… to tě posílí. Poučení z krizového vývoje roku 08

Tomáš Lerch | rubrika: FINMARKET | 2. 1. 2021
Krizi v roce 2008 sotva přežil. Na letošní už byl připravený.
… to tě posílí. Poučení z krizového vývoje roku 08

Zdroj: Shutterstock

Můj klient začal podnikat v roce 1998. Za deset let vybudoval strojírenskou firmu s deseti zaměstnanci, vybavil podnik moderními technologiemi a vydobyl si dobré jméno. Obrat firmy byl kolem osmnácti milionů, zisk okolo milionu korun ročně. Pak přišla krize. Objem šel dolů skoro o tři čtvrtiny, a i když se náklady sekaly, co to šlo, vypadalo to, že tři zaměstnanci budou muset jít. A i tak měla firma šanci přežít, jen když do ní majitel nalije milion, ber kde ber, z vlastního, z půjček v rodině.

V tu chvíli podnik podrželi zaměstnanci: přišli s návrhem, že si dobrovolně zkrátí o třetinu úvazky, aby se nemuselo propouštět. Trvalo dva roky, než se pracovní a mzdové podmínky vrátily na úroveň před krizí. Firma se zase rozjela.

Tomáš LerchZdroj: Partners

Autor je finanční poradce Partners

Otužování

Po téhle zkušenosti bylo jasné, že kdyby přišla znovu podobná rána, už by to dobře dopadnout nemuselo. Bylo potřeba udělat změny. Začali jsme vytvářet rezervu a změnili strukturu dluhů. Krátkodobé závazky a kontokorenty jsme nahradili úvěry s dlouhou dobou splácení, začali jsme pracovat s obrátkovostí faktur a u odběratelů s horší platební morálkou využíváme factoring.

Opatrnější jsme teď i s investicemi, vracíme do firmy výrazně menší část zisku. Před krizí majitel reinvestoval do podnikání 60 procent zisku, dneska je to 30 procent zisku a zbylé peníze jdou do rezerv majitele.

Zásadní výsledky: kontokorent firmy jsme srazili z milionu na 300 tisíc korun a vytvořili jsme firmě půlmilionový rezervní fond. Samotnému majiteli jsme do rezerv dostali milion a díky nim splatili všechny soukromé půjčky z roku 2008. Celkem jsme během několika let vytáhli z podnikání do rezerv necelé tři miliony. Přitom se nám podařilo prakticky se netknout rozvoje firmy. Přestěhovala se z nájmu do vlastních prostor, rozšířila strojový park a nabrala nové lidi.

Prověrka

Koronakrize zatím přinesla meziroční pokles objemu zakázek asi o pětinu. Díky rezervám se s tím firma dokáže vyrovnat, zatím stačilo jen omezit investice. Nákup nových strojů prostě chvíli počká.

Na svůj chod firma bere peníze z rezervního fondu, který jsme po krizi roku 2008 založili. Majitel zatím vůbec nemusel řešit nové půjčky nebo do firmy dávat vlastní peníze. Samozřejmě je možné, že k tomu stejně bude muset přistoupit. Bude ale mít z čeho brát.

Ani úspěšný podnikatel nesmí zapomínat na základní finanční principy. Jeden z nich se jmenuje zadní vrátka. Pro finanční stabilitu je klíčové neinvestovat do firmy veškerý zisk, ale část ukládat na horší časy. Ideální struktura majetku podnikatele vypadá tak, že zhruba třetinu tvoří vlastní byznys, třetinu reálná aktiva, třeba nemovitosti, a třetinu aktiva finanční, ideálně likvidní, tedy snadno dostupná. Samozřejmě to může krátkodobě brzdit rozvoj firmy a snižovat výnosnost podnikání, dlouhodobě se to ale vyplatí.

Text vyšel v prosincovém čísle časopisu Finmag. Společnost Partners media, která vydává Finmag a Peníze.cz, je dceřinou společností společnosti Partners Financial Services. 

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Rentiér, ne důchodce. Nová penzijní společnost odtajnila název

12. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 18 komentářů

Rentiér, ne důchodce. Nová penzijní společnost odtajnila název

Nová penzijní společnost ze skupiny Partners, která by měla začít fungovat během letošního prvního čtvrtletí, se jmenuje Rentea. Její slogan zní: Budoucnost si volíme teď.

Nejvýnosnější jsou investice do lidského rozumu

21. 12. 2020 | Renata Lichtenegerová | 6 komentářů

Nejvýnosnější jsou investice do lidského rozumu

Osobně spravuje investiční portfolia zhruba stovce klientů. Letošní březen byl pro mnohé z nich největší příležitost za několik let. „Kdo nezpanikařil a doinvestovával, ten je dnes... celý článek

4fin má nového zemského ředitele

7. 12. 2020 | Petr Kučera

4fin má nového zemského ředitele

Novým zemským ředitelem poradenské společnosti 4fin se stal jednačtyřicetiletý Vratislav Jůza. V oboru finančního poradenství začínal v roce 2002 při studiu Univerzity Karlovy, od roku... celý článek

Lidé nás potřebují. Finanční poradce je hrdý na svou práci

3. 12. 2020 | Martin Vlnas | 20 komentářů

Lidé nás potřebují. Finanční poradce je hrdý na svou práci

„Naplňuje mě se každý večer podívat do zrcadla a říct si: Jo, odvedl jsi dobrou práci.“ Kamil Janda se rozhodl, že k tomu, aby byl hrdý na to, co dělá, nepotřebuje tým osmdesáti lidí.... celý článek

Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

20. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Prodejci pojištění dostanou na zkoušky ještě půl roku

Tisíce pojišťovacích zprostředkovatelů dostali delší čas na vykonání potřebných zkoušek. Návrh zákona, kterým se odkládá povinnost doplnit odbornou zkoušku z pojištění o šest měsíců,... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.