Máte nízký důchod? Reklamujte ho! Úřad mohl udělat chybu v počtech

Petra Dlouhá | rubrika: Jak na to | 21. 6. 2012 | 8 komentářů
Nastoupili jste právě do důchodu a zdá se vám, že státem vyměřená penze je proklatě nízká? Úřad se mohl zmýlit. Není od věci si výši důchodu důkladně přepočítat. Poradíme, jak na to.
Máte nízký důchod? Reklamujte ho! Úřad mohl udělat chybu v počtech

Měsíčně může jít o stokoruny až tisíce – zvlášť pro člověka v penzi položky, které se rozhodně počítají. V součtu můžou dát dohromady slušnou sumu, důchod totiž většina lidí pobírá pěknou řádku let. Pokud se úřad splete o pouhou stokorunu, za deset let je z ní rázem dvanáct tisíc.

Totéž se přirozeně týká i lidí, kteří pobírají důchod vdovský, sirotčí nebo invalidní. Určení výše důchodu vyžaduje poměrně komplikovaný propočet. Přesto se České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) v převážné většině případů podaří chybě vyhnout. Jenže i mistr tesař se někdy utne. A nikde není psáno, že její obětí nemůžete být právě vy. Proto byste se měli o výši svého důchodu zajímat a prověřit si ji.

Problémy s výpočtem: ročně stovky lidí

Na ombudsmana se s tímto problémem každoročně obracejí stovky lidí. „Starobní důchod je nejčastěji přiznávanou dávkou důchodového pojištění. V tom obrovském počtu vydávaných rozhodnutí je pak úměrně i větší množství chyb. V uplynulém roce se na ombudsmana obrátilo 700 lidí se stížnostmi souvisejícími s důchodem – nejčastěji starobním a invalidním,“ uvádí mluvčí veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Stížnosti jsou podle ní nejrůznějšího charakteru. Nejčastěji však lidé řeší právě výši přiznaného důchodu. „Zdá se jim nízký, domnívají se, že byl špatně spočítaný a že do něj nebylo započítáno všechno,“ dodává Iva Hrazdílková.

Totéž potvrzuje důchodový poradce ze soukromého sektoru Jan Bednář, který si na přepočtech důchodů založil živnost. „Nejčastější chyby se objevují v zápočtu získaných dob pojištění,“ říká.

Pokud chcete předejít zbytečným potížím, měli byste se začít o svůj důchod starat ještě dřív, než do něj nastoupíte.

První zásadní problém spočívá v tom, zda správa sociálního zabezpečení vůbec má všechny nezbytné podklady. Nezřídka totiž dojde k tomu, že jim příslušné materiály některý z vašich bývalých zaměstnavatelů zapomene poslat. „Další možností je, že jiný orgán státu Českou správu sociálního zabezpečení neinformoval o stavu, který by jinak mohl být hodnocen jako náhradní doba důchodového pojištění,“ pokračuje Jan Bednář.

Jak postupovat, abyste nepřicházeli o peníze?

Pokud chcete předejít zbytečným potížím, měli byste se začít o svůj důchod starat ještě dřív, než do něj nastoupíte. Ombudsman doporučuje, aby si lidé před podáním žádosti o důchod vyžádali informativní osobní list důchodového pojištění a zkontrolovali si, jestli jsou v něm uvedeny všechny doby jejich výdělečné činnosti. Pokud například nějaké zaměstnání chybí, je třeba při sepisování žádosti předložit náhradní doklady – pracovní smlouvy, potvrzení zaměstnavatele, čestné prohlášení nejméně dvou svědků a podobně,“ vysvětluje mluvčí veřejného ochránce práv. Ze zkušenosti ombudsmana podle jejích slov vyplývá, že vysoký počet vydávaných rozhodnutí vede Českou správu sociálního zabezpečení k určitému formalismu v rozhodování.

ČSSZ neprovádí dostatečné šetření dob pojištění a sama si neopatřuje podklady, které mohou dobu pojištění prokázat,“ uvádí Iva Hrazdílková. Opatřování podkladů by nemělo spočívat jen ve vyhledávání evidenčních listů důchodového pojištění v archivu ČSSZ, ale také v dalším šetření. „Orgán sociálního zabezpečení je oprávněn v mezích své působnosti vyžadovat od státních orgánů, zdravotních pojišťoven, zdravotnických zařízení, jakož i od zaměstnavatelů pomoc a bezplatná sdělení potřebná pro provádění sociálního zabezpečení a pro plnění úkolů vyplývajících pro orgány sociálního zabezpečení z práva Evropských společenství a z mezinárodních smluv. Státní orgány, zdravotní pojišťovny, zdravotnická zařízení a zaměstnavatelé jsou povinni v mezích své působnosti těmto žádostem vyhovět,“ říká ombudsmanova mluvčí.

