Inflace míří ke třem procentům, brambory zdražily na dvojnásobek

| rubrika: Aktuality | 11. 6. 2019 09:30

Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,9 procenta, což je o 0,1 procentního bodu víc než v dubnu. Můžou za to hlavně vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů, uvedl Český statistický úřad.

Ceny brambor jsou dokonce o 88,4 procenta vyšší než před rokem. Inflaci táhnou nahoru i pohonné hmoty, jejichž ceny stouply meziročně o 3,1 %.

Největší vliv na meziroční zvýšení inflace mají podle statistiků ceny bydlení. Elektřina zdražila o 12,5 %, zemní plyn o 3,6 %, nájemné z bytu o 3,3 %, vodné a stočné o 2,6 %.

Ceny finančních služeb stouply o 5,7 %, ceny pojištění o 5,5 %. Stravovací služby zdražily o čtyři procenta, ubytovací služby o 2,5 %.

Naopak třeba cukr byl v květnu o 23,8 % levnější než ve stejném období loňského roku. Cena oděvů je o 3,1 % nižší než před rokem, poštovní a telekomunikační služby o 1,3 %.

Jak to funguje

Nastavení základních sazeb České národní banky napovídá, kde se ustálí úroky spořicích účtů a jak můžou zdražit hypotéky.

ČNB dál zvedá sazby. Co to znamená pro vklady, hypotéky a korunu?

Oproti letošnímu dubnu stouply spotřebitelské ceny v květnu o 0,7 procenta. Meziměsíční růst způsobilo hlavně zdražení zeleniny o 6,2 %, z čehož ceny brambor vzrostly o 11,1 %. Ceny ovoce byly vyšší o sedm procent, masa o 2,4 %, sýrů a tvarohů o 2,2 %. Ceny lihovin stouply 4,6 %, piva o 3,9 % a vína o 1,5 %.

Průměrná roční míra inflace – vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců – byla v květnu 2,5 procenta.

Zrychlení meziroční inflace analytici nečekali. Přesto věří, že v dalších měsících bude zpomalovat.

„V nejbližších měsících by inflace měla začít pozvolna klesat, nicméně k dvouprocentnímu cíli se zřejmě dostane o něco později, než jsme původně předpokládali. Rozhodující bude v tomto směru letošní úroda, a především pak ceny brambor, které jsou aktuálně o téměř 90 % vyšší než loni, a samy o sobě generují tři desetiny procentního bodu inflace. Na jednu malou položku spotřebitelského koše to rozhodně není málo,“ říká například ekonom ČSOB Petr Dufek.

„Bramborová krize se blíží ke svému konci. Do obchodů se postupně dostávají rané brambory, které utlumí skokový nárůst v cenách,“ očekává ekonom BHS Štěpán Křeček. „Vysoké ceny zemědělských výrobků jsou ovlivněny špatnou úrodou. Ukazuje se, že české zemědělství není dostatečně připraveno na problémy způsobené suchem,“ dodává.

Inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů – nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy a další – hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.