Zvolte nejkrásnější bankovku: První a jediná dvoustovka v historii

| rubrika: Když se řekne | 8. 12. 2009
Zvolte nejkrásnější bankovku: První a jediná dvoustovka v historii
Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Dnes se můžete rovnou podívat na nejhezčí dvousetkorunu.

Dvousetkorunová bankovka nese hned několik prvenství. Je vlastně první a jedinou bankovkou této hodnoty, kterou se kdy v Československu a Česku platilo. Automaticky se tak stává vítězkou ve své kategorii a ozdobou nekrásnější měny našeho státu.

Dvoustovka byla zatím vydaná ve třech emisích. První vzor má letopočet 1993 a s jeho výrobou je spojena zajímavá historka. Papírna, která přichystala pro tisk zbrusu nové dvousetkoruny speciální papír se zapracovaným ochranným proužkem, udělala chybu, nad kterou zajásali sběratelé. Do balíku s papírem pro českou bankovku přidala omylem i jinou zakázku. Než se na chybu přišlo, jistá část českých dvoustovek se začala pyšnit textem na ochranném proužku: „REPUBLIQUE DU ZAIRE“. Díky touto chybotisku získala dvousetkoruna okamžitě i sběratelkou hodnotu. Sběratelský katalog uvádí, že je dnes ceněná na 12 až 40 tisíc korun.

Anketa

Jakou hotovost nosíte nejčastěji ve své peněžence?

Další emise dvousetkorunové bankovkyvzoru 1996 a 1998 již proběhly hladce. Přesto ale tu a tam docházejí na Českou národní bankudotazy, jako je tento: „Moje dvousetkorunová bankovka z roku 1998 má na stříbrném proužku vyraženo místo 200 Kč text 500 Kč. Jedná se v tomto případě o běžnou chybu?“

ČNB však chybu naprosto vylučuje. Už jen proto, že se papír pro 200korunové a 500korunové bankovky vyrábí v různých papírnách a navíc v jiných státech. Zaměnit ochranné proužky, které se zapouští do papíru v mokré etapě jeho výroby, proto v žádném případě nelze. Text na proužku je ale vyznačený tak, aby byl čitelný z obou stran bankovky. Jestliže se díváme na číslici 2 z druhé strany, jeví se jako číslice 5. Jde ovšem jen o chybný dojem, nikoliv chybu. Sběratelé si tak musí počkat až na jinou příležitost.

Zvolte nejkrásnější bankovku - soutěž

Vstoupit do soutěžního kvízu

Zkuste, co víte o českých a československých bankovkách, a vyhrajte. Abyste mohli soutěžit o ceny, musíte být zaregistrováni a přihlášeni na Peníze.cz. Do hry o mobilní telefon a další hodnotné ceny se pak můžete zapojit tak, že postupně vyplníte všechny kvízy, které budeme zveřejňovat spolu s profilem jednotlivých bankovek od 30. listopadu do 14. prosince, a odhlasujete ve všech anketách o nejhezčí českou a československou bankovku. Odměníme čtenáře, kteří odpoví správně na nejvíce kvízových otázek. Soutěžit můžete v průběhu celého prvního kola hlasování o nejhezčí bankovku, tedy od 30. listopadu do 14. prosince. Více informací o anketě a soutěži najdete zde. Pokud se stanete fanouškem Peníze.cz na Facebookumůžete na našich stránkách na Facebooku najít každý den nápovědu k danému kvízu.

Použité zdroje:
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Lidé a peníze, autoři František Vencovský, Ladislav Kopecký a kol., ČNB
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Česká národní banka
Český statistický úřad

Poděkování:
Redakce děkuje České národní bance za laskavé poskytnutí fotografií všech prezentovaných nominálů bankovek a odbornou spolupráci Vladimíra Kudlíka z ČNB při přípravě hlasovací ankety o nejkrásnější bankovky naší měny.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.