Zvolte nejkrásnější bankovku: Dvoutisícovka s tváří božské Emy

Eva Sovová | rubrika: Když se řekne | 10. 12. 2009
Zvolte nejkrásnější bankovku: Dvoutisícovka s tváří božské Emy
Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Dnes můžete vybírat nejhezčí dvoutisícovku.

Zvolte nejhezčí dvoutisícikorunu

Dvoutisícová bankovka je v porovnání s ostatními benjamínek. V historii českých a československých papírových platidel nemá konkurenci, je to náš jediný dvoutisícikorunový nominál. Tím se automaticky stává ozdobou historicky nekrásnější měny našeho státu. V našich peněženkách se mohou objevit celkem tři vzory dvoutisícovek: z roku 1996, 1999 a poslední inovovaný vzor z roku 2007.

Lícní stranu této bankovky zdobí tvář operní hvězdy se sopránovým hlasem – božské Emy Destinové. S bankovkou s její tváří jsme začali poprvé platit v roce 1996. Bylo to 66 let po její smrti. Zemřela v pouhých 51 letech během operace očí v českobudějovické nemocnici.

Talentovaná Emilka Kittlová, jak znělo její původní jméno, zvolila svůj umělecký pseudonym po své učitelce zpěvu. Za svůj život ztvárnila božská Ema na osmdesát rolí. Zpívala Salome, Aidu, Carmen, Madame Butterfly či Smetanovu Libuši. V Metropolitní opeře v New Yorku vystupovala například po boku Enrica Carusa. Svět ji obdivoval a ležel u nohou. Ona ale toužila vrátit se zpět do vlasti.

Anketa

Vybíráte z bankovního automatu nejčastěji bankovku v hodnotě 2000 Kč?

Na návrat zvolila Ema nešťastnou dobu. Do Čech přijela zpět v roce 1916, kdy Evropu sužovala válka. Byla obviněna z údajné špionáže a uvězněna na svém zámku ve Stráži nad Nežárkou v domácím vězení. Po válce začala Ema Destinová opět vystupovat, její božský soprán zněl na našich i zahraničních pódiích a v nově vzniklém Československu byla uctívána jako národní hrdinka. Nakonec se stáhla do ústraní s tvrzením: „Není ničeho horšího, než když se musíte dívat na starou ženu na jevišti.“

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Dvoutisícová bankovka s tváří této umělkyně je rovněž výjimečná. Má vysokou uměleckou hodnotu a její ochranné prvky, které bankovku chrání proti padělání, patří ke světové špičce. Je třetí nejčetnější korunovou bankovkou, hned za tisícikorunou a dvoustovkou. V oběhu jich koluje zhruba 46,5 milionů kusů a na každého Čecha tak připadají minimálně čtyři dvoutisícikoruny.

Terčem útoku padělatelů se tato bankovka stala například v roce 2005, kdy bylo zadrženo celkem 938 padělků a o rok později dalších 689 kusů. Na vylepšených ochranných prvcích nejnovějšího v pořadí třetího vzoru si již padělatelé vylamují zuby.

Zvolte nejkrásnější bankovku - soutěž

Vstoupit do soutěžního kvízu

Zkuste, co víte o českých a československých bankovkách, a vyhrajte. Abyste mohli soutěžit o ceny, musíte být zaregistrováni a přihlášeni na Peníze.cz. Do hry o mobilní telefon a další hodnotné ceny se pak můžete zapojit tak, že postupně vyplníte všechny kvízy, které budeme zveřejňovat spolu s profilem jednotlivých bankovek od 30. listopadu do 14. prosince, a odhlasujete ve všech anketách o nejhezčí českou a československou bankovku. Odměníme čtenáře, kteří odpoví správně na nejvíce kvízových otázek. Soutěžit můžete v průběhu celého prvního kola hlasování o nejhezčí bankovku, tedy od 30. listopadu do 14. prosince. Více informací o anketě a soutěži najdete zde. Pokud se stanete fanouškem Peníze.cz na Facebookumůžete na našich stránkách na Facebooku najít každý den nápovědu k danému kvízu.

Použité zdroje:
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Lidé a peníze, autoři František Vencovský, Ladislav Kopecký a kol., ČNB
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Česká národní banka
Český statistický úřad

Poděkování:
Redakce děkuje České národní bance za laskavé poskytnutí fotografií všech prezentovaných nominálů bankovek a odbornou spolupráci Vladimíra Kudlíka z ČNB při přípravě hlasovací ankety o nejkrásnější bankovky naší měny.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+66
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

13. 6. 2008 | Eva Sovová | 27 komentářů

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

Poškozené bankovky vyměňují banky. Pravidla, zda za ně vyplatí plnou hodnotu, nebo ji stáhnou z oběhu bez náhrady, určuje vyhláška. Přijmout poškozené platidlo může odmítnout každý... celý článek

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

28. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

Když se řekne numismatika, každému v uších začnou zvonit staré mince. Málokdo ale ví, že i sbírání bankovek je pořádná věda, která se nazývá notafilie. A že Česko má sběratele, kterého... celý článek

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

25. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

Ukážeme vám, jak bude vypadat nová tisícikoruna, kterou od 1. dubna 2008 pouští Česká národní banka do oběhu. Ukážeme vám, jaké nové ochranné prvky bude mít a jak ji lze rozpoznat od... celý článek

Nová tisícovka: past na penězokazce

20. 2. 2008 | Eva Sovová

Nová tisícovka: past na penězokazce

Od 1. dubna budou v českých peněženkách kolovat nové tisícikoruny s lepšími ochrannými prvky. Rozpoznat padělky od pravých bankovek bude snadnější i pouhým okem. Kdo se přesto nechá... celý článek

Partners Financial Services