Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Další rána kapitálovému trhu

Další rána kapitálovému trhu
Snížit poplatky za vydávání primární emisí je jistě krok kapitálovému trhu prospěšný. Pokud se však k vyrovnání této slevy zavede poplatek za vedení účtu ve Středisku cenných papírů není jisté, jestli konečný výsledek nebude pro české akcie spíše negativní.

Středisko cenných papírů (SCP), které vede evidenci velké části českých akcií a podílových listů se nedávno rozhodlo své finanční problémy (ztráty z hospodaření dosahují desítek milionů ročně) řešit změnou poplatků. Koncem prázdnin byly sníženy poplatky za primární emise (vzhledem k počtu nových emisí, které přicházejí na trh je tento parametr zanedbatelný) a aby byl výpadek příjmů vyrovnán došlo ke znovuzavedení poplatku za vedení účtu. SCP již jednou takový poplatek zavedlo. V roce 1996 byly rozeslány složenky všem majitelům účtů na 42,60 za vedení účtu a zaslání ročního výpisu. Podle dostupných údajů dosáhla delikvence při placení tohoto poplatku 52 procent. Na základě takového množství nevymahatelných (bylo by to neekonomické) pohledávek byl tento poplatek zrušen.

SCP nezajímá skutečné hodnota

Nový poplatek byl tedy konstruován komplikovaněji. Jeho placení se totiž týká pouze těch, na jejichž účtech je majetek za více než 11,7 milionu korun v nominální hodnotě. Podle analýzy ministerstva financí tak toto opatření postihne necelých pět tisíc účtů z celkového počtu 4,11 milionu. Na těchto účtech je však evidováno téměř 90 procent veškerého majetku, které je veden v databázích SCP. Výše poplatku je odvozena od tzv. objemu na účtu, který je stanoven jako součet nominálních hodnot všech akcií a podílových listů uzavřených podílových fondů a jednoho procenta z nominálu dluhopisů. Minimální roční platba za vedení účtu činí deset tisíc korun, klienti, kterým vyjde poplatek menší, neplatí nic.

Největšího odsouzení se novému ceníku dostalo z úst obchodníků s cennými papíry. Bude totiž dalším zatížením především pro jejich klienty a bude tak dále snižovat atraktivitu českého trhu. Největší výhrada pramení z použití nominálních hodnot pro výpočty objemů. Pokud totiž vlastníte cenné papíry v tržní hodnotě za 11,7 milionu korun, nemusí se vás poplatek díky velkému rozdílu mezi tržní a nominální hodnotou akcií vůbec dotknout. Budete-li však na účtě držet minoritní podíl v malé akciové společnosti, který je neobchodovatelný a v důsledku hospodaření emitenta třeba i téměř bezcenný, může se vám stát, že budete platit jen za to, že tyto akcie držíte. Navíc na rozdíl od účtu v bance si ale své cenné papíry v "hotovosti" vybrat nemůžete. Na anonymní dotaz co v takové situaci dělat, poradila autorovi pracovnice SCP tyto akcie někomu darovat. Pokud byste se rozhodli použít stejné řešení jako většina majitelů účtů před pěti lety a fakturu za vedení účtu byste nezaplatili, vystavujete se riziku prodeje cenných papírů na účtu. Anonymně dotázaní zaměstnanci SCP sice tuto možnost vylučují, zákon o cenných papírech však tuto možnost Středisku dává. Otákou je, jak naloží s neobchodovatelnými emisemi, které se navíc nesmí převádět.

Vzhledem k tomu, že majitelé akcií nemají žádnou jinou alternativu "uložení" svých cenných papírů, podali někteří z nich podnět k šetření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže z důvodu podezření na zneužití monopolního postavení Střediska cenných papírů. Jeden z podnětů podala i Komise pro cenné papíry. Podle vyjádření Úřadu je tento případ ve stadiu šetření, během kterého se rozhoduje, zda-li bude postoupeno dále ke správnímu řízení.

