Život na zámku? Proč ne!

Život na zámku? Proč ne!
Řešíte problém, jestli si máte koupit dům či byt? Nebuďte malicherní. Kupte si rovnou zámek. Můžete tak získat výjimečné bydlení, často za ceny nižší než "obyčejného" rodinného domku.
Nabídka bývalých šlechtických sídel je v realitních kancelářích překvapivě široká. Od zámečku o šesti pokojích po stavbu se 160 místnostmi. Podobně různorodé jsou i ceny. Pohybují se od půl druhého do dvou set padesáti milionů. Možná vás napadne, že nejlevnější zámečky jsou v tom případě lacinější než mnohé byty či domy. Pravda je to však jen částečně. Počáteční vklad (ve formě kupní ceny) může být nižší než u nově postaveného domu srovnatelné velikosti, problémem však bývají následné výdaje spojené s rekonstrukcí budov, které jsou často na spadnutí. Například zámečky v Chocenicích na Plzeňsku či Milonicích na Vyškovsku jsou k mání již az pouhého jeden a půl milionu korun. Rodinný dům ve stejné oblasti by stál několik milionů.

Největší vliv na cenu má význam zámku jako památky, ale především jeho stav. Většina nabízených zámků bývá v dobrém, ale většinou ne bezvadném stavu. Opraveny jsou jen částečně a inzeráty často mluví o nutnosti dále investovat. Z trochu jiného soudku je komplex v Žinkovech v okrese Klatovy, který je na prodej za 250 milionů korun. Za podobnou cenu si můžete pořídit i neobarokní zámeček na blíže nespecifikovaném místě nedaleko Prahy.

Výběr z aktuální nabídky zámků na trhu podle jednotlivých krajů
kraj  lokalita   cena   počet místností   zvláštní součásti objektu  
Budějovický   10 km od Tábora   35 mil.Kč   20   bazén s vyhřívanou voudou, park  
Brněnský   jižní Morava   25 mil.Kč   160   několikapodlažní vinné sklepy  
Jihlavský   okr. Havl. Brod   25 mil.Kč   16   zahrada s barokní kašnou  
Karlovarský   Krásná u Aše   18 mil.Kč   neuvedeno  parková úprava pozemků, rybník  
Královehradecký   neuvedeno   16,5 mil.Kč   18   zámecká kaple s oltářem a freskami  
Liberecký   Liberec   48 mil.Kč   mnoho :-)   v pravém křídle 3 podzemní podlaží  
Olomoucký   Přerov   10 mil.Kč   neuvedeno   možnost dokoupit zahradu  
Ostravský   Jeseník n/Odrou   4 mil.Kč   neuvedeno   dobře využitelný půdní prostor  
Pardubický   Březovice   19,4 mil.Kč   16   rybník, louky  
Plzeňský   Chocenice   1,5 mil Kč   25   rozsáhlé půdní prostory  
Praha   Praha   250 mil.Kč   mnoho :-)   les, louky, pole, rybníky, hospod.budovy  
Středočeský   Neumětely   4,7 mil.Kč   7   kůlna garáž  

Poznámka:
neuvedeno - o místnostech nebyla v nabídce zmínka mnoho
:-) - z popisu vyplynul velký počet

Většina původních sídel se nachází na vesnicích nebo v malých městech. To znamená v klidném prostředí. Výbornou relaxací jsou procházky v přilehlých parcích či lesích. Kdo chce trochu vybočovat z řady, uvítá neobvyklý vzhled samotné budovy, ať už je postavena v renesančním nebo barokním stylu. V porovnání s tradičními rodinnými domky, o panelácích nemluvě, je čím se chlubit. Narozdíl od fádních a nezajímavých stěn běžných příbytků najdete v zámcích vyřezávané dřevěné obklady, štukové stropy, v mnoha případech při jejich koupi získáte i exkluzivní mobiliář historického nábytku. Úprava pro běžný život nemusí být náročná, ložnice, knihovna, jídelna a společenská místnost byly, jsou a budou. Snad jen místnost, kde se kdysi brkem vyřizovaly dopisy a jiné písemnosti by naprosto změnila ducha – přibyl by počítač, tiskárna, kopírka, fax.

Koupí výdaje teprve začínají

Zaplacená kupní cena bohužel rozhodně není konečnou. I když koupíte zámek v dobrém stavu, budete muset počít s nutností financovat jeho provoz. Vytápění a osvětlení mnoha často velkých, rozsáhlých a špatně izolovaných místností může znamenat výdaje v řádu desítek až stovek tisíc měsíčně. Na své si také přijdou pojišťovny, ač tam nemusí jít o tak horentní sumy, v ročním vyjádření se pohybuje někde okolo jedné promile z hodnoty nemovitosti. Čtyřmilionový zámeček tak pojistíte už od 3400 korun ročně, výše zmiňovaný Žinkovický areál už bude vyžadovat čtvrt milionu. Svou dlaň vůči vám bude také natahovat státní pokladna. Milionářskou daň sice nemáme, povinnosti platit daň z nemovitostí byste se nevyhnuli. Platí se jednou ročně a odvíjí se od velikosti nemovitosti, což by mohlo potěšit především vlastníky menších, ale drahých exkluzivních zámečků. U těch menších (zastavěná plocha 190 m2 , dvě nadzemní podlaží) vychází daň kolem sedmi set korun, u velkých (1300 m2 , dvě nadzemní patra) už je to 4500 korun.

Slyšeli jste již dříve o možnosti pořízení zámku pro osobní bydlení nebo vás tato myšlenka ani nenapadla? Nejste z těch, co v něm bydlí? Neznáte alespoň někoho takového ve svém okolí? Mohli byste si jeho koupi a provoz dovolit? Podělte se o své názory s ostatními.

spolupráce na článku Petr Vykoukal

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

26. 11. 2001 12:59, Pepa

Mit penize, hned bych se do nejakeho nastehoval a zil si jako pan. Asi by to ale chtelo najmout uklizecku.

+5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

1. 12. 2020 | Petr Kučera

Libra už ne. Digitální měna Facebooku mění název

Digitální měna, za jejíž přípravou stojí Facebook, se nově jmenuje Diem. Latinské slovo má zdůraznit „nový den projektu“. Měna se původně měla jmenovat libra, a to – na rozdíl od britské... celý článek

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

30. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Bitcoin má nový rekord, útočí na hranici 20 tisíc

Po skoro třech letech překonala hodnota bitcoinu svůj dosavadní rekord. Zatím jenom těsně – a krátce poté zamířila zase dolů.

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 21 komentářů

Bitcoin prudce klesá, rekord nepřekonal

Zatímco ještě včera cena bitcoinu atakovala historické maximum z roku 2017, za poslední den klesla o víc než desetinu. Virtuální měny dnes zažívají výprodej.

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

26. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Investice do realit už od pár stovek. Prošli jsme možnosti

Vedle nemovitostních fondů můžete zkusit zhodnotit peníze v realitách i prostřednictvím startupů. Třeba půjčit na výstavbu nebo těžit z nájemného. Projděte si, co umějí a jak jsou... celý článek

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

25. 11. 2020 | Jiří Hovorka

Realitní fond Generali koupil historickou budovu v centru Prahy

Generali Fondu koupil historickou budovu v centru Prahy. Rezidenční nemovitost s restaurací v přízemí se stala třetí letošní akvizicí fondu v českém hlavním městě.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.