Jaká bude inflace a kam zamíří kurz koruny? Nová předpověď

pk | rubrika: Aktuality | 31. 7. 2019 14:30

Průměrná míra inflace letos dosáhne 2,5 %, v příštím roce klesne na 2,2 %. Ve své nové makroekonomické predikci to očekává ministerstvo financí.

Růst spotřebitelských cen má být podle dnešní předpovědi vyšší, než ministerstvo odhadovalo letos v dubnu – tehdy pro letošek počítalo s inflací 2,3 % a pro příští rok dokonce jenom 1,6 %.

„Za razantním zvýšením na rok 2020 stojí zvýšení spotřební daně z tabáku a lihovin,“ uvádí ministerstvo. Mimo jiné tím přiznává, že jarní návrh na zvýšení spotřebních daní nebyl dlouho připravovaným záměrem, ale poměrně narychlo připravenou změnou řešící aktuální problémy státního rozpočtu.

Průměrný kurz české měny by měl letos dosáhnout 25,6 koruny za euro, v příštím roce pak 25,2 koruny za euro. Koruna tak má být v obou letech o desetinu procentního bodu slabší, než ministerstvo očekávalo v dubnové predikci.

Míra nezaměstnanosti zůstane dál na minimální úrovni - letos se udrží na 2,2 % procenta, v příštím roce nepatrně stoupne na 2,3 %, předpovídá úřad.

Česká ekonomika letos poroste o 2,5 %, v příštím roce o 2,3 %. Minulá prognóza počítala v obou letech s růstem HDP o 2,4 %.

Svou novou prognózu včera zveřejnili i analytici Komerční banky. Průměrná inflace letos podle nich dosáhne 2,6 %, v příštím roce stoupne na 2,7 %. Růst ekonomiky zpomalí z loňských 2,9 % na letošních 2,7 % a v příštím roce na 2,1 %. 

Česká měna podle analytiků Komerční banky oslabí. Letošní kurz se udrží na úrovni 25,7 koruny za euro, v příštím roce klesne na 26,1 koruny za euro.

Už jste četli? Zlevní hypotéky, penzijko vynese víc. Díky dluhopisům. Jenže...

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

HDP, inflace, kurz koruny

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Dražší ropa zvedá ceny benzinu, inflace přesto klesla

10. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Dražší ropa zvedá ceny benzinu, inflace přesto klesla

Meziroční inflace v února klesla na 2,1 % z lednových 2,2 %. Oznámil to Český statistický úřad. Nižší byla naposledy v závěru roku 2018.

Ceny potravin vyskočily, inflace je dál nad cílem

12. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Ceny potravin vyskočily, inflace je dál nad cílem

Spotřebitelské ceny dál rostou o více jak dvě procenta. V lednu inflace meziročně klesla na 2,2 % z prosincových 2,3 %. Oznámil to Český statistický úřad.

Růst cen zpomaluje, i tak byl loni nejvyšší za osm let

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Růst cen zpomaluje, i tak byl loni nejvyšší za osm let

Meziroční růst spotřebitelských cen dál ztrácí na síle. V prosinci inflace meziročně klesla na 2,3 % z listopadových 2,7 %. Jednalo se o nejnižší meziroční růst od prosince 2018. Oproti... celý článek

Růst cen zpomaluje, přesto je nejvyšší za osm let

10. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Růst cen zpomaluje, přesto je nejvyšší za osm let

Meziroční růst spotřebitelských cen dál ztrácí na síle. V listopadu inflace meziročně klesla na 2,7 % z říjnových 2,9 %. Oproti říjnu ceny stagnovaly – meziměsíční inflace činila 0,0 %.... celý článek

Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

10. 11. 2020 | Petr Kučera | 4 komentáře

Inflace klesla pod 3 %, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky

Meziroční růst spotřebitelských cen se v říjnu poprvé od května dostal pod tři procenta. Zatím jenom těsně – dosáhl 2,9 %, zatímco v září 3,2 %. Při meziměsíčním porovnání stouply ceny... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.