Další rána kapitálovému trhu

Další rána kapitálovému trhu
Snížit poplatky za vydávání primární emisí je jistě krok kapitálovému trhu prospěšný. Pokud se však k vyrovnání této slevy zavede poplatek za vedení účtu ve Středisku cenných papírů není jisté, jestli konečný výsledek nebude pro české akcie spíše negativní.

Středisko cenných papírů (SCP), které vede evidenci velké části českých akcií a podílových listů se nedávno rozhodlo své finanční problémy (ztráty z hospodaření dosahují desítek milionů ročně) řešit změnou poplatků. Koncem prázdnin byly sníženy poplatky za primární emise (vzhledem k počtu nových emisí, které přicházejí na trh je tento parametr zanedbatelný) a aby byl výpadek příjmů vyrovnán došlo ke znovuzavedení poplatku za vedení účtu. SCP již jednou takový poplatek zavedlo. V roce 1996 byly rozeslány složenky všem majitelům účtů na 42,60 za vedení účtu a zaslání ročního výpisu. Podle dostupných údajů dosáhla delikvence při placení tohoto poplatku 52 procent. Na základě takového množství nevymahatelných (bylo by to neekonomické) pohledávek byl tento poplatek zrušen.

SCP nezajímá skutečné hodnota

Nový poplatek byl tedy konstruován komplikovaněji. Jeho placení se totiž týká pouze těch, na jejichž účtech je majetek za více než 11,7 milionu korun v nominální hodnotě. Podle analýzy ministerstva financí tak toto opatření postihne necelých pět tisíc účtů z celkového počtu 4,11 milionu. Na těchto účtech je však evidováno téměř 90 procent veškerého majetku, které je veden v databázích SCP. Výše poplatku je odvozena od tzv. objemu na účtu, který je stanoven jako součet nominálních hodnot všech akcií a podílových listů uzavřených podílových fondů a jednoho procenta z nominálu dluhopisů. Minimální roční platba za vedení účtu činí deset tisíc korun, klienti, kterým vyjde poplatek menší, neplatí nic.

Největšího odsouzení se novému ceníku dostalo z úst obchodníků s cennými papíry. Bude totiž dalším zatížením především pro jejich klienty a bude tak dále snižovat atraktivitu českého trhu. Největší výhrada pramení z použití nominálních hodnot pro výpočty objemů. Pokud totiž vlastníte cenné papíry v tržní hodnotě za 11,7 milionu korun, nemusí se vás poplatek díky velkému rozdílu mezi tržní a nominální hodnotou akcií vůbec dotknout. Budete-li však na účtě držet minoritní podíl v malé akciové společnosti, který je neobchodovatelný a v důsledku hospodaření emitenta třeba i téměř bezcenný, může se vám stát, že budete platit jen za to, že tyto akcie držíte. Navíc na rozdíl od účtu v bance si ale své cenné papíry v "hotovosti" vybrat nemůžete. Na anonymní dotaz co v takové situaci dělat, poradila autorovi pracovnice SCP tyto akcie někomu darovat. Pokud byste se rozhodli použít stejné řešení jako většina majitelů účtů před pěti lety a fakturu za vedení účtu byste nezaplatili, vystavujete se riziku prodeje cenných papírů na účtu. Anonymně dotázaní zaměstnanci SCP sice tuto možnost vylučují, zákon o cenných papírech však tuto možnost Středisku dává. Otákou je, jak naloží s neobchodovatelnými emisemi, které se navíc nesmí převádět.

Vzhledem k tomu, že majitelé akcií nemají žádnou jinou alternativu "uložení" svých cenných papírů, podali někteří z nich podnět k šetření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže z důvodu podezření na zneužití monopolního postavení Střediska cenných papírů. Jeden z podnětů podala i Komise pro cenné papíry. Podle vyjádření Úřadu je tento případ ve stadiu šetření, během kterého se rozhoduje, zda-li bude postoupeno dále ke správnímu řízení.

K čemu to povede

Při vzniku SCP byla tato instituce často vydávána za důkaz modernosti našeho kapitálového trhu. Dematerializované cenné papíry pouze jako záznamy v počítačové databází existovaly jen v několika zemích na světě. Avšak poté, co český kapitálový trh prošel "třetími" a dalšími vlnami privatizace, likvidita celého trhu poklesla a obchoduje se stále méně titulů dochází k archaickému kroku - odchodu emisí z dematerializované do papírové podoby. A nový poplatek SCP tento proces ještě urychlí. Především u podniků, kde je pouze několik velkých vlastníků mohou být papírové akcie výrazně levnější než poplatek účtovaný Střediskem. Ten u sto milionové emise představuje pro držitele akcií přes 50 tisíc korun ročně. Dalších 22 tisíc ročně platí samotný emitent. Vytištění papírových akcií tak může během několika let ušetřit statisíce korun na poplatcích spojených s dematerializovanou podobou emise. Již v tuto chvíli představují významný podíl (34 procent) majetku evidovaného v SCP neobchodovatelné emise, jejichž převod do papírové podoby je pouze otázkou několika právních úkonů.

Považujete nový poplatek SCP za spravedlivý? Myslíte, že Středisko mohlo své problémy řešit jiným způsobem? Podělte se o své názory s ostatními.

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 4. 2003 12:15

Nu mne (a asi i další) by opravdu zajímalo, kdy, jak a z čeho (když stále hospodaří se ztrátou) vrátí SCP klientům poplatky, které od nich neoprávněně vybralo! Myslím, že se tady rýsuje další průšvih ve státní správě. Když odvolali šéfku Statistického úřadu, tak tady by s obměnou vedení rozhodně neměli váhat.

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 10. 2001 19:37

Ignorantství, perzekuce a buzerace ze strany SCP vrcholí. Je na čase hledat alternativy: kupovat české akcie přes Frankfurt a Vídeň, čímž je bude držet má banka jako custody, poohlédnout se po listinných dluhopisech, nekupovat podílové fondy vedené v SCP, ale jen u správce atd. atd., dokud se ti bambulové z SCP neprobudí!!!

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

9. 4. 2021 | Martin Mašát | 13 komentářů

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.

ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

8. 4. 2021 | Adam Erler | 5 komentářů

ETF, nebo aktivně řízený fond? Kombinujte, jsme na hraně

Vyplatí se peníze svěřit portfoliovému manažerovi podílového fondu, nebo je lepší jen kopírovat index? Adam Erler z investiční společnosti Conseq v komentáři vysvětluje, proč si myslí,... celý článek

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

8. 4. 2021 | Jan Traxler | 5 komentářů

Výsledky nemovitostních fondů: Jenom dva neporazily inflaci

Šestnáct z osmnácti sledovaných nemovitostních fondů v roce 2020 porazilo inflaci. Ale až na jednu výjimku jejich výnosy oproti roku 2019 mírně poklesly. Letošní rok bude podobný.

Jak porazit inflaci? Zkuste půjčit developerům

2. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 10 komentářů

Jak porazit inflaci? Zkuste půjčit developerům

Investice do zajištěných developerských projektů slibuje výnos kolem pěti procent. Ukážeme vám, jak to funguje.

Portu rychle roste a dává slevu za fixaci investice

1. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Portu rychle roste a dává slevu za fixaci investice

Investiční platforma Portu snížila poplatky za správu pro lidi, kteří se zaváží k investici minimálně na pět let.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.