České důchody v angličtině. Úřad poradí pracujícím cizincům

jih | rubrika: Aktuality | 19. 11. 2019

Lidé ze zahraničí pracující v Česku budou mít ve středu 20. listopadu možnost probrat své důchodové nároky ze zdejšího systému penzí v angličtině přímo s pracovníky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Ta registruje zvýšený zájem zahraničních pracovníků o informace a proto zítra v době od 9:00 do 16:00 hodin poprvé nabídne poradenství s tlumočením do angličtiny.

Poskytovat jej budou odborníci z ČSSZ ve spolupráci s akreditovaným tlumočníkem v klientském centru při pražském ústředí ČSSZ na adrese Křížová 25, Praha 5.

„Využít této mimořádné příležitosti mohou především lidé, kteří v České republice pracovali či pracují, aby se informovali o svých nárocích z českého systému důchodového pojištění,“ říká Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Jak se změní důchody?

Výpočet důchodů má být srozumitelnější díky tomu, že se státní systém rozdělí na dvě části. Potřebujeme však i reformu daní, říkají odborníci.

Změny v důchodech: Vznikne nultý pilíř, stejný pro všechny


Antimonopolní úřad upozornil na možné negativní dopady na oblast hospodářské soutěže a veřejné podpory.

Státní penzijní fond nesmí ohrozit konkurenci. Chceme ho, potvrzuje ministerstvo

Lidé se dozvědí například to, kdy a za jakých podmínek jim vznikne nárok na důchod z českého pojištění, jak a kde o důchod žádat, jaké doklady jsou k žádosti o důchod potřeba nebo jakým způsobem se český důchod do zahraničí vyplácí. Mohou si také ověřit, jaké české doby pojištění u nich ČSSZ eviduje.

„Klienti se mohou informovat nejen na záležitosti týkající se starobních důchodů, ale i na vše, co souvisí s důchody invalidními či pozůstalostními,“ říká Buraňová.

Pro konzultaci ke konkrétnímu nároku je potřeba předložit osobní doklad totožnosti a číslo českého pojištění (rodné, případně evidenční číslo).

Zájemci se mohou předem objednat v době od 8.00 - 15.30 hodin na těchto telefonních číslech: +420 251 553 923, +420 257 062 860.

„Odmítnuti nebudou ani klienti, kteří přijdou bez objednání. Klienti, kteří se však předem objednají, budou mít při konzultacích přednost. Poradenství včetně tlumočení je samozřejmě poskytováno zdarma,“ dodává Buraňová.

Zkušenosti z prvního poradenského dne k důchodům v angličtině ČSSZ vyhodnotí a rozhodne zda tyto služby bude nabízet pravidelně. ČSSZ již řadu let organizuje se svými zahraničními partnery česko-německé, česko-rakouské a česko-slovenské poradenské dny k důchodům, které se pravidelně těší velkému zájmu klientů, kteří pracovali v ČR a sousedních zemích.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více pracujících důchodců, zvýší proto jejich finanční motivaci. Do návrhu důchodové reformy přidá slevu na sociální pojištění, která bude... celý článek

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

18. 2. 2024 | Vít Hradil | 5 komentářů

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus ukazuje dopady konsolidačního balíčku na pana Smutného a paní Šťastnou. Extrémní smolaři mohou letos přijít až o 93 tisíc korun, naopak šťastlivci... celý článek

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

5. 2. 2024 | Olga Skalková | 3 komentáře

Důchodci, o příspěvek k penzijku nepřijdete, slibují první společnosti

Lidé, kterým byl přiznán starobní důchod, nebudou od července dostávat státní příspěvek k penzijnímu spoření. Část z nich ale může získat dočasnou náhradu od své penzijní společnosti.... celý článek

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

30. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Další změny v důchodech? Experti radí, jak dál s reformou

Šesti expertů jsme se zeptali, co říkají na navrženou podobu důchodové reformy. A také na to, co by případně doplnili, nebo naopak vyškrtli.

Škrty v důchodech platí. Nižší valorizaci potvrdil soud

24. 1. 2024 | Petr Kučera | 11 komentářů

Škrty v důchodech platí. Nižší valorizaci potvrdil soud

Nová pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů, které loni prosadila vláda vedená Petrem Fialou, dnes potvrdil Ústavní soud. Zamítl návrh opozičního hnutí ANO na zrušení škrtů.

Partners Financial Services