Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Konec levných hypoték? Počkejte na září, radí expert

| rubrika: Aktuálně.cz | 26. 7. 2015 | 1 komentář
Libor Ostatek: Důvod pro zdražení pominul. V září by sazby mohly jít opět mírně dolů. Letošní rok přinese rekordní prodej hypoték.

Víc než rok trvající zlevňování na rekordně nízkou úroveň se sice v červnu zastavilo, hypoteční trh si ale připsal jiný rekord: Banky v tomto měsíci sjednaly rekordní počet i objem nových hypotečních úvěrů. Lidé se totiž lekli zdražení hypoték, s nímž v červnu přišly Hypoteční banka a Komerční banka (momentálně jednička a dvojka na trhu), a pospíchali si ještě pro nabídky s rekordně nízkými sazbami.

Důvod pro další zdražení ale mezitím pominul. „Trend se otočil a cena zdrojů začala v červnu klesat. Ostatní banky takticky vyčkávají,“ říká v rozhovoru pro on-line deník Aktuálně.cz Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Zájemcům o novou hypotéku doporučuje počkat na září, kdy zesílí konkurenční tlak. „Banky by mohly jít se sazbami mírně dolů nebo alespoň přijít se zajímavými akčními nabídkami,“ říká Ostatek. Banky by podle něj například mohly výrazně zvýhodnit dlouhodobé fixace, po nichž roste poptávka.


Do vlastního?

Kupujete nemovitost? Budujete hnízdo? Rekonstruujete? Solíte? Platíte? Nechte nás porovnat, jestli pro vás můžeme něco udělat, trochu vám ušetřit.

Lidé se evidentně lekli možného zdražování. Měli by skutečně pospíchat do bank?

Kvůli úrokovým sazbám ne. Ale rostou ceny nemovitostí a to bych viděl jako faktor, který by měli lidé zvážit. Navíc platí pravidlo, že pokud se na trhu objeví zajímavá nemovitost, je pryč v řádu několika málo týdnů, někdy i dní. Úrokové sazby na extrémně nízkých hodnotách jsou v tomto období standardem, a pokud někdo z hypotečních poradců straší jejich rychlým nárůstem, měl by klient poděkovat a jít za specialistou, který věci rozumí. Tím nechci říct, že zítra banky nemůžou zdražit, ale podívejte se na červnovou situaci: Zdražily čtyři banky a u ostatních deseti, které nabízíme, máme stejné ceny jako v květnu, kdy byly sazby na minimu.

V červnu ohlásili mírné zvýšení sazeb dva ze tří největších hráčů - Hypoteční a Komerční banka. Které dvě další banky také zdražily?

UniCredit Bank a Expobank. Zbylých deset hráčů na trhu sazbami nehýbalo. Chci ještě dodat, že se paušálně mluvilo o zdražení, ale přesněji řečeno: u fixací do pěti let bylo zdražení jen kosmetické, největší růst byl u sazeb na delší fixace sedm až deset let – zhruba tři desetiny procentního bodu). Fixací do pěti let je drtivý podíl (jen tříletých a pětiletých je více než 80 procent), takže dopad byl minimální.

Hypotéky: Bože, jak hluboko jsme klesly! Ale míříme zase výš

Indexy průměrných úrokových sazeb hypoték GOFI 70, 85, 100, které vám přinášíme ve spolupráci se společností GOLEM FINANCE, jsou sestavovány na základě nabídkových úrokových sazeb hypoték s 5letou fixací a LTV (loan-to-value ratio) 70 a 100 %. Podklady jsou čerpány ze standardních nabídek všech bank poskytujících hypotéky.

Index GOFI 70
Index GOFI VAR 70
FINCENTRUM HYPOINDEX

Zdroj: GOLEM FINANCE logo

Je reálné, že sazby brzy zvýší i další banky?

Osobně si myslím, že ne. Cena dlouhodobých zdrojů totiž už neroste. Z pohledu Hypoteční banky, Komerční banky a UniCredit Bank bylo zdražení logické – během dubna, května rostla cena zdrojů, ze kterých se banky refinancují, dost alarmujícím způsobem, navíc právě tyto banky zpracovávaly rekordní počty úvěrů. Trend se však otočil, cena zdrojů začala v červnu klesat a ostatní banky takticky vyčkávají. Paradoxně, nebo i logicky, jakmile se zdražení medializovalo, zvýšilo to příliv obchodů do bank, zdražení pomohlo červnovému rekordu a tipuji, že o prázdninách padnou další měsíční rekordy.

Pokračuje tedy i v červenci velký zájem o nové hypotéky?

Ano, i přes dovolené je značný zájem, navíc hodně obchodů přepadlo z června do července. Ten bude hodně podobný červnu co do výsledku, nicméně si myslím, že červnový rekord nepřekoná. V srpnu očekávám mírný pokles produkce a v září již tradičně přijde oživení a nárůst.

Bude rekordní i prodejní výsledek za celý rok 2015?

Jednoznačně! Už v květnovém odhadu jsme počítali s možným objemem 175 miliard korun, což je rekordní číslo, nyní odhad letoška analyzujeme a budeme ho korigovat směrem vzhůru, tedy bezpochyby nad hranici 175 miliard korun sjednaných hypoték.


Celý rozhovor si přečtete na Aktuálně.cz

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

27. 7. 2015 | 22:57 | boris

Myslim, ze to je zacatek konce systemu. Vzdyt se pujcuji penize za cenu infalce ne-li nizssi. Ocekavam velkou zmenu do 5let mozna i driv. Pak nakoupene nemovitosti za levne uvery strati velkou cast svoji dnesni hodnoty a...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK