Za deset let v náročné práci o rok dřív do důchodu, shodla se komise

| rubrika: Aktuality | 15. 11. 2019 13:12 aktualizováno 15:10 | 5 komentářů

Komise pro spravedlivé důchody se na dnešním jednání shodla na speciálních pravidlech pro lidi z náročných profesí. Návrh teď zamíří k projednání do koaliční rady a na tripartitu. Po jednání komise to oznámila její šéfka Danuše Nerudová.

Podle komise je problém náročných profesí potřeba řešit v prvním pilíři, tedy ve státem vyplácených důchodech. „Navrhli jsme, aby se za každých deset odpracovaných let zkracoval důchodový věk o jeden rok,“ řekla Nerudová.

Podle návrhu ministerstva práce, který komise schválila, se to bude týkat pracovníků v takzvané čtvrté kategorii, kterým hrozí v zaměstnání vážné ohrožení zdraví i s používáním ochranných pomůcek. Zaměstnavatelé by u nich měli platit vyšší odvody, sociální pojištění ministerstvo navrhuje o pět procentních bodů vyšší.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

„Je nutné dodat, že 91,7 % všech zaměstnavatelů žádné zaměstnance v nejrizikovější kategorii nemá. Dopady na zaměstnavatele budou tedy minimální. Zařazení dalších osob vykonávajících práce v kategorii 3 a 2R, které jsou dohromady s nejvyšší kategorií označované za tzv. rizikové práce, bude záviset na výsledku kolektivního vyjednávání,“ říká Vladimír Dostálek z tiskového oddělení ministerstva práce

Komise dnes také pokračovala v projednávání návrhu na rozdělení prvního pilíře na solidární a zásluhovou část. Zatím se nedohodla na výši minimálního důchodu, tedy na výši solidární části, která by byla pro všechny stejná. Podle Nerudové to může být částka od dvou do 11 tisíc korun. Záležet bude na dalších jednáních, komise se znova sejde 10. ledna.

První pilíř důchodů se má podle plánů ministerstva práce rozdělit na nultý pilíř, který bude zaručovat minimální důchod a na pilíř první, zásluhový. „První pilíř by v novém uspořádání oceňoval individuální průběh kariéry každého člověka. Část důchodu vyplácená z tohoto pilíře by odrážela období výdělečné činnosti, ale zohledňovala by například i období péče o děti nebo nemohoucí blízké,“ vysvětluje Dostálek.

Podle Nerudové se členové shodli na výrazném zjednodušení systému. Komise tedy navrhne, aby se zrušily současné redukční hranice, s nimiž se počítá při stanovení výše vyplácených důchodů.

„Umožní to zavedení individuálních kont a občan bude každoročně informován o výši svého důchodového nároku a také o tom, co ještě musí splnit, aby nárok na důchod měl,“ řekla Nerudová.


Jak se změní důchody:

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.