Inflace míří ke třem procentům, brambory zdražily na dvojnásobek

pk | rubrika: Aktuality | 11. 6. 2019 09:30

Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu zrychlil na 2,9 procenta, což je o 0,1 procentního bodu víc než v dubnu. Můžou za to hlavně vyšší ceny potravin a nealkoholických nápojů, uvedl Český statistický úřad.

Ceny brambor jsou dokonce o 88,4 procenta vyšší než před rokem. Inflaci táhnou nahoru i pohonné hmoty, jejichž ceny stouply meziročně o 3,1 %.

Největší vliv na meziroční zvýšení inflace mají podle statistiků ceny bydlení. Elektřina zdražila o 12,5 %, zemní plyn o 3,6 %, nájemné z bytu o 3,3 %, vodné a stočné o 2,6 %.

Ceny finančních služeb stouply o 5,7 %, ceny pojištění o 5,5 %. Stravovací služby zdražily o čtyři procenta, ubytovací služby o 2,5 %.

Naopak třeba cukr byl v květnu o 23,8 % levnější než ve stejném období loňského roku. Cena oděvů je o 3,1 % nižší než před rokem, poštovní a telekomunikační služby o 1,3 %.

Jak to funguje

Nastavení základních sazeb České národní banky napovídá, kde se ustálí úroky spořicích účtů a jak můžou zdražit hypotéky.

ČNB dál zvedá sazby. Co to znamená pro vklady, hypotéky a korunu?

Oproti letošnímu dubnu stouply spotřebitelské ceny v květnu o 0,7 procenta. Meziměsíční růst způsobilo hlavně zdražení zeleniny o 6,2 %, z čehož ceny brambor vzrostly o 11,1 %. Ceny ovoce byly vyšší o sedm procent, masa o 2,4 %, sýrů a tvarohů o 2,2 %. Ceny lihovin stouply 4,6 %, piva o 3,9 % a vína o 1,5 %.

Průměrná roční míra inflace – vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců – byla v květnu 2,5 procenta.

Zrychlení meziroční inflace analytici nečekali. Přesto věří, že v dalších měsících bude zpomalovat.

„V nejbližších měsících by inflace měla začít pozvolna klesat, nicméně k dvouprocentnímu cíli se zřejmě dostane o něco později, než jsme původně předpokládali. Rozhodující bude v tomto směru letošní úroda, a především pak ceny brambor, které jsou aktuálně o téměř 90 % vyšší než loni, a samy o sobě generují tři desetiny procentního bodu inflace. Na jednu malou položku spotřebitelského koše to rozhodně není málo,“ říká například ekonom ČSOB Petr Dufek.

„Bramborová krize se blíží ke svému konci. Do obchodů se postupně dostávají rané brambory, které utlumí skokový nárůst v cenách,“ očekává ekonom BHS Štěpán Křeček. „Vysoké ceny zemědělských výrobků jsou ovlivněny špatnou úrodou. Ukazuje se, že české zemědělství není dostatečně připraveno na problémy způsobené suchem,“ dodává.

Inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů – nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy a další – hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, zdražování

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

10. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 22 komentářů

Inflace vyskočila nad 4 %, je nejvyšší od roku 2008

Ceny v Česku dál rychle rostou. Meziroční inflace v srpnu vyskočila na 4,1 %, hlásí Český statistický úřad. Nad hranici 4 % se dostala poprvé od listopadu roku 2008.

Elektřina na burze je nejdražší v historii

7. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Elektřina na burze je nejdražší v historii

Elektřina na Pražské energetické burze je nyní nejdražší v historii. Konkrétně elektřina s dodávkou na příští rok teď vychází na zhruba 95 eur (přes 2400 korun) za megawatthodinu.

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

17. 8. 2021 | Lukáš Kovanda | 90 komentářů

Kdo spoří, shoří. Kovanda o rychlé cestě do chudoby

Kdo chtěl v roce 1995 „žít z úroků“, mohl vložit na vkladní knížku přibližně dvacetinásobek tehdejší průměrné roční mzdy. Dnes by nestačil ani tisícinásobek té současné. Komentář Lukáše... celý článek

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

11. 8. 2021 | Petr Kučera | 28 komentářů

Byty rekordně zdražují, pozemky ještě víc. Nová čísla

Zdražování nemovitostí v Česku neztrácí tempo. Nejvíc – skoro o pětinu za poslední rok – stouply ceny pozemků. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů tržních cen nemovitostí,... celý článek

Zdražování je nejvyšší za poslední rok

10. 8. 2021 | Petr Kučera | 11 komentářů

Zdražování je nejvyšší za poslední rok

Spotřebitelské ceny stouply v červenci meziročně o 3,4 %, což bylo o 0,6 procentního bodu víc než v červnu a nejvíc od července 2020. Oproti letošnímu červnu stouply ceny o 1 %. Informoval... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.