České důchody v angličtině. Úřad poradí pracujícím cizincům

jih | rubrika: Aktuality | 19. 11. 2019 09:27

Lidé ze zahraničí pracující v Česku budou mít ve středu 20. listopadu možnost probrat své důchodové nároky ze zdejšího systému penzí v angličtině přímo s pracovníky České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Ta registruje zvýšený zájem zahraničních pracovníků o informace a proto zítra v době od 9:00 do 16:00 hodin poprvé nabídne poradenství s tlumočením do angličtiny.

Poskytovat jej budou odborníci z ČSSZ ve spolupráci s akreditovaným tlumočníkem v klientském centru při pražském ústředí ČSSZ na adrese Křížová 25, Praha 5.

„Využít této mimořádné příležitosti mohou především lidé, kteří v České republice pracovali či pracují, aby se informovali o svých nárocích z českého systému důchodového pojištění,“ říká Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Jak se změní důchody?

Výpočet důchodů má být srozumitelnější díky tomu, že se státní systém rozdělí na dvě části. Potřebujeme však i reformu daní, říkají odborníci.

Změny v důchodech: Vznikne nultý pilíř, stejný pro všechny


Antimonopolní úřad upozornil na možné negativní dopady na oblast hospodářské soutěže a veřejné podpory.

Státní penzijní fond nesmí ohrozit konkurenci. Chceme ho, potvrzuje ministerstvo

Lidé se dozvědí například to, kdy a za jakých podmínek jim vznikne nárok na důchod z českého pojištění, jak a kde o důchod žádat, jaké doklady jsou k žádosti o důchod potřeba nebo jakým způsobem se český důchod do zahraničí vyplácí. Mohou si také ověřit, jaké české doby pojištění u nich ČSSZ eviduje.

„Klienti se mohou informovat nejen na záležitosti týkající se starobních důchodů, ale i na vše, co souvisí s důchody invalidními či pozůstalostními,“ říká Buraňová.

Pro konzultaci ke konkrétnímu nároku je potřeba předložit osobní doklad totožnosti a číslo českého pojištění (rodné, případně evidenční číslo).

Zájemci se mohou předem objednat v době od 8.00 - 15.30 hodin na těchto telefonních číslech: +420 251 553 923, +420 257 062 860.

„Odmítnuti nebudou ani klienti, kteří přijdou bez objednání. Klienti, kteří se však předem objednají, budou mít při konzultacích přednost. Poradenství včetně tlumočení je samozřejmě poskytováno zdarma,“ dodává Buraňová.

Zkušenosti z prvního poradenského dne k důchodům v angličtině ČSSZ vyhodnotí a rozhodne zda tyto služby bude nabízet pravidelně. ČSSZ již řadu let organizuje se svými zahraničními partnery česko-německé, česko-rakouské a česko-slovenské poradenské dny k důchodům, které se pravidelně těší velkému zájmu klientů, kteří pracovali v ČR a sousedních zemích.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Takhle změníme důchody. Projděte si plány stran

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Takhle změníme důchody. Projděte si plány stran

Skoro všechny strany před volbami slibují další růst důchodů. Skoro všechny slibují i reformu. A některé i ukazují, jak na to.

Důchody stoupnou ještě víc. Spočítejte si, kolik přidají vám

9. 9. 2021 | Petr Kučera | 38 komentářů

Důchody stoupnou ještě víc. Spočítejte si, kolik přidají vám

Průměrný důchod se od roku 2022 zvýší o 805 korun. Konečné číslo oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Tady je kalkulačka valorizace.

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Konec roku přinese velké dilema

30. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Konec roku přinese velké dilema

Mimořádný bonus 300 Kč měsíčně k valorizaci dostane jen ten, kdo bude důchod pobírat už letos, případně o něj ještě letos zažádá. Nových důchodů přiznaných po začátku roku 2022 se už... celý článek

Valorizace bude štědřejší. Vyšší důchody potvrdili senátoři

18. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 55 komentářů

Valorizace bude štědřejší. Vyšší důchody potvrdili senátoři

Důchodci dostanou v lednu bonus 300 korun k běžné valorizaci. Senátoři poslali k prezidentovi všechny návrhy, které nedávno schválili poslanci. Tedy i s příspěvkem 500 Kč za vychované... celý článek

Dříve do důchodu po náročné práci. Šance ještě žije

5. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

Dříve do důchodu po náročné práci. Šance ještě žije

Za deset let fyzicky náročné práce mají lidé chodit o rok dříve do důchodu. Dlouho chystaná změna má poslední šanci projít ještě před volbami. Její zastánci ale potřebují pomoc od senátorů. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.