Inflace je strašák. Úvěry hned tak nezlevní.

Jan Pekař | rubrika: Co se děje | 11. 2. 2008
Inflace je strašák. Úvěry hned tak nezlevní.
Americké kýchnutí začíná být cítit i v Evropě. Se zpomalením růstu musí počítat i česká ekonomika. Pro českou, britskou i evropskou centrální banku je však zatím větším strašákem inflace. Ta česká se v lednu vyšplhala na meziroční 7,5 procenta. Úrokové sazby proto hned tak neklesnou.

Česká ekonomika letos poroste o dost pomaleji než loni. Z loňských šesti procent klesne tempo růstu na zhruba čtyři procenta. Důvodem je hospodářské zpomalení, které se pomalu začíná přelévat z Ameriky do Evropy a částečně i přísnější měnová politika centrální banky. Ve čtvrtek bankovní výbor České národní banky (ČNB) zvýšil podle očekávání základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na 3,75 procenta, což zdraží úvěry, které si navzájem poskytují banky. Toto mírné zvýšení ovšem banky podle ekonomů už zahrnuly do úroků z úvěrů pro domácnosti a firmy. Zvyšování úroků třeba z hypoték se proto neočekává.

Zvýšení úrokových sazeb lze považovat za vlídné upozornění ČNB, že inflace byla v lednu hodně vysoká. Ve  srovnání s loňským lednem poskočily ceny během letošního prvního měsíce o 7,5 procenta. To je zhruba o jeden procentní bod více, než předpokládali analytici. I přes rozhodnutí ČNB ovšem zůstávají české úrokové sazby jedny z nejnižších v Evropě.

Razantnější zpřísnění měnové politiky by ale vzhledem ke světovým okolnostem nejspíš nebylo na místě. „V USA se již neřeší, zda přijde recese, ale jak hluboká a výrazná bude. Evropě se následky patrně nevyhnou a vzhledem k otevřenosti české ekonomiky a vazbě na Německo můžeme zprostředkovaně pocítit ochlazení i v ČR. Tyto úvahy omezují prostor pro další zvyšování úrokových sazeb ČNB,“ míní David Marek, šéfekonom investičního portálu Patria Online, a dodává, že toto zvýšení sazeb bylo zřejmě na delší dobu poslední.

O úrokových sazbách se rozhodovalo také v Evropské centrální bance ve Frankfurtu. Od týmu vedeného Jean-Claudem Trichetem se v podstatě žádné rozhodné slovo nečekalo, takže Evropská centrální banka nikoho ani nezklamala, ani nenadchla, když ponechala úrokovou sazbu na 4 procentech. Předseda Trichet potvrdil, že největší hrozbou je inflace, nicméně také poznamenal, že se zvýšila nejistota dalšího hospodářského růstu v Evropě. Euro na tato slova reagovalo poklesem.

„Komentáře ECB jsou pro nás překvapivé. Čekali jsme, že banka více zohlední výraznější zpomalení růstu ekonomiky, případně silné euro, a tím i příznivější inflační výhled. A dá signál blížícího se snižování úrokových sazeb,“ komentoval Josef Kvarda, analytik investiční společnosti Atlantik Finanční trhy.

V Německu byla ve čtvrtek zveřejněna také zpráva o dynamice objednávek pro průmyslové podniky. Zpráva byla horší, než analytici očekávali. Objem zakázek v prosinci klesl o 1,7 % ve srovnání s odhadovanými 0,6 procenta, přičemž objednávky od domácích zákazníků se snížily o 0,5 procenta, zakázky ze zahraničí spadly o 2,8 procenta. Ve srovnání s prosincem 2006 objem zakázek sice stoupl o 5,6 procenta, analytici však doufali ve dvanáctiprocentní růst. Vypadá to, že hospodářské ochlazení ve světě začíná být cítit i v Evropě.

Potíže se nevyhýbají ani Velké Británii. Průmyslová výroba tam v prosinci stoupla o pouhých 0,6 procenta proti očekávanému jednomu procentu. To celkem zapadalo do prognózy auditorské a poradenské firmy Deloitte, která koncem ledna předpověděla Británii pro letošní rok nejpomalejší hospodářský růst za posledních 15 let a riziko recese v příštích dvou letech.

Bank of England, britská centrální banka, ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 5,25 procenta. V komentáři k tomuto rozhodnutí uvedla, že inflace 2,1 procenta je sice stále ještě blízko inflačního cíle 2 procenta, ale vyšší ceny potravin a energie by mohly míru inflace velice rychle v nadcházejících měsících zvýšit. Ve svém prohlášení rovněž varovala, že bude třeba obětovat část hospodářského růstu a spotřebitelské poptávky v boji proti inflaci. „Nicméně, ekonomické turbulence sílí a bude nutné na ně odpovědět agresívnější politikou,“ uvedla Bank of England.

S hospodářským zpomalením bude muset zabojovat i Česká republika. Podle nejnovější situační zprávy ČNB se letos růst HDP zpomalí z loňských více než 6 procent na 4,1 procenta. Jde o výraznou revizi ve srovnání s dosud uváděnými prognózami růstu ve výši 5 procent, na který je např. naplánován i státní rozpočet. Pokud nemá být překročen jeho plánovaný schodek, škrtům se nejspíš vláda nevyhne.

Bojíte se ekonomického zpomalení a recese? Podělte se o názor.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Americké snížení sazeb trhům moc nepomohlo

1. 2. 2008 | Jan Pekař | 4 komentáře

Americké snížení sazeb trhům moc nepomohlo

Americká centrální banka Fed ve středu snížila základní úrokovou sazbu na dolar o 50 bazických bodů. Bylo to již druhé podobné rozhodnutí za uplynulých osm dní. Celkem úroková sazba... celý článek

Češi domácí ekonomice už zase věří

31. 1. 2008 | Jan Pekař

Češi domácí ekonomice už zase věří

Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v budoucí ekonomický vývoj Česka se v lednu zlepšila. Původní přehnané obavy ze zdražování a dalších změn se tak zatím dle souhrnného indikátoru důvěry,... celý článek

Úroky půjdou nahoru, spotřebitelé se ale bát nemusí

18. 1. 2008 | Jan Pekař

Úroky půjdou nahoru, spotřebitelé se ale bát nemusí

Zvýšení základní úrokové sazby se dá čekat. Důvod je zřejmý: inflace je příliš vysoká, ale ekonomika běží dobře, takže jí dražší peníze ani silnější kurz koruny příliš neublíží. Spotřebitelé... celý článek

Prohlášení o recesi přibývá, nervozita na trzích roste

14. 1. 2008 | Petr Čermák | 1 komentář

Prohlášení o recesi přibývá, nervozita na trzích roste

Od vypuknutí hypoteční krize ve Spojených státech se ozývají varování o tom, že americká ekonomika zamíří do recese. Vliv této mediální masáže na konečného spotřebitele není velký,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.