Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hlasujte v anketě o nejméně oblíbenou českou daň

Hlasujte v anketě o nejméně oblíbenou českou daň
Zvolte si u příležitosti našeho týdne daňové svobody, který vyvrcholí v sobotu 7. června dnem daňové svobody, tu z českých daní, kterou byste okamžitě zrušili. Na výběr máte z devíti možností. Vybrat ovšem můžete jen jednu. Zároveň se dozvíte, co to vlastně den daňové svobody je.

Anketa

Kterou z českých daní byste okamžitě zrušili?

V Česku stát vybírá jedenáct daní. Jen pět z nich ve skutečnosti výrazně plní veřejné rozpočty. Při pohledu pouze na státní rozpočet se nejvíce peněz vybere z pojistného na sociální zabezpečení (36,4 % příjmů rozpočtu v roce 2006). Druhou nejvýnosnější daní je daň z přidané hodnoty, která pokrývá příjmy rozpočtu z 16,8 % (v roce 2006). Následují spotřební daně (12,3 %), daň z příjmu právnických osob (10,4 %) a daň z příjmu fyzických osob (10 %). Ostatní majetkové daně se podle státního závěrečného účtu za rok 2006 na příjmech státního rozpočtu podílely jen 0,9 %. Celkem se příjmy státu loni vyšplhaly na 40,8 procenta hrubého domácího produktu. Celkem nicméně stát utratil částku rovnající se 42,7 procenta českého HDP.

Právě celkových výdajů, které stát musí za rok pokrýt, se počítá i Den daňové svobody. Letos je tímto dnem 7. červen. To znamená, že kdyby každý Čech od začátku roku odváděl všechny peníze na pokrytí výdajů státu, musel by tak v průměru činit 158 dní, tedy do 6. června. Teprve 7. června by začal pomyslně zcela vydělávat na své soukromé potřeby. Letos nastane Den daňové svobody i díky přestupnému roku o čtyři dny dříve než loni.

Český Den daňové svobody počítá Liberální institut, který vychází z údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Může proto porovnat dny daňové svobody v různých státech. Z tohoto srovnání vyplývá, že nejdéle na stát vydělávají Švédové, a to až do 14. července, a Francouzi (do 12. července). Naopak třeba Slováci si na sebe vydělávají už od 11. května, Američané oslavili podle této metodiky den daňové svobody 18. května.

Ve Spojených státech se Den daňové svobody počítá odlišně. Tamní výzkumná organizace Tax Foundation ho stanovuje na den, kdy Američané pomyslně vydělají tolik, aby zaplatili veškeré daně. Pro letošní rok připadl takto koncipovaný Den daňové svobody na 23. dubna. Na zaplacení federálních daní pracují Američané 74 dní, na státní a místní daně 39 dní. Kdyby se podobným způsobem počítal i čas nutný na vydělání dostatku peněz na další výdaje domácností, pracovali by Američané na pokrytí nákladů na bydlení 60 dní, na uhrazení zdravotní péče 50 dní či na výdaje za potraviny 35 dní.

V Česku se doba práce na stát od roku 2004 zkracuje. Tehdy Češi na výdaje státu vydělávali až do 15. června. 7. červen byl už Dnem daňové svobody v roce 2001.

Kam až by se podle vás měl Den daňové svobody v Česku posunout? Podělte se o názor.
  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 6. 2008 8:43, comment

Mám zcela opačný názor. Vy navrhujete zrušení daní z příjmů a zavedení daní z majetku. Já bych to udělal přesně obráceně - zrušit veškeré daně z majetku a zavést daně z příjmu (coz vlastně není nijak zvlášť potřeba zavádět, protože tak to - až na tu daň z nemovitosti (proti které jsem hlasoval já) - už je).
Důvodem je to, že váš princip nutí člověka, který vlastní nějaký majetek, aby vydělával jen proto, aby si ho udržel. Jakýkoliv majetek by tedy byl z principu nejistý. Základní nevýhoda tohoto systému je v tom, že tudíž nutí k neustálému růstu a vyvíjení další a další činnosti jen proto, aby bylo možné vlastnit nějaký majetek. Protože žádný trvalý růst není z principu udržitelný, znamená to, že preferujete nestabilitu, devastaci planety a jako jediný stálý stav vlastnění 0, čili absolutní chudobu.
Naopak pokud zavedete daně jen z příjmů a majetek bude "stálý", je možné dosáhnout rovnovážného stavu, kdy člověk vlastní majetek, který může využívat dle svého uvážení, a platí pouze tehdy, když si vydělá něco navíc. Tím je možné dosáhnout rovnovážného stavu, kdy nebudou přírodní zdroje přečerpávány a přesto budou lidé něco vlastnit.
(Což je celé samozřejmě jen teoretická úvaha.)

Reagovat

 

+24
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (HonzaH 03. 06. 2008 00:57)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 6. 2008 6:21, Rodič

Ve výčtu daní, pro které se dá hlasovat, chybí ještě zdravotní pojištění. Je-li tam sociální pojištění, proč ne zdravotní?

Reagovat

 

-4
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

4. 6. 2008 | 8:50 | comment

Chápu váš názor, že danit by se měl majete a ne příjmy, ale rozhodně s ním nesouhlasím. Přesto nebudu (narozdíl od vás) tvrdit, že plácáte blbosti - prostě jen zastávám zcela opačný názor. Ačkoliv rozhodně nejsem "za vodou"...více

4. 6. 2008 | 1:17 | Honza

Plácáte blbosti. Vaše chápání majetku zřejmě vyplývá z toho, že už jste asi za vodou. Nejepší by pro vás bylo, abyste si mohl na svém rozsáhlém golfovém hřišti pinkat a nikdo vám tam nelezl, kromě sluhů. Vy se svým majetkem...více

4. 6. 2008 | 1:00 | HonzaH

Co se týče daně z pozemků, není to daň za to, že jste si něco koupil, ale za to, že prosté vlastnictví přírodních zdrojů je nemravné a daň se snaží napravit tu křivdu, že jste si osobujete výhradní právo na užívání kusu přírody....více

3. 6. 2008 | 18:22

Ano, já jsem to bral podle toho, jak to vidím od sebe. Výše obou daní záleží pouze a jedině na mém příjmu - ani na mé zodpovědnosti, ani na mém zdravotním či sociálním stavu, ale pouze a jedině na příjmu. Takže to považuji...více

3. 6. 2008 | 16:16 | Befipo

Nejsem studovaný ekonom ale můj selský rozum zarazilo Vaše konstování ...DPH by měla být jednotná a měla by být stanovena ve výši, aby nahradila výpadek daní z příjmů. Hádal bych tak 20%. ... Nezdá se mi reálné že by DPH...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK