Za deset let v náročné práci o rok dřív do důchodu, shodla se komise

jih | rubrika: Aktuality | 15. 11. 2019 13:12 aktualizováno 15. 11. 2019 15:10 | 10 komentářů

Komise pro spravedlivé důchody se na dnešním jednání shodla na speciálních pravidlech pro lidi z náročných profesí. Návrh teď zamíří k projednání do koaliční rady a na tripartitu. Po jednání komise to oznámila její šéfka Danuše Nerudová.

Podle komise je problém náročných profesí potřeba řešit v prvním pilíři, tedy ve státem vyplácených důchodech. „Navrhli jsme, aby se za každých deset odpracovaných let zkracoval důchodový věk o jeden rok,“ řekla Nerudová.

Podle návrhu ministerstva práce, který komise schválila, se to bude týkat pracovníků v takzvané čtvrté kategorii, kterým hrozí v zaměstnání vážné ohrožení zdraví i s používáním ochranných pomůcek. Zaměstnavatelé by u nich měli platit vyšší odvody, sociální pojištění ministerstvo navrhuje o pět procentních bodů vyšší.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

„Je nutné dodat, že 91,7 % všech zaměstnavatelů žádné zaměstnance v nejrizikovější kategorii nemá. Dopady na zaměstnavatele budou tedy minimální. Zařazení dalších osob vykonávajících práce v kategorii 3 a 2R, které jsou dohromady s nejvyšší kategorií označované za tzv. rizikové práce, bude záviset na výsledku kolektivního vyjednávání,“ říká Vladimír Dostálek z tiskového oddělení ministerstva práce

Komise dnes také pokračovala v projednávání návrhu na rozdělení prvního pilíře na solidární a zásluhovou část. Zatím se nedohodla na výši minimálního důchodu, tedy na výši solidární části, která by byla pro všechny stejná. Podle Nerudové to může být částka od dvou do 11 tisíc korun. Záležet bude na dalších jednáních, komise se znova sejde 10. ledna.

První pilíř důchodů se má podle plánů ministerstva práce rozdělit na nultý pilíř, který bude zaručovat minimální důchod a na pilíř první, zásluhový. „První pilíř by v novém uspořádání oceňoval individuální průběh kariéry každého člověka. Část důchodu vyplácená z tohoto pilíře by odrážela období výdělečné činnosti, ale zohledňovala by například i období péče o děti nebo nemohoucí blízké,“ vysvětluje Dostálek.

Podle Nerudové se členové shodli na výrazném zjednodušení systému. Komise tedy navrhne, aby se zrušily současné redukční hranice, s nimiž se počítá při stanovení výše vyplácených důchodů.

„Umožní to zavedení individuálních kont a občan bude každoročně informován o výši svého důchodového nároku a také o tom, co ještě musí splnit, aby nárok na důchod měl,“ řekla Nerudová.


Jak se změní důchody:

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 11. 2019 22:26, Pavell+

Je otázka zda lze takto nastaveným změnám věřit. Mě tento systém sebral důchod za pochodu. Když jsem vstupoval do systému stačilo odpracovat 25 let a výše důchodu se určovala z výdělku v poledních 5. nebo 10. let. Nyní musím pracovat o 5 let déle adt... Co asi čeká lidi ,kteří do systému vstupují dnes ?

+24
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 11. 2019 20:21

V podstate hned za zacatku, tedy 0:50
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/219411000101115/

tam se mluvi o minimalnim duchodu. A za minimalni duchod lze v podstate dnes povazovat zakladni slozku, tj. takovy duchod, co maji vsichni.

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Vdovský důchod. Kdo má letos nárok a kdy je delší než rok

19. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Vdovský důchod. Kdo má letos nárok a kdy je delší než rok

Jaká jsou pravidla pro vdovský a vdovecký důchod? Jak se počítá? Tady je průvodce v otázkách a odpovědích.

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

17. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Předčasný důchod 2023. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

Jaké jsou podmínky pro odchod do předčasného důchodu? Jak si ho správně načasovat? O kolik sníží penzi? Jak o něj žádat? Tady je praktický průvodce v otázkách a odpovědích.

Invalidní důchod. Kdo má letos nárok a kolik dostane

13. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Invalidní důchod. Kdo má letos nárok a kolik dostane

Jaké jsou podmínky pro přiznání invalidní penze? Projděte si aktuální přehled. Máme i kalkulačku.

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

11. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady je aktuální přehled pro rok 2023.

Důchod rodičů zvýší bonus od dětí. Novinka na Slovensku

9. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Důchod rodičů zvýší bonus od dětí. Novinka na Slovensku

Rodičovský bonus může od letošního roku dostávat důchodce, který má na Slovensku nárok na:

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.