Týden od 11. do 15. 3 na kapitálových trzích

| 18. 3. 2002
Týden od 11. do 15. 3 na kapitálových trzích
Trhy v minulém týdnu klesaly. Proti trendu šly jen farmacie a petrolejářské firmy. Kterým titulům nyní investoři věří?

Spojené státy

V pondělí vstoupily trhy do obchodování v defenzivní náladě díky technologickému sektoru, který vykazoval větší tendenci ke korekci hodnot. Sektor paměťových komponentů byl pod vlivem snížení výhledů pro společnosti Emulex a EMC od Banc of America. Další downgrady pro tituly jako IBM, Ebay Inc. nebo Circuit City Stores spolu s vybíráním zisků v polovodičovém sektoru a nejistotou spojenou se situací na středním východě, z čehož těžily hlavně tituly s ropnými produkty, jen nahrávaly defenzivním náladám na akciových trzích. Dobře si vedly softwarové tituly a také společnosti podnikající ve zdravotnictví, internetu a bankovnictví. Technologie se nakonec díky softwaru a internetové tituly dostaly z počátečního tlaku.

Příčinou úterního výrazného oslabení technologického indexu Nasdaq stojí prohlášení šéfů společnosti Nokia, která oznámila nižší prodeje svých výrobků než se čekalo. Rovněž Lucent Technologies varovala, že společnost se do kladného hospodaření dostane později než se původně vyjádřila. Optimističtěji vypadalo obchodování s akciemi zahrnutými do indexů Dow Jones V průběhu obchodování se dostal díky IBM, MMM a GE dokonce do plusových hodnot. Na trhu je cítit, že investoři nyní více věří tzv. "klasické ekonomice" a v oblibě jsou především silné průmyslové podniky, které budou těžit z očekávaného brzkého oživení.

Bohužel ani ve středu americké burze nebylo souzeno růst. Ve 14:30 bylo oznámeno, že maloobchodní tržby sice rostly, ale byly horší než trh očekával. Akcie ihned po otevření začaly klesat a tento trend si udržely po celý obchodní den. Negativní informace přišla rovněž od Intelu, který informoval o tom, že jeho investiční výdaje budou nižší než v roce 2001. Podobně dopadl také největší konkurent AMD, akcie oslabily o výrazných –9,21%. Situace se během dne postupně zhoršovala, když olej do ohně přilil proslov A. Greenspana o tom, že ekonomiku musí nahoru táhnout investiční výdaje a zvýšená produkce. Povzbudivě se v posledních dnech vyvíjely akcie farmaceutických firem, které začali investoři po dlouhé době opět vyhledávat.

Americké trhy povzbuzeny vývojem na ostatních burzách otevřely ve čtvrtek mírně výše. Ovšem během dne se akcie opět dostávaly čím dál více pod prodejní tlak, kterému odolal jen index Dow Jones a to jen těsně. Obchodování bylo víceméně poklidné a indexy se pohybovaly v rozmezí –0,5% až +0,5%. Příčinou nechuti nakupovat byla informace o zvýšení zásob v měsíci lednu, což je poprvé po téměř roce, kdy se tento makro ukazatel zhoršil.

V pátek byla zveřejněna hodnota spotřebitelské důvěry podle University v Michiganu, jehož očekávaná hodnota za měsíc březen byla 93,0 (v únoru 90,7). S velkým napětím se též čekalo na hodnotu průmyslové produkce, která by se měla zvýšit o 0,2 %.

Evropa

Stejně jako v USA i v Evropě technologické tituly silně oslabovaly a táhly tak celé trhy dolů. Už tradičně také zprávy z U.S. trhů ovlivňovaly vývoj na trzích evropských jako např. oznámená hodnota maloobchodních tržeb v USA. Propady v technologické oblasti vyrovnával růst titulů klasické ekonomiky. Výraznějšímu propadu v pondělí zabránila společnost BMW, která zveřejnila pozitivní informace, mezi kterými bylo i oznámení o zvýšení dividend. V ostatních dnech tuto roly hrál např. Adidas a Bayer. Propadu se na druhé straně neubránila Lufthansa.

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.