.

Americké trhy povzbuzeny vývojem na ostatních burzách otevřely ve čtvrtek mírně výše. Ovšem během dne se akcie opět dostávaly čím dál více pod prodejní tlak, kterému odolal jen index Dow Jones a to jen těsně. Obchodování bylo víceméně poklidné a indexy se pohybovaly v rozmezí –0,5% až +0,5%. Příčinou nechuti nakupovat byla informace o zvýšení zásob v měsíci lednu, což je poprvé po téměř roce, kdy se tento makro ukazatel zhoršil.

V pátek byla zveřejněna hodnota spotřebitelské důvěry podle University v Michiganu, jehož očekávaná hodnota za měsíc březen byla 93,0 (v únoru 90,7). S velkým napětím se též čekalo na hodnotu průmyslové produkce, která by se měla zvýšit o 0,2 %.

Evropa

Stejně jako v USA i v Evropě technologické tituly silně oslabovaly a táhly tak celé trhy dolů. Už tradičně také zprávy z U.S. trhů ovlivňovaly vývoj na trzích evropských jako např. oznámená hodnota maloobchodních tržeb v USA. Propady v technologické oblasti vyrovnával růst titulů klasické ekonomiky. Výraznějšímu propadu v pondělí zabránila společnost BMW, která zveřejnila pozitivní informace, mezi kterými bylo i oznámení o zvýšení dividend. V ostatních dnech tuto roly hrál např. Adidas a Bayer. Propadu se na druhé straně neubránila Lufthansa.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Prodáváte nemovitost?

Prodáváte nemovitost? Využijte profesionální služby realitních makléřů NEXT REALITY.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

A tohle už jste četli?

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

22. 1. 2021 | Ondřej Tůma

Divoká jízda elektromobilem. Akcie Tesly očima expertů

Budou to za pár dní tři roky, co Elon Musk poslal do vesmíru červenou Teslu Roadster. Cena akcií jeho firmy míří za ní. Ke hvězdám. Může to vydržet, nebo přijde vyrovnání k nějaké rozumnější... celý článek

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Air Bank sníží úrok na spořicím účtu

Air Bank od 1. dubna sníží úrok na spořicím účtu o 0,2 procentního bodu. Základní úrok zůstane na 0,1 %, bonusová sazba klesne z 0,6 na 0,4 %.

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

21. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Akcie SAB Finance vstoupí na burzu za 10 560 Kč

S akciemi společnosti SAB Finance Radomíra Lapčíka se na pražské burze začne obchodovat 28. ledna. Obchodování bude zahájeno na ceně 10 560 Kč. Za tuto cenu jsou akcie nabízeny v rámci... celý článek

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

21. 1. 2021 | Dominik Stroukal | 72 komentářů

Jak bankrotují státy a kdy přijde na řadu Česko

Během koronavirové krize to mohlo zapadnout, ale loni „zbankrotovalo“ hned pět zemí. Další státy balancují na hraně. Pro srovnání: během poslední finanční recese se to stalo jen u tří... celý článek

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

19. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Banka láká na 3 % u spoření. Investice podmínkou

Komerční banka nabízí spořicí účet, na němž do konce roku 2021 garantuje úrokovou sazbu 3 % ročně. Má to ale dvě podmínky. Mít v KB běžný účet nebo si ho založit. A hlavně: nově s KB investovat... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.