Bitva o českou korunu: ČNB se brání

Bitva o českou korunu: ČNB se brání
Měnový spekulant z velké nadnárodní banky se chystá zaútočit na českou korunu. V cestě mu stojí jediná překážka - Česká národní banka. Jaké možnosti při obraně měny tato instituce má? Jak jsou účinné?

Je pořád ještě ráno v květnu 1997 a vy jako měnový dealer jedné z amerických či německých bank studujete český finanční systém (předchozí díly našeho seriálu Bitva o českou korunu viz sloupek níže). Váš kontakt z Prahy vám do telefonu vykládá o České národní bance (profil, názory), centrální (emisní) bance státu, na jehož měnu máte spadeno.


ČNB ovlivňuje, co kdo s korunou dělá

U této banky mají vedeny účty nejen státní úřady a instituce (kam Češi odvádí daně), ale i všechny banky působící v České republice. Přes její clearingové (vypořádací) centrum prochází všechny korunové mezibankovní převody. Dokonce i když koupíte české koruny (profil, názory) od americké banky a uložíte je u banky německé, projde tato transakce clearingem ČNB prostřednictvím tzv. "nostroúčtu" některé banky působící v České republice.

Česká národní banka však nejen vidí, co kdo s českou korunou dělá, ona to dokonce i nepřímo ovlivňuje. Slouží jí k tomu především tzv. tři "vyhlašované sazby" - diskontní, lombardní a repo sazba. Zatímco diskontní a lombardní sazba nepřímo určují dolní a horní rozsah mezibankovních sazeb (za diskontní sazbu si některá z českých bank může u ČNB peníze uložit a za lombardní sazbu půjčit), repo sazba ovlivňuje fungování peněžního trhu a vlastně i celé české ekonomiky. Za tuto sazbu totiž ČNB poskytuje bankovním subjektům možnost uložit peníze, přičemž úložku garantuje repo operací (jakýmsi propůjčením) vlastních či státních pokladničních poukázek. A protože za závazky ČNB ručí stát a centrální banka má vždycky možnost si koruny obstarat (v nejhorším případě je jednoduše sama vytiskne), jedná se o nejbezpečnější uložení prostředků v ekonomice vůbec. Tím vám jako spekulantovi může silně lézt do zelí.

Kdy vydělá vaše spekulace?

Existuje-li totiž pro banky možnost uložit prostředky u centrální banky za (dejme tomu) 12 %, je pro ně nesmyslné půjčit vám za procent 5. Když už vám budou půjčovat, musí to být za víc, třeba za 12,20 % nebo 12,50 %. Kdybyste byl dlužník s horší kreditní kvalitou, mohlo by to být dokonce i za 15 %, 18 % či více.
Aby vaše spekulace vydělala, musí vynést minimálně tolik, kolik platíte bance za půjčení prostředků (de facto musí vydělat víc, protože kromě banky financujete ještě sebe, šéfa, uklízečky a spoustu dalších lidí - včetně vlastníků společnosti). Pokud na své náklady nevyděláte, prohráli jste a jdete z kola ven. Při velmi vysokých úrokových sazbách mohou být potencionální náklady a riziko vašeho neúspěchu tak vysoké, že vás spekulace odradí ještě dříve, než do ní vstoupíte.


Centrální banka může emitovat vlastní peníze, i slova jsou zbraní


Před bouří - vývoj kurzu české koruny k DEM (stupnice hodnot vpravo) a USD (stupnice hodnot vlevo) od začátku roku do půlky května 1997. Až do půlky února kurz posiloval, pak v důsledku útoku spekulantů na thajský baht začal pomalu oslabovat. To nejhorší však teprve mělo přijít.
Určitou roli v ovlivňování monetární politiky hrají i tzv. povinné minimální rezervy. Ty udávají, kolik procent z celkového objemu depozit musí banka, působící na českém trhu, deponovat u banky centrální. V květnu 1997 to bylo 9,5 %, která byla u ČNB uložena bezúročně. A protože banky tyto náklady přenášely na klienty (skoro desetník z každé koruny běžného depozita tak zůstal neúročen), byl jejich vliv na měnovou politiku značný. V roce 2006 bude sazba povinných minimálních rezerv 2 %, rezervy budou úročeny repo sazbou a jejich vliv bude minimální.

Kromě úrokových hrátek vám může ČNB pořádně zatopit péčí o měnovou stabilitu. K tomu může použít řadu celkem účinných nástrojů. Kromě přehledu nad toky ve vlastní měně spravuje devizové (a zlaté) rezervy státu, jako jediná může emitovat vlastní peníze, a když na to přijde, může i administrativně určit, kdo se k její měně dostane a kdo ne.
Jako zbraň může použít i slova. Protože o její měně neví nikdo víc než ona, má její názor velkou váhu. Prohlásí-li její guvernér, že se mu česká koruna zdá podhodnocená, má to větší význam, než když to říkáte vy.
V roce 1997 ČNB odpovídá za udržování české koruny v tzv. "fluktuačním" pásmu v rozsahu plus mínus 7,5 % okolo vývoje kurzu měnového koše německé marky (65 % koše) a amerického dolaru (35 %). Dostane-li se kurz na dolní hranici pásma (koruna posiluje), je ČNB povinna zakročit a začít koruny proti devizám prodávat. Dostane-li se kurz k horní hranici (koruna oslabuje), musí devizy prodávat a koruny kupovat.


Vzdá to ČNB?

A o tohle pásmo vám jde. Myslíte si, že stav české ekonomiky je horší, než se říká, a ČNB nemá dost deviz k tomu, aby od vás koupila všechny koruny, které si od českých subjektů půjčíte na úvěr a vnutíte je ČNB proti jejím markám a dolarům. Sázíte na to, že budete-li dostatečně vytrvalí, ČNB boj vzdá, oslabená koruna prorazí horní pásmo a pak už nebude žádná hranice, která by ji mohla zadržet. Ve vhodný okamžik za marky a dolary dokoupíte prodané koruny zpět a zdevalvovanou měnou splatíte dluhy českým subjektům. Vám i vaší bance však navíc zůstane dost dolarů i marek k tomu, aby vás šéf mohl s úsměvem poplácat po zádech.

Říkáte si, že je to dost dobrý nápad. Položíte telefon, dopijete kávu, prohodíte pár slov se šéfem a spolupracovníky, usednete k terminálu Reuters, vyťukáte Prahu a vrhnete se na to.

Pokračování příště.

Seriál Boj o českou korunu
Dnešní článek je součástí seriálu, jehož minulé díly si můžete přečíst zde:

Co si myslíte o nástrojích, které má centrální banka kdispozici při obraně měny? A jak podle vás tuto svou roli ČNB zvládala a zvládá?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+5
Ano
Ne

Diskuze

18. 12. 2006 | 12:28 | palo

PENÍZE V RUKOU STÁTU podivejte se na str. 16, 15, 18 ... http://www.libinst.cz/etexts/rothbard_penize.pdf

Jak vidite roli narodni banky. Jak je mozne ze muze CNB ... tisknout dalsi penize? Podle mne to je jeden...
více

15. 12. 2006 | 19:22 | roman.k

Taky znovu objevuji, co jsem se učil před nějakými 13 lety na střední :-) A opravdu je to nejenom poučné, ale čte se to skoro jako detektivka ;-)) více

15. 12. 2006 | 12:41 | Salda

Presne tak, super serial - nejen poucny, ale i napinavy... :o) více

15. 12. 2006 | 10:02 | Jarek

Pěkný článek. Znovu objevuji, co jsme se učili na střední škole, tentokrát to je ale mnohem zajímavější. Díky. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.