Jaká bude inflace a kam zamíří kurz koruny? Nová předpověď

pk | rubrika: Aktuality | 31. 7. 2019

Průměrná míra inflace letos dosáhne 2,5 %, v příštím roce klesne na 2,2 %. Ve své nové makroekonomické predikci to očekává ministerstvo financí.

Růst spotřebitelských cen má být podle dnešní předpovědi vyšší, než ministerstvo odhadovalo letos v dubnu – tehdy pro letošek počítalo s inflací 2,3 % a pro příští rok dokonce jenom 1,6 %.

„Za razantním zvýšením na rok 2020 stojí zvýšení spotřební daně z tabáku a lihovin,“ uvádí ministerstvo. Mimo jiné tím přiznává, že jarní návrh na zvýšení spotřebních daní nebyl dlouho připravovaným záměrem, ale poměrně narychlo připravenou změnou řešící aktuální problémy státního rozpočtu.

Průměrný kurz české měny by měl letos dosáhnout 25,6 koruny za euro, v příštím roce pak 25,2 koruny za euro. Koruna tak má být v obou letech o desetinu procentního bodu slabší, než ministerstvo očekávalo v dubnové predikci.

Míra nezaměstnanosti zůstane dál na minimální úrovni - letos se udrží na 2,2 % procenta, v příštím roce nepatrně stoupne na 2,3 %, předpovídá úřad.

Česká ekonomika letos poroste o 2,5 %, v příštím roce o 2,3 %. Minulá prognóza počítala v obou letech s růstem HDP o 2,4 %.

Svou novou prognózu včera zveřejnili i analytici Komerční banky. Průměrná inflace letos podle nich dosáhne 2,6 %, v příštím roce stoupne na 2,7 %. Růst ekonomiky zpomalí z loňských 2,9 % na letošních 2,7 % a v příštím roce na 2,1 %. 

Česká měna podle analytiků Komerční banky oslabí. Letošní kurz se udrží na úrovni 25,7 koruny za euro, v příštím roce klesne na 26,1 koruny za euro.

Už jste četli? Zlevní hypotéky, penzijko vynese víc. Díky dluhopisům. Jenže...

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

HDP, inflace, kurz koruny

A tohle už jste četli?

Proč nás žere inflace a co proti ní můžeme dělat

10. 6. 2023 | Gabriel Pleska

Proč nás žere inflace a co proti ní můžeme dělat

Inflace je zlá. Někdo s ní bojuje spořením, někdo investicemi, někdo vydělá na burze majlant a někdo si musí půjčit v bance. Podívejme se, kde mají tahle slovíčka původ, co má společného... celý článek

Potraviny po roce a půl zlevnily. Nová čísla o inflaci

11. 5. 2023 | Petr Kučera

Potraviny po roce a půl zlevnily. Nová čísla o inflaci

Spotřebitelské ceny v dubnu klesly v porovnání s březnem o 0,2 %. K mírnému poklesu meziměsíční inflace pomohlo hlavně snížení cen potravin a nealkoholických nápojů, oznámil Český statistický... celý článek

Od Havla po Pavla. Takhle zdražovala Česká pošta

4. 5. 2023 | Gabriel Pleska

Od Havla po Pavla. Takhle zdražovala Česká pošta

Než se definitivně dozvíme, které pobočky nám Česká pošta zavře, podívejme se na to, jak zdražovaly její služby. Na příkladu známek s prezidenty. A přitom zkusíme odhadnout, jestli... celý článek

Nejdražší cukr v Evropě mají Češi, ukazují data

28. 4. 2023 | Jana Divinová

Nejdražší cukr v Evropě mají Češi, ukazují data

Cukr v Česku zdražoval rychleji než jinde a jeho cena tu překonala cenu ve zbytku Evropské unie. Ukázala to data, která dnes zveřejnil Eurostat.

Elektřina i plyn výrazně zlevní. Tři rady pro domácnosti

7. 3. 2023 | Jan Traxler | 5 komentářů

Elektřina i plyn výrazně zlevní. Tři rady pro domácnosti

Ceny energií na burze od konce léta prudce klesly. Ropa, elektřina i plyn už jsou levnější než před válkou na Ukrajině. Příští rok by měly elektřina i plyn zlevnit také pro koncové... celý článek

Partners Financial Services