Ceny potravin vyskočily, inflace je dál nad cílem

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 12. 2. 2021 | 12 komentářů
Ceny potravin vyskočily, inflace je dál nad cílem

Zdroj: Shutterstock

Spotřebitelské ceny dál rostou o více jak dvě procenta. V lednu inflace meziročně klesla na 2,2 % z prosincových 2,3 %. Oznámil to Český statistický úřad.

„I když inflace poklesla jen mírně, dostává se na dvouleté minimum a přiblížila se na dohled dvouprocentní cílové hodnoty ČNB,“ říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Oproti prosinci ceny naopak rostly, a to o 1,3 %.

„Hlavním inflačním faktorem zůstává zdražující alkohol, který je odpovědný za více než třetinu aktuální inflace. Naproti tomu bydlení, které v předchozích letech sehrávalo výraznou roli, inflaci ovlivňuje pouze symbolicky. S poklesem cen elektrické energie a plynu a vedle toho i se zpomalováním růstu nájemného totiž došlo k výraznému snížení růstu nákladů na bydlení,“ vysvětluje Dufek.

Výrazně zdražily třeba zelenina (10,3 %), vejce (9,4 %) nebo lihoviny (9 %).

„Poněkud překvapivě bylo v lednu skokové zvýšení cen u potravin (3,1 %), pro které je ovšem typická nepředvídatelnost. Na druhou stranu je však pravděpodobné, že nejde o začátek nového inflačního trendu, ale spíše o odeznívání dřívějších (předvánočních) cenových akcí, takže jde spíš o jednorázový efekt. Nakonec ve srovnání s loňským lednem byly potraviny dražší vlastně jen o 0,6 %,“ uvádí Dufek.

Analytici většinou předpokládají, že nad dvěma procenty inflace zůstane i v dalších měsících. „Rychle totiž roste cena ropy, což se promítne do vyšších cen v oddílu doprava. Další zrychlování cen lze pravděpodobně očekávat i v případě potravin. A i přes zpomalení cenové dynamiky ještě stále svižně roste jádrová složka inflace. Na druhé straně, rychlejší růst meziroční inflace ke 3 % je letos velmi nepravděpodobný,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Podle Dufka je pro další měsíce je pravděpodobné, že inflace se bude držet v blízkosti dvou procent a ve druhé polovině roku spadne pod ně. A to i po započtení potenciálně vyšších cen elektrické energie. Na burze totiž její cena roste.

„Z inflace navíc „vypadne“ efekt loňského zvýšení spotřebních daní. Nejistotu představují ceny potravin a nyní i služeb, které se postupně rozjedou po rozvolnění restriktivních opatření. Je otázkou, s jakými cenami přijdou restaurace, hotely a cestovní kanceláře. Prozatím je vidět, že třeba dovolené opět rychle zdražují,“ říká Dufek.

Proti rychlejšímu růstu inflace by také měl působit kurz koruny, která posiluje a zlevňuje tak dovážené zboží i nákupy spotřebitelů přímo v zahraničí.

„Prozatím neměníme náš odhad, že inflace v letošním roce zpomalí blízko ke 2 %. Nicméně je potřeba připustit, že současná koronakrize přináší řadu nejistot pro odhad inflace oběma směry. Zároveň dnešní číslo nemění náš výhled na vývoj sazeb ČNB. Ty jsou nyní nízké především z titulu koronakrize, nikoli inflace, a zvýšení sazeb tak stále čekáme až v druhé polovině letošního roku,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank.

Kurz eura ke koruně

Zdroj: peníze.cz

Kurzy měn na Peníze.cz

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+43
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 12 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

12. 2. 2021 11:25

Citace - Honza / 12.02.2021 11:25

Pouze připomenu takovou klasiku.... Přiznaná (=zmanipulovaná) míra inflace mírně nad 2%, skutečná míra inflace někde jinde... Např. ceny bydlení za posl. 5 let vylítly na Měsíc, ale mi jsme měli inflaci do 3,5%. Brokolice, květák stojí taky jen 25Kč, že? Atd. Kdo chce, tak těm pohádkám věří. Kdo se dívá, vidí.
My...

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

12. 2. 2021 16:08, deprese

no jo, holt mame svet takovej jak ho pro nas nasi rodice pripravili

-12
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (12 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

inflace, nákupy, potraviny, zdražování

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

25. 5. 2022 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 17 komentářů

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci a mimořádné v červnu přijde ještě jedna mimořádná v září. Tady je kalkulačka.

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

25. 5. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Jste inflační smolař, nebo šťastlivec? Rozdíly jsou nejvyšší v historii

Pro někoho je výrazně pod 10 %, jiný si připlácí přes 30 %. Inflace postihuje každého výrazně jinak, ukazuje analýza. A nabízí kalkulačku na míru.

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 43 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

23. 5. 2022 | Petr Kučera | 163 komentářů

Kdo a jak dostane 5000 Kč na dítě. Úřad řekl podrobnosti

Mimořádný příspěvek na dítě dostal podrobnější pravidla. Ministerstvo dokončilo konkrétní návrh, který přináší i odpovědi na některé dosavadní nejasnosti. Nepotěší rodiče osmnáctiletých. celý článek

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

10. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 31 komentářů

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

Spotřebitelské ceny stouply v dubnu o 14,2 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku, což je o 1,5 procentního bodu víc než v březnu. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.