Nobelovku má profesorka, která zkoumá rozdíly ve mzdách mužů a žen

Lukáš Kovanda | rubrika: Aktuality | 9. 10. 2023
Nobelovku má profesorka, která zkoumá rozdíly ve mzdách mužů a žen
Claudia Goldinová
Zdroj: Wikimedia (editing1088/CC BY-SA 4.0)

Nobelovu cenu za ekonomii letos získává Američanka Claudia Goldinová, jako třetí žena v historii udílení ceny od roku 1969. Goldinová působí na Harvardově univerzitě.

Goldinová zevrubným studiem historických materiálů, až dvě stě let starých, doložila, že řada dějinně důležitých strukturálních změn trhu práce postavení žen na něm ve skutečnosti zlepšila přirozeně, „tržně“. Aniž bylo třeba státní regulace ve jménu prioritizace agendy rovnosti žen a mužů na trhu práce.

Rozdíl ve výdělcích mužů a žen podle Goldinové v ekonomicky rozvinutých zemích výrazně klesl během průmyslové revoluce v letech 1820 až 1850. A následně v letech 1890 až 1930, kdy v důsledku technologického pokroku například v zemědělství či v průmyslu vzrostla poptávka po pracovnících a pracovnicích úředního typu. 

V letech 1930 až 1980 už ale podle Goldinové zůstal rozdíl ve výdělcích mužů a žen prakticky neměnný. Goldinová tak zpochybňuje hypotézu, že hospodářský růst sám o sobě vede ke srovnávání výdělků mužů a žen. Potvrzuje tak svoji proslulou U-křivku ženské participace na trhu práce. Ta se kolem roku 1790 pohybovala na úrovni kolem 60 procent; zhruba 60 procent vdaných žen tedy bylo zaměstnáno, například v zemědělství. Do období těsně před první světovou válkou ovšem míra jejich participace poklesla, i na méně než deset procent.

Od té doby zase stoupá, jenže úrovně roku 1790 dosáhla vlastně až na sklonku 20. století. Ekonomický růst tedy vskutku nutně neznamená víc pracovních příležitostí pro ženy, přestože se takový závěr nabízí – například s ohledem ne rozvoj sektoru služeb, který se s ekonomickým růstem dostavuje.

Rovněž nerovnost ve výdělcích se s ekonomickým růstem vždycky automaticky nesnižuje. Klíčovým důvodem zmíněné stagnace v rozdílu výdělků mužů a ženy mezi lety 1930 a 1980 je systémová změna trhu práce, která tentokrát ženám nepřála.

Nobelovka bez Nobela

Nobelova cena za ekonomii 2022
superjoseph / Shutterstock.com
  • Nobelova pamětní cena za ekonomii, oficiálně Cena Švédské národní banky za rozvoj ekonomické vědy na památku Alfreda Nobela, běžně označovaná jen jako Nobelova cena za ekonomii, se udílí od roku 1968 spolu s ostatními Nobelovými cenami.
  • Fakticky se o žádnou Nobelovku nejedná. Důvodem je, že nebyla zmíněna v Nobelově závěti, ale zavedla ji Švédská říšská banka u příležitosti 300. výročí svého vzniku v roce 1969.
  • Přesto jde o celosvětově uznávané ocenění, jehož laureáty nabízí Wikipedia v uceleném přehledu.
  • Uděluje se společně s ostatními cenami ve Stockholmu a je spojené s odměnou ve výši deseti milionů švédských korun (asi 21 milionů korun českých).

Spočívala v zásadní proměně odměňování. Pracovníci už zejména po druhé světové válce nebyli zdaleka tolik jako před ní vypláceni „od kusu“, například od počtu ušitých oděvů, ale dostávali měsíční mzdu. Goldinová prokázala, že s přechodem na systém měsíčních výplat se snížil vliv vlastní produktivity konkrétního pracovníka, třeba šičky, na její výdělek. Stoupl ale vliv jiných faktorů; zaměstnavatelé zejména s přechodem na systém odměňování za delší časový úsek začali výdělkově upřednostňovat pracovníky s dlouhou a nepřerušenou pracovní kariérou.

Dnešní ekonomický výzkum potvrzuje hypotézu Goldinové a dokládá, že rozdíl ve výdělku mužů a žen v ekonomicky vyspělých zemích takřka zcela vysvětluje rodičovství, tedy přerušení pracovní kariéry z důvodu péče o dítě či děti.

Zaměstnavatelé v řadě případů žádají po pracovnících stálou dostupnost a časovou pružnost, což pečující matky v konkurenčním boji s muži na trhu práce zpravidla znevýhodňuje. To se pak odráží v jejich relativně nižším výdělku i na stejné pozici, a to po celý zbytek pracovní kariéry.

Žena v očích běžného zaměstnavatele totiž už muže obvykle v kariérním rozvoji nedožene, když podstatný čas musela věnovat péči o dítě. Muž se profesně rozvíjí bez onoho přerušení. 

Claudia Daleová Goldinová (1946)

Claudia GoldinKresba: Niklas Elmehed, Nobel Prize Outreach

Americká historička ekonomie a ekonomka, nyní profesorka ekonomie na Harvardu. V roce 1990 byla první ženou, která na zdejší katedře ekonomie získala stálé profesorské místo. V rámci svého výzkumu se soustředí mimo jiné na historii zaměstnávaní žen a na jejich roli v ekonomice, na rozdíly v odměňování žen a mužů a na vliv technologických změn, rozvoje vzdělání nebo imigrace. Její nejnovější větší práce z roku 2021 je kniha Kariéra a rodina: Stoletá cesta žen za rovností. V roce 2023 jí byla udělena Nobelova pamětní cena za ekonomii „za rozšíření našeho porozumění výsledkům žen na trhu práce“.

Lukáš Kovanda

Autor článku Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace. Vydal... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky klesají, kdo dá víc?

12. 4. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky klesají, kdo dá víc?

Banky dál snižují úročení na spoření. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet co nejdéle?

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

20. 3. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Minimální a zaručená mzda: Pravidla se změní, schválila vláda

O růstu minimální mzdy má nově rozhodovat předem daný „vzoreček“ navázaný na vývoj průměrné mzdy. Zároveň klesne počet úrovní zaručeného platu.

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

20. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta počínaje 21. březnem. Jde o nejnižší hodnotu od... celý článek

Kofola bude vařit pivo. Koupi pivovarů schválily úřady

11. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

Kofola bude vařit pivo. Koupi pivovarů schválily úřady

Společnost Kofola ČeskoSlovensko dokončila nákup většinového podílu ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel. Stalo se to krátce po té, co akvizici... celý článek

Partners Financial Services