Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

V pondělí startuje soutěž a velké hlasování o nejhezčí peníze české historie

| rubrika: Co se děje | 27. 11. 2009 | 2 komentáře
V pondělí startuje soutěž a velké hlasování o nejhezčí peníze české historie
Československé a české peníze slaví letos devadesátiny. Ukážeme vám, jak se jejich podoba měnila, a vy budete moci zvolit nejkrásnější sadu, s níž byste chtěli platit. Zároveň budete moci otestovat své znalosti a vyhrát mobilní telefon či jinou hodnotnou cenu.

Od zavedení koruny jako měnysamostatného Československa uplynulo letos devadesát let. Nynější podoba koruny je možná poslední, s jakou se Češi budou moci setkat. Dříve či později totiž korunu nahradí společná evropská měna euro, jejíž pestrobarevné bankovky zdobí sterilní architektonické prvky. Historie československé a české koruny ovšem ukázala, že existuje spousta způsobů, jak mohou vypadat krásné peníze.

Jednokorunová bankovka, rok 1944

Jednokorunová bankovka, rok 1944

Připravili jsme proto pro vás soutěž, v níž budete moci zvolit nejhezčí bankovky české a československé a posléze i absolutní vítězku, nejkrásnější korunovou bankovku, kterou kdy mohli Češi (a kdysi i Slováci) nosit v peněženkách.

Hlasování bude probíhat ve dvou kolech. Od pondělí 30. listopadu vám každý den nabídneme profil jednoho nominálu spolu s obrázky lícových a rubových stran jednotlivých exemplářů. Součástí bude i anketa, v níž budete moci vybrat tu bankovku z daného nominálu, která se vám líbí nejvíce. Toto první kolo hlasování o jednotlivých nominálech skončí 14. prosince. Od 15. prosince do 18. prosince budete moci ve druhém kole vybírat z nejhezčích bankovek v daném nominále celkovou vítězku – nejkrásnější bankovku.

Stokorunová bankovka, rok 1961

Stokorunová bankovka, rok 1961

Součástí hlasování bude i soutěž o několik mobilních telefonů a další hodnotné ceny. Ke každému nominálu jsme připravili krátký kvíz. Kdo se chce zúčastnit hry o ceny, musí se registrovat a přihlásit na Peníze.cz a následně vyplnit všechny kvízy u všech nominálů a zároveň odhlasovat ve všech anketách prvního kola hlasování o nejhezčí bankovku. Kvízy není třeba vyplňovat každý den, můžete vyplnit několik kvízů najednou. Poslední den, kdy tak můžete učinit, bude ale 14.prosinec 2009. Odměníme čtenáře, kteří odpoví správně na nejvíce kvízových otázek.

Pro čtenáře, kteří se stanou fanouškem Peníze.cz na Facebooku, máme dobrou zprávu. Každý den na stránkách Peníze.cz na Facebooku uveřejníme nápovědu k jedné kvízové otázce daného dne. Soutěž by tak po ně mohla být o něco jednodušší.

Pětitisícová bankovka, rok 1999

Pětitisícová bankovka, rok 1999

Výsledkem ankety bude ideální složení české měny, s níž byste chtěli platit. Vybírat bude určitě z čeho. Mezi bankovkami jsou secesní skvosty z první republiky, poněkud chladné bankovky z období protektorátu Čechy a Morava či budovatelské kousky s období socialismu. Samozřejmě jsou mezi adepty na vítěze i dnešní bankovky z dílny Oldřicha Kulhánka.

Anketu jsme připravili s pomocí České národní banky, která nám poskytla obrazový materiál a dovolila citovat z knih o československé a české měně, které vydala. Zvláštní dík patří Vladimíru Kudlíkovi z ČNB, který obrázky všech bankovek připravil.

Teď je už jen na vás, abyste jeho dílo dotáhli dokonce a zvolili ty bankovky, které se vám nejvíce líbí. Začínáme už v pondělí 30. listopadu.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+15
Ano
Ne

Diskuze

30. 11. 2009 | 6:02 | Jan Švarda Ing.

Pětitisícovka z roku 1999 s TGM je pěkná bankovka,dobře graficky provedená. více

29. 11. 2009 | 14:59 | čtenář

Nejkrásnější bankovka je samozřejmě 5tisícovka. Pokud je v mém držení :) více

Oblíbená témata

anketa, bankovky, peníze, soutěž

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK