Očima expertů: Výsledky prezidentských voleb? Chleba levnější nebude!

Ondřej Tůma | rubrika: Očima expertů | 25. 1. 2013 | 9 komentářů
Karel Schwarzenberg, nebo Miloš Zeman? Tak či tak – co může výsledek prezidentských voleb znamenat pro českou ekonomiku? Ptali jsme se ekonomů Tomáše Prouzy a Lukáše Kovandy, zástupce odborů Víta Samka, finančního analytika Aleše Tůmy a dalších zajímavých osobností ze světa financí.
Očima expertů: Výsledky prezidentských voleb? Chleba levnější nebude!

Prezidentské volby vrcholí. Dnes a zítra rozhodujeme o tom, který ze dvou zbylých kandidátů přesídlí na Pražský hrad a stane se novu hlavou státu. Někdo si myslí, že to, zda se prezidentem stane Karel Schwarzenberg, nebo Miloš Zeman, bude pro další vývoj České republiky zásadní. Jiní se naopak domnívají, že jsou prezidentské pravomoci tak omezené, že bude vliv budoucího prezidenta takřka mizivý. Prezident se každopádně může výrazně angažovat v zahraniční politice státu a ovlivňovat její tvář. Jaký bude jeho přístup k Evropské unii a jejím představitelům, kam se vydá na své oficiální návštěvy, kam s sebou případně vezme tuzemské podnikatele či kterým zahraničním politikům a frakcím projeví důvěru a náklonnost? V těchto otázkách jsou přece jen naši kandidáti poněkud odlišní.

Vliv prezidenta na českou ekonomiku

Nový prezident ale bude samozřejmě činný především na domácí politické scéně. Zatímco Karel Schwarzenberg by s největší pravděpodobností dopřál vládě premiéra Petra Nečase dostatek klidu, Miloš Zeman se netají tím, že by současné vládě rád okopával kotníky a nedal jí chvilku oddechu. Která varianta je víc žádoucí. Dost možná ani jedna.

Přímý vliv prezidenta na českou ekonomiku je pak dán především tím, koho jmenuje do Bankovní rady České národní banky. I v této otázce se představy obou kandidátů liší. 

Budou mít tedy výsledky prezidentských voleb na vývoj české ekonomiky nějaký vliv? A jaký? Mohl by některý z kandidátů přijít s vizemi, které by pomohly nastartovat hospodářství, nebo je taková představa naprosto scestná? Zeptali jsme se odborníků ze světa financí a byznysu.

Tomáš Prouza

ekonom

Tomáš Prouza
+7
+
-

Záleží především na dvou věcech – jak moc bude mít prezident zájem o rozvoj naší ekonomiky a jak moc bude tlačit na vládu, aby korigovala svůj dosavadní škodlivý kurz, a na tom, koho prezident jmenuje do Bankovní rady ČNB. Pasivní prezident českou ekonomiku krátkodobě spíš poškodí, dlouhodobě ale bude víc záležet na výsledku parlamentních voleb a na tom, jestli voliči znovu naletí na sliby o úsporách, nebo jestli si vyberou realistický program rozvoje české ekonomiky.

Jan Traxler

ekonom, ředitel FINEZ Investment Management

Jan Traxler
+4
+
-

Žádný. Prezident toho v domácí hospodářské politice mnoho neovlivní.

Jan Procházka

generální ředitel společnosti EGAP

Jan Procházka
+6
+
-

Nyní před druhým kolem už mohu s klidným svědomím říct, že žádnou. Při nějaké extrémní volbě, která se nabízela, a nemyslím tím vizuálně extrémní volbu, bych měl mírné obavy o mezinárodní vztahy České republiky. Nicméně prezident ekonomiku neovlivňuje, může efektivně pomáhat budovat dobré vztahy se zahraničím, zajišťovat klid na domácí politické scéně, ale těžko ovlivňovat daně, konkurenceschopnost nebo celou ekonomiku. Exportéři si svou pozici stejně musí vybojovat sami.

Vít Samek

vedoucí právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů

Vít Samek
-39
+
-

Věřím, že kladný. Oba kandidáti prezentují proevropské směřování české ekonomiky, Miloš Zeman navíc podporuje prohloubení hospodářských vztahů s Ruskem, Čínou a dalšími dnes se nejrychleji rozvíjejícími ekonomikami světa a také ekonomickou obnovu a zvyšování zaměstnanosti aktivní politikou státu. To nabízí šanci na postupný návrat České republiky na cestu růstu.

Richard Siuda

ředitel prodeje Conseq

Tomáš Prouza
+8
+
-

Pravomoci prezidenta vnímám jako natolik omezené, že v podstatě není v jeho moci ekonomiku nějak ovlivnit. Je jasné, že Karel Schwarzenberg bude více nakloněn současné koalici než Miloš Zeman, ale to se bavíme spíše o určitém politickém klidu, který může mít vláda pro svou práci, než o tom, že by to mohlo nějak ovlivnit ekonomiku.

Jaroslav Šura

makléř, investor, podnikatel

Jaroslav Šura
+36
+
-

Vzhledem k tomu, že v České republice máme parlamentní systém, nikoli prezidentský, a tedy s velmi malým vlivem prezidenta nejen na ekonomiku, bude i vliv prezidentských voleb na českou ekonomiku minimální až nulový. Při remíze v prezidentských volbách (Al Gore vs. George W. Bush) americké akcie propadaly, kapitálový trh vnímal určitou nejistotu. Náš systém remízu neumožňuje, ale i tak by kapitálovým trhům bylo jedno, zda je v Česku prezidentem Petr nebo Pavel, zda je tady vláda taková nebo maková. Maximálně kačka by si malinko kýchla, a to kdoví jestli.

