Internet na stojáka

Internet na stojáka
Minulý týden byl v tuzemsku umístěn první veřejný automat pro přístup k internetu. Stojí v informačním středisku na Pražském hradě. Přesvědčil jsem se, že to ale s internetem v ulicích nebude snadné.

Cesta na Pražský hrad chvíli trvá, zámecké schody jsou dlouhé a strmé. Nahoře mě ještě zdržel mexický prezident, který zrovna přišel navštívit Václava Havla. Po odchodu čestné stráže jsem prošel na třetí nádvoří a navštívil informační středisko. Veřejný informační terminál, jak se tomuto internetovému kiosku také říká, stál skromně v rohu.

Kiosek je vybaven dotykovou obrazovkou, telefonním sluchátkem a štěrbinou na telefonní kartu. Na úvodní obrazovce je položka Hrad, síť WWW, SMS, e-mail, informace a služby. Můžete si tak prohlížet webové stránky Hradu, posílat e-mail či SMS, telefonovat nebo brouzdat internetem. Kromě položky Hrad je bohužel přístup k informacím zpoplatněn. Po vložení telefonní karty se můžete ponořit do informační džungle internetu.

To ale jen za předpokladu, že terminál funguje. Bohužel jsem měl tu smůlu, že zrovna nepracoval. Od pracovníků střediska jsem se dozvěděl, že skutečně již v provozu byl. S vedoucím střediska jsem chvíli řešil, jak je možné, že mi automat zhltnul šest jednotek, aniž bych viděl alespoň domovskou stránku Hradu. Konstatoval, že mám pravdu a šel ohlásit poruchu Českému Telecomu, který terminál vlastní.

Jste tady?

Zajímavé je, že kiosek komunikuje pouze česky a nelze se přepnout do jiného jazyka. To mě obzvláště v informačním středisku Pražského hradu, který navštíví stovky cizinců denně, překvapuje.

  Čas Délka impulsu
telefon 7-19 2 minuty
19-7 4,5 munuty
ostatní služby 7-19 3 minuty
19-7 6 minut

Občas na vás terminál vybafne otázku: „Jste tady?“ a začne odpočítávat 20 vteřin, po kterých se odpojí. Zřejmě autoři počítali se sklerotiky, kteří zanechají svou kartu v terminálu a zdrhnou. To se těžko stane, když si zjistíte, že za jeden impuls zaplatíte při telefonování 5,25 koruny a za ostatní služby 3,50 koruny. Impulsy jsou různě dlouhé v závislosti na denní době a požadované službě. Během dne trvá telefonní impuls dvě minuty, internetový tři. Od sedmé večerní můžete služby využívat zhruba za polovinu ceny (internetový impuls trvá šest minut, telefonní 4,5 minuty).

Jak to bude dál?

V infocentru Českého Telecomu ani na pobočce, která se zabývá VIT, nevěděli, kdy a kde budou další automaty. Na Invexu produkt manažer Kamil Vondrák potvrdil, že se počítá s rozestavěním ještě třiceti terminálů do konce roku na různých místech. Nebudou to jen velká města, ale budou rozmístěny i v menších městech a vesnicích. Účelem je otestovat, jak a kde se budou terminály využívat. Zkušební doba má trvat 3-4 měsíce, pak se rozhodne o dalším postupu. Přesný harmonogram není známý a skoro bych řekl, že je tajný.

Také získat zpět ztracené kredity z karty není jednoduché. Po několika hovorech jsem skončil na poruchách s tím, že se mi ozvou ohledně vyřízení reklamace do měsíce. Pokud byste zatoužili zavolat si na Pražský hrad, terminál má na sobě číslo 02 / 33 35 88 75.

Jaký je váš názor na veřejná připojení. Bude o jejich využívání zájem? Zdají se vám ceny za služby přiměřené? Napište nám své zkušenosti a názory.

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Investiční portfolio jen z akcií a dluhopisů? Trochu si to přeskládejte

28. 10. 2021 | Daniel Tácha

Investiční portfolio jen z akcií a dluhopisů? Trochu si to přeskládejte

Peníze od centrálních bank dopují ekonomiku a drží ceny akcií nahoře. „Ekonomická situace nemusí být tak dobrá, jak se zdá,“ varuje ale Tomáš Kálal, ředitel investičního bankovnictví... celý článek

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

27. 10. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Investiční gramotnost Čechů je nízká, ukazuje nový index

Tři čtvrtiny Čechů si v investování nevěří. Osobně se považují za „nepříliš zkušeného a znalého investora“ (46 %) nebo „zcela nezkušeného a neznalého“ (28 %). Ukázal to průzkum agentury... celý článek

Nemovitosti jako zbraň proti inflaci. Investovat může každý

27. 10. 2021 | Radim Zelený | 1 komentář

Nemovitosti jako zbraň proti inflaci. Investovat může každý

Rostoucí inflace luxuje úspory na bankovních účtech a nutí Čechy hledat jiný bezpečný přístav pro jejich peníze. Existuje dnes jen málo nízkorizikových investic, které by nenasytnou... celý článek

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

26. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Přinesou odpovědné investice vyšší výnos? Češi jsou rozděleni

Tři čtvrtiny Čechů vnímají takzvané zodpovědné investování (známé pod zkratkou ESG) pozitivně. Ukazuje to průzkum, který pro Amundi a Komerční banku uskutečnila agentura Ipsos na vzorku... celý článek

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

26. 10. 2021 | Olga Skalková, Petr Kučera | 12 komentářů

Poslal si peníze mezi českými bankami. Dvě cizí mu přesto strhly tisícovku

Že je posílání peněz do ciziny – mimo eurových plateb v rámci SEPA prostoru – drahé, nejspíš tušíte. Zaskočit vás ale může i výše poplatků za převod dolarů z jedné české banky do jiné,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.