Jak si můžete důchod spočítat?

Možností, jak si důchod překontrolovat, máte hned několik. Předně si ho můžete přepočítat sami. Na webu ministerstva práce a sociálních věcí je k dispozici důchodová kalkulačka. Můžete díky ní dokonce orientačně zjistit, s jak vysokým důchodem můžete počítat, pokud vás nástup do penze čeká v příštích letech.

Tip redakce! Vyzkoušejte naše kalkulačky

Sada penzijních kalkulaček na Peníze.cz

► Jaký by mohl být váš budoucí důchod: hrubý výpočet na základě hrubých dat

► Výpočet výše důchodu: přesná data – přesný výpočet

► Důchodový věk: kdy půjdete do důchodu: o kolik let vás připraví reforma?

Novinkou je pak čerstvě spuštěná služba České správy sociálního zabezpečení. Od května začala nabízet speciální a bezplatné konzultace k důchodům. Reaguje tak na vysoký zájem klientů o důchodovou problematiku i na fakt, že se propočtem důchodů začala živit řada soukromých firem. Podle ČSSZ ovšem lidem občas poskytují zkreslené informace.

Přepočty důchodů od soukromých firem očima správy sociálního zabezpečení

Pro výpočet důchodu je třeba znát osobní údaje. Lidé by měli pečlivě zvážit, komu svá data poskytnou. Kontroly či výpočty důchodu nabízené soukromými firmami nemohou být úředním dokladem, který by potvrzoval, že občan má nárok na takový důchod, a který by jakýmkoli způsobem zavazoval Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ). Soukromé subjekty zpravidla ani nemohou zohlednit všechny rozhodné skutečnosti.

Aby lidé měli přehled o svém důchodovém pojištění a s předstihem případné chybějící doby pojištění zjistili, mohou jednou ročně požádat ČSSZ o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění. Obsahuje přehled dob důchodového pojištění, příp. náhradních dob a od roku 1986 i přehled vyměřovacích základů a vyloučených dob,“ říká Jana Buraňová, mluvčí ČSSZ.

Jak žádat o informativní osobní list důchodového pojištění? Co dělat, když v něm chybí záznamy o zaměstnání, vojenské službě nebo studiu?

Na osobní konzultaci na sociálce se musíte objednat zhruba měsíc dopředu. Pro mimopražské bude znamenat cestu do hlavního města. Právě v klientském centru pražského ústředí totiž konzultace k důchodům probíhají. Čekat na vás bude vyškolený pracovník a stoh materiálů, které sociálka za celý váš život nasbírala.

Společně pak můžete propočítat orientační výši svého budoucího důchodu, překontrolovat ten současný nebo třeba zjistit, co by pro vás po finanční stránce znamenal předčasný odchod do penze. Na místě si také můžete na vlastní oči ověřit, zda má ČSSZ k dispozici všechny potřebné podklady. Služba je určena především „složitějším případům“, lidem, kteří potřebují obsáhlejší konzultaci a lidem, kterým zbývají do penze tři roky a méně. „Jde tedy o exkluzivní službu nad běžný standard toho, co klientské centrum při ústředí ČSSZ v důchodové agendě poskytuje,“ říká ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun.

Pomoci může ombudsman i soukromá firma

Pokud by s výpočtem vašeho důchodu vyvstal problém, který se vám nepodaří na sociálce vyřešit, můžete se obrátit i přímo na ombudsmana. „V řešení stížností na důchod je ombudsman poměrně hodně úspěšný a téměř vždy se podaří chyby odstranit. Pokud z podkladů od stěžovatele zjistíme, že byl důchod špatně spočítán, obvykle se podaří velice rychle zjednat nápravu. Většinou pomůže už to, že se ochránce začne o konkrétní případ zajímat. Už v této fázi obvykle Česká správa sociálního zabezpečení sama tuto záležitost prověří, chybu odhalí a napraví. Někdy je třeba více přesvědčování a argumentování, je třeba chybu ukázat a doložit ji. Obvykle se to ale podaří,“ říká ombudsmanova mluvčí Iva Hrazdílková. Česká správa sociálního zabezpečení pak vydá nové rozhodnutí a důchod zpětně doplatí.

Vedle ombudsmana se dnes už můžete obrátit také na specializované soukromé firmy, které přepočet důchodů nabízejí. Jednu z nich provozuje právě poradce Jan Bednář. Musíte ovšem počítat s tím, že se jedná o komerční společnost, která si za svou práci nechá zaplatit.

Anketa

Tušíte, jak se vlastně vypočítává důchod?

Kolik času máte na podání námitek?

Pokud vám sociálka vyměří důchod a vy máte o správnosti výpočtu pochybnosti, ideálně byste měli reagovat během měsíce. „Námitky je třeba podle současné úpravy podat do 30 dnů od chvíle, kdy rozhodnutí o přiznání důchodu obdržíte (počítá se převzetí obálky),“ objasňuje Jan Bednář. O opravu výpočtu však můžete požádat i kdykoli později. „Jediný rozdíl při pozdější opravě důchodu spočívá v rozsahu nároku na doplatek, čili v dorovnání rozdílu mezi původní a zvýšenou částkou důchodu. Ten se pak podle současné úpravy přiznává pět let zpětně s výjimkou situace, kdy byl důchod snížen v důsledku nesprávného postupu ČSSZ,“ vysvětluje Jan Bednář. Pokud je chyba na straně ČSSZ, tedy pokud úřad rozhodl v rozporu s podklady, které má v evidenci nebo když pochybí po právní stránce, doplácí rozdíl za celou dosavadní dobu vyplácení důchodu.

Kdy vás to čeká? Zjistěte, kdy půjdete do důchodu

Výpočet odchodu do důchodu

+

Další kalkulačky

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 6. 2012 8:53, Pracovník

To je skutečně málo.Ovšem odpracovaná doba u žen které odcházejí do důchodů v letošním roce (2 vychované děti)je cca 43 let. I doba odpracovaných let má velký vliv na výši důchodu. A to se doba péče o dítě do 4 let věku počítá jako pojištěná doba.

Zobrazit celé vlákno

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

22. 6. 2012 19:51, HRB HUDUL

s důchodem 3845 Kč po 28 letech práce z toho 2 roky v zahraničí-žena
NEPOMOHLO ŽÁDNÉ ODVOLÁNÍ-ministr napsal v duchu...CO BY CHTĚLA
TATO ŽENA do rozpočtu prokazatelně odevzdávala aš 15 000 Kč měsíčně na daních
****** tet pište *** TO JE SPRAVEDLNOST ?????

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Sněz o knedlík víc, umři o 37 minut dřív. Státní web vysvětluje reformy

8. 6. 2012 | Michal Kašpárek | 7 komentářů

Sněz o knedlík víc, umři o 37 minut dřív. Státní web vysvětluje reformy

Ministerstvo práce a sociálních věcí má nové stránky o důchodové reformě. Vypadají skoro normálně. Jenomže namísto řešení problémů přinášejí jen úřednické ptydepe. A trable těm, kteří... celý článek

Předdůchody: užitečná novinka? Snad. Nejsou ale pro každého!

7. 6. 2012 | Ondřej Tůma | 10 komentářů

Předdůchody: užitečná novinka? Snad. Nejsou ale pro každého!

Pět let před důchodovým věkem bude možné zažádat o předdůchod. Fakticky jde o předčasné čerpání z nástupce penzijního připojištění, doplňkového penzijního spoření. Stát zároveň bude... celý článek

Peníze, které vám dá stát: starobní důchod

12. 5. 2011 | Ludmila Řezníčková | 12 komentářů

Peníze, které vám dá stát: starobní důchod

Starobní důchod je dávka důchodového pojištění určená k zabezpečení člověka ve stáří. K jeho výplatě je však třeba splnit několik zákonných podmínek.

Jdete do důchodu? Co musíte udělat, abyste ho dostali včas

11. 1. 2011 | František Mašek | 6 komentářů

Jdete do důchodu? Co musíte udělat, abyste ho dostali včas

Žádost o důchod je stejně jako loni možné podat nejdříve čtyři měsíce před datem odchodu do penze, o doklady, které jsou k ní potřeba, se ale zajímejte daleko dřív. Pokud vám některé,... celý článek

Chcete do důchodu a chybí vám některé doklady? Přečtete si, co dělat!

3. 9. 2010 | František Mašek | 35 komentářů

Chcete do důchodu a chybí vám některé doklady? Přečtete si, co dělat!

O důchod, třeba i předčasný, je nutné žádat se čtyřměsíčním předstihem. Kdo nechce mít potíže, měl by dávno předtím požádat správu sociálního zabezpečení o informativní osobní list... celý článek

Partners Financial Services