Aleš Tůma

analytik Partners

Aleš Tůma
+2
+
-

Z pohledu ekonomiky je v podstatě jedinou významnou pravomocí prezidenta jmenování vedení České národní banky, to ovšem může mít vliv velký. Ať si o Václavu Klausovi či centrálním bankovnictví myslíte cokoliv, jedno je jisté: současní členové bankovní rady jsou erudovaní a nezávislí, guvernérem počínaje. V případě zvolení Miloše Zemana bych o nezávislost banky začal mít obavy. Na rozdíl od Tomáše Prouzy si nemyslím, že by měla s vládou „koordinovat kroky na podporu ekonomiky“. Právě naopak, toho se obávám! Centrální banka má v první řadě za úkol snažit se o cenovou stabilitu a stabilitu finančního sektoru. Pro růst ekonomiky je důležité kvalitní podnikatelské prostředí a tady je míč zcela jednoznačně na straně vlády. Snažit se do hry vtáhnout národní banku a přimět ji k nějakým „stimulačním balíčkům“ může udělat výrazně víc škody než užitku. Zkrátka mám obavu, že pod vlivem nového prezidenta a nové vlády se národní banka může stát slonem v porcelánu … nebo spíš aligátorem v Becherovce. Pro příklady není třeba chodit daleko, náskok bude mít v tomto ohledu zřejmě Maďarsko.

Lukáš Kovanda

žurnalista a ekonom

Lukáš Kovanda
+36
+
-

Anketa

Kdo do toho prezidentování vážně vidí?

Český prezident může zásadně ovlivnit hospodářskou politiku především jmenováním členů bankovní rady. Mám stále silnější dojem, že Miloš Zeman – ač deklaruje svůj eurofederalismus – se příliš neztotožňuje s nejnovějším vývojem v Evropské unii a v eurozóně. Například kritizoval euroval. Naproti tomu Karel Schwarzenberg zásadní ekonomické reformy Evropské unie či eurozóny schvaluje a obhajuje, včetně eurovalu. Troufám si tedy tvrdit, že Zeman bude mít silnější sklony než „kníže“ jmenovat do bankovní rady ČNB ekonomy, jejichž postoj k euru je – eufemisticky řečeno – vlažný. Schwarzenbergovo prezidentování zřetelněji než Zemanovo odchýlí politiku centrální banky od současné klausovsky euroskeptické linie.

Zeman také nahlíží mnohem pragmatičtěji než Schwarzenberg na Rusko, případně i další rozvíjející se ekonomiky. Zahraniční cesty prezidenta, při nichž jej doprovází i podnikatelé a byznysmeni, by byly za Zemana orientovány intenzivněji „východním směrem“, kdežto Schwarzenberg by spíše preferoval zahraniční podnikatelské cesty do tradičních vyspělých ekonomik typu USA či zemí západní Evropy.

A co si o tom myslíte vy? Ovlivní výsledky prezidentských voleb naši ekonomiku? Napište nám do diskuze.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 1. 2013 13:46

no to bude možná tím že lidi nejsou schopný pochopit že když jim oblíbený supermarket nabízí chléb za 14,90 Kč např. tak to není pekař schopný udělat aniž by to upravil k horšímu ale za to si lidi můžou sami :)

Zobrazit celé vlákno

+1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Schwarzenberg je český Obama

21. 1. 2013 | Petr Hampl | 20 komentářů

Schwarzenberg je český Obama

Lidé zvyklí vybírat superstár a zlatého slavíka volí prezidenta. Výsledek vypadá podle toho. Základní problém není v tom, že bychom nebyli dost chytří, pokládáme si však špatnou otázku.... celý článek

Prezidentský test: Poznáte svého kandidáta?

11. 1. 2013 | redakce Peníze.CZ | 13 komentářů

Prezidentský test: Poznáte svého kandidáta?

Prezidentské volby jsou tu. Dnes ve dvě hodiny se po celé republice otevřou volební místnosti, proto je nejvyšší čas ověřit si, jestli opravdu víte, koho volíte. Dokážete odpovědi svého... celý článek

Očima expertů: Kdo bude prezident?

28. 12. 2012 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Očima expertů: Kdo bude prezident?

Už zakrátko budeme v první přímé prezidentské volbě rozhodovat o příští hlavě státu. Koho bude volit psycholog Cyril Höschl, sociolog Jan Keller, ekonom Petr Mach a další osobnosti? celý článek

Prezidentský dotazník č. 6: Miloš Zeman

22. 10. 2012 | redakce Peníze.CZ | 6 komentářů

Prezidentský dotazník č. 6: Miloš Zeman

Svého času levice s pravicí zápasily tak urputně, až z toho byla opoziční smlouva. V čele ODS a ČSSD tenkrát stáli Václav Klaus a Miloš Zeman. Dnes se spekuluje, zda jejich dvojhvězda... celý článek

Prezidentský dotazník č. 1: Karel Schwarzenberg

17. 9. 2012 | redakce Peníze.CZ | 22 komentářů

Prezidentský dotazník č. 1: Karel Schwarzenberg

Peníze.cz a Finmag si proklepnou všechny prezidentské kandidáty. Chceme znát jejich názory – a to nejen ekonomické. Kdo by chtěl usednout na Hrad? První jde s kůží na trh a pravdou... celý článek

Partners Financial Services