Inflace míří ke třem procentům, brambory zdražily na dvojnásobek

pk | rubrika: Aktuality | 11. 6. 2019

Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,9 procenta, což je o 0,1 procentního bodu víc než v dubnu. Můžou za to hlavně vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů, uvedl Český statistický úřad.

Ceny brambor jsou dokonce o 88,4 procenta vyšší než před rokem. Inflaci táhnou nahoru i pohonné hmoty, jejichž ceny stouply meziročně o 3,1 %.

Největší vliv na meziroční zvýšení inflace mají podle statistiků ceny bydlení. Elektřina zdražila o 12,5 %, zemní plyn o 3,6 %, nájemné z bytu o 3,3 %, vodné a stočné o 2,6 %.

Ceny finančních služeb stouply o 5,7 %, ceny pojištění o 5,5 %. Stravovací služby zdražily o čtyři procenta, ubytovací služby o 2,5 %.

Naopak třeba cukr byl v květnu o 23,8 % levnější než ve stejném období loňského roku. Cena oděvů je o 3,1 % nižší než před rokem, poštovní a telekomunikační služby o 1,3 %.

Jak to funguje

Nastavení základních sazeb České národní banky napovídá, kde se ustálí úroky spořicích účtů a jak můžou zdražit hypotéky.

ČNB dál zvedá sazby. Co to znamená pro vklady, hypotéky a korunu?

Oproti letošnímu dubnu stouply spotřebitelské ceny v květnu o 0,7 procenta. Meziměsíční růst způsobilo hlavně zdražení zeleniny o 6,2 %, z čehož ceny brambor vzrostly o 11,1 %. Ceny ovoce byly vyšší o sedm procent, masa o 2,4 %, sýrů a tvarohů o 2,2 %. Ceny lihovin stouply 4,6 %, piva o 3,9 % a vína o 1,5 %.

Průměrná roční míra inflace – vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců – byla v květnu 2,5 procenta.

Zrychlení meziroční inflace analytici nečekali. Přesto věří, že v dalších měsících bude zpomalovat.

„V nejbližších měsících by inflace měla začít pozvolna klesat, nicméně k dvouprocentnímu cíli se zřejmě dostane o něco později, než jsme původně předpokládali. Rozhodující bude v tomto směru letošní úroda, a především pak ceny brambor, které jsou aktuálně o téměř 90 % vyšší než loni, a samy o sobě generují tři desetiny procentního bodu inflace. Na jednu malou položku spotřebitelského koše to rozhodně není málo,“ říká například ekonom ČSOB Petr Dufek.

„Bramborová krize se blíží ke svému konci. Do obchodů se postupně dostávají rané brambory, které utlumí skokový nárůst v cenách,“ očekává ekonom BHS Štěpán Křeček. „Vysoké ceny zemědělských výrobků jsou ovlivněny špatnou úrodou. Ukazuje se, že české zemědělství není dostatečně připraveno na problémy způsobené suchem,“ dodává.

Inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů – nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy a další – hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

A tohle už jste četli?

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

11. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Sečteno. Inflace byla druhá nejvyšší v historii ČR, hlásí statistici

Průměrná míra inflace za rok 2022 dosáhla 15,1 %. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Vyšší byla pouze v roce 1993, a to 20,8 %. Oznámil to Český statistický... celý článek

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

12. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Inflace zase zrychlila. Zdražuje skoro všechno, říká ekonom

Inflace v Česku opět rostla. V listopadu byly spotřebitelské ceny v porovnání se stejným měsícem loňského roku meziročně vyšší o 16,2 %, zatímco v říjnu to bylo meziročně o 15,1 %.... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

ČEZ zdraží elektřinu. Většina klientů narazí na strop

Energetická společnost ČEZ zvýší od začátku roku 2023 cenu silové elektřiny pro smlouvy na dobu neurčitou, tedy pro zákazníky bez fixace.

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

Inflace v Česku v říjnu klesla. V porovnání se stejným měsícem loňského roku jsou spotřebitelské ceny meziročně vyšší o 15,1 %, zatímco v září to bylo meziročně o 18 %. Když porovnáme... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.