Spotřebitelské ceny dál rostou o více jak dvě procenta. V lednu inflace meziročně klesla na 2,2 % z prosincových 2,3 %. Oznámil to Český statistický úřad.
„I když inflace poklesla jen mírně, dostává se na dvouleté minimum a přiblížila se na dohled dvouprocentní cílové hodnoty ČNB,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.
Oproti prosinci ceny naopak rostly, a to o 1,3 %.
„Hlavním inflačním faktorem zůstává zdražující alkohol, který je odpovědný za více než třetinu aktuální inflace. Naproti tomu bydlení, které v předchozích letech sehrávalo výraznou roli, inflaci ovlivňuje pouze symbolicky. S poklesem cen elektrické energie a plynu a vedle toho i se zpomalováním růstu nájemného totiž došlo k výraznému snížení růstu nákladů na bydlení,“ vysvětluje Dufek.
Výrazně zdražily třeba zelenina (10,3 %), vejce (9,4 %) nebo lihoviny (9 %).
„Poněkud překvapivě bylo v lednu skokové zvýšení cen u potravin (3,1 %), pro které je ovšem typická nepředvídatelnost. Na druhou stranu je však pravděpodobné, že nejde o začátek nového inflačního trendu, ale spíše o odeznívání dřívějších (předvánočních) cenových akcí, takže jde spíš o jednorázový efekt. Nakonec ve srovnání s loňským lednem byly potraviny dražší vlastně jen o 0,6 %,“ uvádí Dufek.
Analytici většinou předpokládají, že nad dvěma procenty inflace zůstane i v dalších měsících. „Rychle totiž roste cena ropy, což se promítne do vyšších cen v oddílu doprava. Další zrychlování cen lze pravděpodobně očekávat i v případě potravin. A i přes zpomalení cenové dynamiky ještě stále svižně roste jádrová složka inflace. Na druhé straně, rychlejší růst meziroční inflace ke 3 % je letos velmi nepravděpodobný,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.
Podle Dufka je pro další měsíce je pravděpodobné, že inflace se bude držet v blízkosti dvou procent a ve druhé polovině roku spadne pod ně. A to i po započtení potenciálně vyšších cen elektrické energie. Na burze totiž její cena roste.
„Z inflace navíc „vypadne“ efekt loňského zvýšení spotřebních daní. Nejistotu představují ceny potravin a nyní i služeb, které se postupně rozjedou po rozvolnění restriktivních opatření. Je otázkou, s jakými cenami přijdou restaurace, hotely a cestovní kanceláře. Prozatím je vidět, že třeba dovolené opět rychle zdražují,“ říká Dufek.
Proti rychlejšímu růstu inflace by také měl působit kurz koruny, která posiluje a zlevňuje tak dovážené zboží i nákupy spotřebitelů přímo v zahraničí.
„Prozatím neměníme náš odhad, že inflace v letošním roce zpomalí blízko ke 2 %. Nicméně je potřeba připustit, že současná koronakrize přináší řadu nejistot pro odhad inflace oběma směry. Zároveň dnešní číslo nemění náš výhled na vývoj sazeb ČNB. Ty jsou nyní nízké především z titulu koronakrize, nikoli inflace, a zvýšení sazeb tak stále čekáme až v druhé polovině letošního roku,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank.
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
12. 2. 2021 11:25
Citace - Honza / 12.02.2021 11:25
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
12. 2. 2021 16:08, deprese
no jo, holt mame svet takovej jak ho pro nas nasi rodice pripravili
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.