Úroky půjdou nahoru, spotřebitelé se ale bát nemusí

| rubrika: Co se děje | 18. 1. 2008
Úroky půjdou nahoru, spotřebitelé se ale bát nemusí
Zvýšení základní úrokové sazby se dá čekat. Důvod je zřejmý: inflace je příliš vysoká, ale ekonomika běží dobře, takže jí dražší peníze ani silnější kurz koruny příliš neublíží. Spotřebitelé se zase příliš nemusí bát dražších úvěrů, protože nynější zvýšení už banky podle analytiků do úroků započítaly.

Česká ekonomika šlape, velké slabiny vidět nejsou. I proto se někteří členové bankovní rady České národní banky, třeba Luděk Niedermayer nebo Miroslav Singer, nebojí konstatovat, že úroky jsou nízké a je zapotřebí je zvýšit, aby se zmírnila inflace. Zvýšení signální sazby o 0,25 procentního bodu v prvním letošním čtvrtletí očekává i většina analytiků. Jiní členové téhož rozhodovacího orgánu ČNB mají ovšem opačný názor – Mojmír Hampl například soudí, že úrokové sazby „jsou na vrcholu“.

„Samozřejmě, zvážíme-li sílu koruny a nejistotu ohledně vývoje globální ekonomiky, rozhodování rady ČNB nebude tentokrát vůbec lehké,“ připouští Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Statistiky, které popisují kondici ekonomiky na konci minulého roku, jsou však zatím dobré. Zahraniční obchod vykázal v listopadu rekordní přebytek ve výši 11,3 miliardy korun. „Takto vysoký přebytek jsme v tomto měsíci ještě nikdy neměli. To jen ukazuje, že je český průmysl velmi dobře rozjetý a kurz koruny zatím není pro ekonomiku ani v nejmenším problém,“ komentovala Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské firmy Next Finance. Přesto ale připustila, že jen tak nelze mávnout rukou nad sílícím kurzem koruny, který by ještě podpořilo případné zvýšení úrokové sazby.

„V roce 2008 silná koruna export přibrzdí a přebytek zahraničního obchodu proto mírně poklesne. Kumulovaný přebytek se za celý rok 2008 bude pohybovat v pásmu 70 až 75 miliard korun,“ odhaduje M. Šichtařová. Přebytek obchodní bilance za celý rok 2007 se odhaduje zhruba o 10 miliard korun výše.

České exportéry ovšem výhledově ohrožuje více než posilující koruna slábnoucí hospodářský růst v západních zemích, v Evropské unii a v USA, který ochlazuje poptávku po českém vývozu. Naopak pozoruhodný je nárůst vývozu na Slovensko a do Ruska. Ekonomiky těchto zemí rychle rostou a tuzemské firmy v nich nachází nové zákazníky.

Špatně na tom není ani průmysl. Jeho výroba v listopadu vzrostla meziročně o 6,7 %, i když proti říjnovému přírůstku (8,4 %) rostla o něco pomaleji. Tempo růstu průmyslové produkce klesá již sedm měsíců v řadě. Jednou z příčin může být slábnoucí efekt zahraničních investic. Ty daly českému průmyslu růstový impulz zhruba před třemi lety.  „‚Průmyslová revoluce‘ české ekonomiky zvolna odeznívá,“ soudí David Marek, šéfekonom investičního portálu Patria Online

Druhou příčinou mohou být rostoucí mzdové náklady. Průmyslové podniky měly v listopadu o 1,2 % zaměstnanců více než v listopadu 2006, jejich reálné mzdy ale byly vyšší o 5 %. Pracovníků je navíc na trhu práce nedostatek a to případný rozvoj produkce brzdí. Do třetice se na zpomalení růstu průmyslové výroby podepsaly stejné vlivy, jaké mohou pocítit exportéři: ochlazení zahraniční poptávky a silný kurz koruny.

Takto rozjeté ekonomice by tedy o něco vyšší úroky příliš ublížit neměly. Zdrcující zpráva by to nebyla ani pro spotřebitele. Mírný pohyb úrokových sazeb nahoru bude skutečně jen „signální“, v nynějších úrokových sazbách komerčních bank je již započítán. Navíc zvýšení se plně v ekonomice projeví podle ekonomů zhruba za osmnáct měsíců. Mezi tím ale míra inflace nejspíš klesne. Analytici proto odhadují, že to by mohlo ČNB zase přimět úroky o něco snížit.

Měla by centrální banka zvýšit úrokové sazby?

 

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.