Hospodářský růst, který nikdo nečekal

Jan Pekař | rubrika: Co se děje | 18. 2. 2008 | 7 komentářů
Hospodářský růst, který nikdo nečekal
Česká ekonomika v posledním loňském čtvrtletí zvýšila svůj výkon mnohem více, než očekávala většina ekonomů. Letos se takové překvapení nejspíš konat nebude.

Český statistický úřad (ČSÚ) v pátek zveřejnil předběžný odhad růstu hrubého domácího produktu za loňské čtvrté čtvrtletí a za celý minulý rok. V posledních třech měsících minulého roku česká ekonomika rostla ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku o 6,9 procenta a zaskočila tak většinu ekonomů a analytiků, kteří očekávali naopak zvolnění tempa na 5,9 procenta. Za celý loňský rok české HDP poskočilo o 6,6 procenta. Navzdory zpomalení v USA, které se pomalu přenáší i do Evropy.

Česká ekonomika se tedy nejspíš vzepřela předpokladům ekonomů, podle nichž už měla mít nejlepší dny za sebou. Tempo jejího růstu mělo postupně zvolňovat a konjunktura by vcházela do fáze „měkkého přistání“, jak minulý týden charakterizoval příští vývoj Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

„Nejen, že je růst vyšší, ale dokonce má i jiný trend, než se čekalo,“ komentoval statistiku Vladimír Pikora, hlavní ekonom poradenské firmy Next Finance. „Trh sázel na zpomalení ekonomiky. To se ovšem nestalo. Vezmeme-li v úvahu, jak západní Evropa a USA zpomalují, jedná se o excelentní výsledek.“

Ačkoliv zatím nejsou k dispozici údaje o struktuře hospodářského růstu, lze předpokládat, že byl tažen zejména soukromou spotřebou a exportem. Lze tak usuzovat z rostoucí zaměstnanosti (v ekonomice v posledním loňském čtvrtletí pracovalo o 1,9 procenta více osob než před rokem), rostoucích platů, zvyšující se zadluženosti domácností a celoročního, poměrně dynamického růstu maloobchodních tržeb. Nákupy pro soukromou spotřebu se za celý loňský rok zvýšily o 6,8 procenta, v motoristickém segmentu maloobchodní tržby vzrostly o 9,6 procenta, útraty spotřebitelů za ubytování a veřejné stravování stouply o 1,5 procenta.

Vývoz za minulý rok stoupl o 15 procent a přebytek obchodní bilance v běžných cenách dosáhl historického rekordu 86 miliard korun, což je více než dvojnásobek skutečnosti z roku 2006. Dovoz stoupl o 13,1 procenta.

Přestože největším obchodním partnerem ČR zůstávají západoevropské členské země EU, zvyšuje se význam obchodu s nově přijatými členskými státy, jejichž ekonomiky rovněž velmi dynamicky rostou. Podobně se dlouhodobě vyvíjí i obchod mezi ČR a Ruskem.

Západní Evropa je s americkou ekonomikou propojena mnohem více, proto se také hospodářské potíže v USA projevují v zemích eurozóny silněji než v Česku. Ale méně, než  se očekávalo. Tempo růstu HDP v celé Evropské unii v posledním loňském čtvrtletí zpomalilo na meziroční 2,6 procenta. V zemích eurozóny vzrostl HDP za celý rok o 2,3 procenta, zatímco ve třetím kvartálu činil hospodářský růst v meziročním srovnání 2,7 procenta.

Ve srovnání s USA, jejichž hospodářský růst se v posledních třech měsících loňského roku zabrzdil na 0,2 % a HDP za celý rok vzrostl o 2,5 % si Evropa udržela tempo nepatrně vyšší. Z národních statistik vyplývá, že hospodářské recesi v USA solidně odolávají největší evropské ekonomiky, německá i francouzská. Vypovídají o tom nejen makroekonomické výsledky, ale i nečekaně vysoké hodnoty předstihových indikátorů, v případě Německa indexy ekonomického sentimentu Ifo a ZEW.

Podle předpovědí ekonomů ovšem bude i v Evropě letos hospodářský růst zpomalovat, přinejmenším v prvním letošním pololetí. Českou republiku tento trend nemine. Je na místě očekávat snížení poptávky po českém exportu v EU i v USA, růst cen energie a zřejmě i průmyslových surovin a potravin, které mohou omezit domácí poptávku. Avšak obavy z  tvrdého pádu české ekonomiky v tuto chvíli nejsou na místě.

Jak dlouho ještě může česká ekonomika růst o šest procent ročně? Podělte se o názor.

 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 2. 2008 13:06, čtenář

Pěkný článek

+61
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 2. 2008 13:27, k22

Politika ODS bude znamenat jen vyšší inflaci, vyšší úrokové sazby a sníženou poptávku, nejprve to odnesou zaměstananci a potom živnostníci (těm to ovšem ze srdce přeji, neměli volit ODS)! Snad jim to do příštích voleb docvaknei přes jejich nižší IQ...

Zobrazit celé vlákno

-31
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Lék na dlouhodobou nezaměstnanost? Nízké sociální dávky

14. 2. 2008 | Petr Sklenář | 18 komentářů

Lék na dlouhodobou nezaměstnanost? Nízké sociální dávky

Počet lidí bez práce v Česku už několik let rychle klesá. Jenže se příliš nesnižuje počet těch, kteří o práci nezavadili už více než rok. K aktivnímu hledání práce by je přitom přimělo... celý článek

Inflace je strašák. Úvěry hned tak nezlevní.

11. 2. 2008 | Jan Pekař

Inflace je strašák. Úvěry hned tak nezlevní.

Americké kýchnutí začíná být cítit i v Evropě. Se zpomalením růstu musí počítat i česká ekonomika. Pro českou, britskou i evropskou centrální banku je však zatím větším strašákem inflace.... celý článek

Obchodní velmoc jménem Česko

7. 2. 2008 | Petr Sklenář | 2 komentáře

Obchodní velmoc jménem Česko

Česko se stává středoevropskou obchodní velmocí. Paradoxně i kvůli drahé ropě, díky níž bohatne Rusko, a stává se tak lukrativním partnerem českých firem. Ty už to, zdá se, pochopily.... celý článek

Češi domácí ekonomice už zase věří

31. 1. 2008 | Jan Pekař

Češi domácí ekonomice už zase věří

Důvěra podnikatelů i spotřebitelů v budoucí ekonomický vývoj Česka se v lednu zlepšila. Původní přehnané obavy ze zdražování a dalších změn se tak zatím dle souhrnného indikátoru důvěry,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.