K čemu to povede

Při vzniku SCP byla tato instituce často vydávána za důkaz modernosti našeho kapitálového trhu. Dematerializované cenné papíry pouze jako záznamy v počítačové databází existovaly jen v několika zemích na světě. Avšak poté, co český kapitálový trh prošel "třetími" a dalšími vlnami privatizace, likvidita celého trhu poklesla a obchoduje se stále méně titulů dochází k archaickému kroku - odchodu emisí z dematerializované do papírové podoby. A nový poplatek SCP tento proces ještě urychlí. Především u podniků, kde je pouze několik velkých vlastníků mohou být papírové akcie výrazně levnější než poplatek účtovaný Střediskem. Ten u sto milionové emise představuje pro držitele akcií přes 50 tisíc korun ročně. Dalších 22 tisíc ročně platí samotný emitent. Vytištění papírových akcií tak může během několika let ušetřit statisíce korun na poplatcích spojených s dematerializovanou podobou emise. Již v tuto chvíli představují významný podíl (34 procent) majetku evidovaného v SCP neobchodovatelné emise, jejichž převod do papírové podoby je pouze otázkou několika právních úkonů.

Považujete nový poplatek SCP za spravedlivý? Myslíte, že Středisko mohlo své problémy řešit jiným způsobem? Podělte se o své názory s ostatními.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 4. 2003 12:15

Nu mne (a asi i další) by opravdu zajímalo, kdy, jak a z čeho (když stále hospodaří se ztrátou) vrátí SCP klientům poplatky, které od nich neoprávněně vybralo! Myslím, že se tady rýsuje další průšvih ve státní správě. Když odvolali šéfku Statistického úřadu, tak tady by s obměnou vedení rozhodně neměli váhat.

Reagovat

 

+12
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 10. 2001 19:37

Ignorantství, perzekuce a buzerace ze strany SCP vrcholí. Je na čase hledat alternativy: kupovat české akcie přes Frankfurt a Vídeň, čímž je bude držet má banka jako custody, poohlédnout se po listinných dluhopisech, nekupovat podílové fondy vedené v SCP, ale jen u správce atd. atd., dokud se ti bambulové z SCP neprobudí!!!

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

8. 4. 2003 | 12:15

Nu mne (a asi i další) by opravdu zajímalo, kdy, jak a z čeho (když stále hospodaří se ztrátou) vrátí SCP klientům poplatky, které od nich neoprávněně vybralo! Myslím, že se tady rýsuje další průšvih ve státní správě. Když...více

8. 4. 2003 | 10:42 | pozorovatel

Tato společnost pouze zapadá do zaběhlého stavu v ČR. Dostanu na něco monopol, nikdo mně do toho nemůže moc kecat a jede se co to dá. Poplatky??? ....co se do nich vejde, však to nějak zdůvodníme. Vlastní pravidla??? ...proč...více

7. 4. 2003 | 23:08

Nový ceník SCP je důkazem toho, že si tato instituce doposud neuvědomila, že je organizací, která má zajistit SLUŽBY. Zatím pouze zneužívá zákonem daného monopolu - protože subregistr se při poplatcích za nic vyplatí asi...více

7. 4. 2003 | 15:42

Tak jak to tedy nyní vypadá, když Úřad pro hospodářskou soutěž rozhodl, že SCP svým Ceníkem služeb SCP platném po 1.8.2001 zneužilo své dominantní postavení a účtovalo své vysoké poplatky klientům neoprávněně? Do kdy musí...více

22. 10. 2001 | 13:32 | J. Pacák

Všichni hovoří pouze o příčinách, že SCP zavedlo poplatky, ale proč je zavádí? A kam zmizely z SCP nyní už stovky tisíc korun. Jak vlastně SCP v posledních letech hospodaří. Že velmi špatně a asi i protizákonně, že rozhazuje,...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK