Dluhy jednoho z manželů a společné jmění manželů

| 21. 3. 2006

Velmi často se na nás obrací jeden z manželů v situaci, kdy se obává, že druhý manžel svým nezodpovědným zadlužováním ohrožuje jejich společný majetek.

Zde je třeba upozornit, že i v případech, kdy závazek vznikl za trvání manželství jen jednomu z manželů (tj. nejde o společný závazek manželů), lze v rámci vymáhání tohoto dluhu exekučně postihnout majetek tvořící společné jmění manželů (viz. § 262a odst. 1 OSŘ).

Výjimkou jsou podle § 267 odst. 2 OSŘ závazky, které jednomu z manželů sice vznikly za trvání manželství, avšak  při používání majetku, který nepatřil z důvodů v tomto ustanovení uvedených do společného jmění manželů, ale náležel výlučně zadluženému manželovi.

V případě, že dluh za trvání manželství jednomu z manželů již vznikl,   neexistuje tu pro druhého z manželů zrovna mnoho způsobů obrany. Např. tu nepomůže sepsání dohody o zúžení společného jmění manželů, neboť v rámci exekuce se na takovou dohodu bere zřetel jen tehdy, pokud byl obsah smlouvy věřiteli  v době vzniku vymáhané pohledávky prokazatelně znám.

Je třeba ovšem upozornit, že určitou naději tu manželovi dlužníka nabízí ustálená judikatura – neboť soudy (zejm. Nejvyšší soud ČR) v současnosti zastávají právní názor, podle něhož srážkami ze mzdy a přikázáním pohledávky může být exekučně postižena jen mzda povinného, resp. pohledávka z bankovního účtu povinného, nikoli však mzda či pohledávka z účtu, která náleží jiné osobě než dlužníkovi.  Je- li tedy dlužníkem výlučně jen jeden z manželů, nelze takový dluh vymáhat nařízením srážek ze mzdy druhého manžela ani přikázáním pohledávky z bankovního účtu, jehož výlučným majitelem je manžel dlužníka. To platí podle Nejvyššího soudu ČR dokonce i tehdy, pokud byly na bankovní účet, jehož majitelem je manžel dlužníka,  vloženy peněžní prostředky povinného, případně peněžní prostředky patřící do společného jmění manželů (povinného a majitele účtu).

(Viz. např. usnesení Nejvyššího soudu ČR ze dne 14. dubna 2000, sp. zn. 21 Cdo 1774/99, uveřejněné ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek č. 1/2001, pod poř. č. 4).

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.