Zvolte nejkrásnější bankovku: První stovka, nejpadělanější bankovka

Eva Sovová | rubrika: Když se řekne | 8. 12. 2009 | 1 komentář
Zvolte nejkrásnější bankovku: První stovka, nejpadělanější bankovka
Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Dnes můžete vybírat nejhezčí stokorunu.

Zvolte nejhezčí pětisetkorunu

Prohlédněte si galerii bankovek

Anketa

Která stokorunovka se vám nejvíce líbí?

První papírová stokoruna nově vzniklého Československého státu byla navržená v secesním stylu a její výtvarnou úroveň hodnotili lidé velmi vysoko. S její přípravou a vytištěním se však příliš otálet nemohlo a tomu odpovídala její kvalita. Byla vytištěna knihtiskem a jakmile se ocitla v oběhu, padělatelé se chopili příležitosti. „Stala se jednou z nejvíce padělaných československých státovek. Známe deset typů tištěných padělků různé kvality,“ uvádí náš přední odborník Jan Bajer.

V roce 1920 proto první snadno padělatelnou stovku vystřídala stokoruna vytištěná lepší hlubotiskovou metodou, a to v renomované americké tiskárně American Bank Note Company (ABNCo) v New Yorku. Dnes již nezjistíme, kdo je jejím autorem, proč dal nové bankovce právě zelenou barvu a na rub dominantní pohled na majestátné Hradčany. Dostupná odborná literatura uvádí: „Autor neznámý!“

Jisté je, že lidé si novou papírovou stokorunu oblíbili. Začali ji říkat „zelené Hradčany“ nebo zkráceně prostě jen „Hradčany“. Tato stokoruna se stala nejpopulárnější státovkou z dob první republiky. Zajímavý je i příběh motivu na její lícní straně vpravo. Je to obraz slovanské kněžky od Alfonze Muchy. Modelem pro vytvoření obrazu stála malíři dcera jeho mecenáše. Jmenovala se Josephine Craneová. Mucha však její tvář nevtisknul do obrazu speciálně pro novou stokorunu. Původně zdobil obraz slovanské ženy reklamní plakát pražské pojišťovny Slávie a pojišťovna souhlasila, aby zdobila i novou státovku.

Tím odstartovala dlouholetá tradice zelených stokorun. Zelené „Hradčany“ jsme nosili v peněženkách až do roku 1993. Tu poslední, která byla puštěná do oběhu v roce 1962, po dlouhých 31 let. Věta: „Dej mi tři Hradčana a jsme si kvit!“ byla pro každého Čecha a Slováka naprosto jasná. Neznalí cizinci při výměně valut v zákoutí pražských uliček nejspíš obsah věty pochopili až při pohledu na rub stokoruny.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Se vznikem České republiky éra „Hradčan“ končí. Všechny „Hradčany“ se v roce 1993 přelepily kolkem. Bylo jich celkem za sedm miliard korun, tedy 70 milionů kusů. Její nástupkyni – součastné stovce, kterou navrhnul akademický malíř Oldřich Kulhánek, tradiční zelená barva zůstala. Namísto Hradčan ji však na rubu zdobí pečeť Univerzity Karlovy. Lícní straně kraluje Karel IV.

Anketa

Jakou hotovost nejčastěji nosíte v peněžence?

První vzor této nové papírové stokoruny se dostal do oběhu v červnu 1993. V peněženkách ji už ale nenajdeme a v obchodech při placení ji také nedostaneme. Její platnost skončila v roce 2007. Před tím ji nahradily dva nové vylepšené vzory z let 1995 a 1997 s novými ochrannými prvky.

Pokud ale někdo starý vzor stokoruny z roku 1993 přesto ještě najde třeba při úklidu zapomenutý v knížce nebo v kapse léta nenošeného saka, nemusí zoufat. V obchodě ji sice už nevezmou, šance ji vyměnit za platnou stokorunu však stále existuje. Do 31. ledna 2010 se dá proměnit ve všech bankách s pokladní službou. Po tomto datu již jen v České národní bance.

Zvolte nejkrásnější bankovku - soutěž

Vstoupit do soutěžního kvízu

Zkuste, co víte o českých a československých bankovkách, a vyhrajte. Abyste mohli soutěžit o ceny, musíte být zaregistrováni a přihlášeni na Peníze.cz. Do hry o mobilní telefon a další hodnotné ceny se pak můžete zapojit tak, že postupně vyplníte všechny kvízy, které budeme zveřejňovat spolu s profilem jednotlivých bankovek od 30. listopadu do 14. prosince, a odhlasujete ve všech anketách o nejhezčí českou a československou bankovku. Odměníme čtenáře, kteří odpoví správně na nejvíce kvízových otázek. Soutěžit můžete v průběhu celého prvního kola hlasování o nejhezčí bankovku, tedy od 30. listopadu do 14. prosince. Více informací o anketě a soutěži najdete zde. Pokud se stanete fanouškem Peníze.cz na Facebookumůžete na našich stránkách na Facebooku najít každý den nápovědu k danému kvízu.

Použité zdroje:
Peníze v českých zemích, autor Jaroslav Staněk
Papírová platidla Československa 1919 – 1993, České republiky 1993 – 2003, autor Jan Bajer
Lidé a peníze, autoři František Vencovský, Ladislav Kopecký a kol., ČNB
Vývoj papírových platidel od roku 1918, Vladimír Kudlík
Česká národní banka
Český statistický úřad

Poděkování:
Redakce děkuje České národní bance za laskavé poskytnutí fotografií všech prezentovaných nominálů bankovek a odbornou spolupráci Vladimíra Kudlíka z ČNB při přípravě hlasovací ankety o nejkrásnější bankovky naší měny.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+52
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

nejkrásnější bankovka

A tohle už jste četli?

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

13. 6. 2008 | Eva Sovová | 27 komentářů

Kolik dostanete za roztrženou bankovku

Poškozené bankovky vyměňují banky. Pravidla, zda za ně vyplatí plnou hodnotu, nebo ji stáhnou z oběhu bez náhrady, určuje vyhláška. Přijmout poškozené platidlo může odmítnout každý... celý článek

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

28. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Bankovky, které uchvátily i arabské šejky

Když se řekne numismatika, každému v uších začnou zvonit staré mince. Málokdo ale ví, že i sbírání bankovek je pořádná věda, která se nazývá notafilie. A že Česko má sběratele, kterého... celý článek

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

25. 3. 2008 | Eva Sovová | 4 komentáře

Podívejte se, jak je chráněna nová tisícovka

Ukážeme vám, jak bude vypadat nová tisícikoruna, kterou od 1. dubna 2008 pouští Česká národní banka do oběhu. Ukážeme vám, jaké nové ochranné prvky bude mít a jak ji lze rozpoznat od... celý článek

Nová tisícovka: past na penězokazce

20. 2. 2008 | Eva Sovová

Nová tisícovka: past na penězokazce

Od 1. dubna budou v českých peněženkách kolovat nové tisícikoruny s lepšími ochrannými prvky. Rozpoznat padělky od pravých bankovek bude snadnější i pouhým okem. Kdo se přesto nechá... celý článek

Partners Financial Services