Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zvolte nejkrásnější bankovku: První a jediná dvoustovka v historii

| rubrika: Když se řekne | 8. 12. 2009
Zvolte nejkrásnější bankovku: První a jediná dvoustovka v historii
Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Dnes se můžete rovnou podívat na nejhezčí dvousetkorunu.

Dvousetkorunová bankovka nese hned několik prvenství. Je vlastně první a jedinou bankovkou této hodnoty, kterou se kdy v Československu a Česku platilo. Automaticky se tak stává vítězkou ve své kategorii a ozdobou nekrásnější měny našeho státu.

Dvoustovka byla zatím vydaná ve třech emisích. První vzor má letopočet 1993 a s jeho výrobou je spojena zajímavá historka. Papírna, která přichystala pro tisk zbrusu nové dvousetkoruny speciální papír se zapracovaným ochranným proužkem, udělala chybu, nad kterou zajásali sběratelé. Do balíku s papírem pro českou bankovku přidala omylem i jinou zakázku. Než se na chybu přišlo, jistá část českých dvoustovek se začala pyšnit textem na ochranném proužku: „REPUBLIQUE DU ZAIRE“. Díky touto chybotisku získala dvousetkoruna okamžitě i sběratelkou hodnotu. Sběratelský katalog uvádí, že je dnes ceněná na 12 až 40 tisíc korun.

Anketa

Jakou hotovost nosíte nejčastěji ve své peněžence?

Další emise dvousetkorunové bankovkyvzoru 1996 a 1998 již proběhly hladce. Přesto ale tu a tam docházejí na Českou národní bankudotazy, jako je tento: „Moje dvousetkorunová bankovka z roku 1998 má na stříbrném proužku vyraženo místo 200 Kč text 500 Kč. Jedná se v tomto případě o běžnou chybu?“

ČNB však chybu naprosto vylučuje. Už jen proto, že se papír pro 200korunové a 500korunové bankovky vyrábí v různých papírnách a navíc v jiných státech. Zaměnit ochranné proužky, které se zapouští do papíru v mokré etapě jeho výroby, proto v žádném případě nelze. Text na proužku je ale vyznačený tak, aby byl čitelný z obou stran bankovky. Jestliže se díváme na číslici 2 z druhé strany, jeví se jako číslice 5. Jde ovšem jen o chybný dojem, nikoliv chybu. Sběratelé si tak musí počkat až na jinou příležitost.

Zvolte nejkrásnější bankovku - soutěž

Vstoupit do soutěžního kvízu

Zkuste, co víte o českých a československých bankovkách, a vyhrajte. Abyste mohli soutěžit o ceny, musíte být zaregistrováni a přihlášeni na Peníze.cz. Do hry o mobilní telefon a další hodnotné ceny se pak můžete zapojit tak, že postupně vyplníte všechny kvízy, které budeme zveřejňovat spolu s profilem jednotlivých bankovek od 30. listopadu do 14. prosince, a odhlasujete ve všech anketách o nejhezčí českou a československou bankovku. Odměníme čtenáře, kteří odpoví správně na nejvíce kvízových otázek. Soutěžit můžete v průběhu celého prvního kola hlasování o nejhezčí bankovku, tedy od 30. listopadu do 14. prosince. Více informací o anketě a soutěži najdete zde. Pokud se stanete fanouškem Peníze.cz na Facebookumůžete na našich stránkách na Facebooku najít každý den nápovědu k danému kvízu.

Použité zdroje:
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Lidé a peníze, autoři František Vencovský, Ladislav Kopecký a kol., ČNB
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Česká národní banka
Český statistický úřad

Poděkování:
Redakce děkuje České národní bance za laskavé poskytnutí fotografií všech prezentovaných nominálů bankovek a odbornou spolupráci Vladimíra Kudlíka z ČNB při přípravě hlasovací ankety o nejkrásnější bankovky naší měny.
Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Oblíbená témata

nejkrásnější bankovka

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK