Šéf Úřadu práce končí. Jurečkovi došla trpělivost

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 15. 2. 2023
Šéf Úřadu práce končí. Jurečkovi došla trpělivost
Odvolaný ředitel Viktor Najmon
Zdroj: Úřad práce ČR

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal s okamžitou platností generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona, který byl v čele úřadu od roku 2020. Řízením úřadu dočasně pověřil Karla Trpkoše, vrchního ředitele sekce informačních technologií na ministerstvu. Na místo bude vypsáno standardní výběrové řízení.

Jurečka zdůrazňuje, že odvolání je důsledkem dlouhodobé nespokojenosti s vedením úřadu. „To vše není otázkou několika týdnů ani měsíců, ale jde o vleklé a neřešené problémy, na které jsem vedení Úřadu práce opakovaně upozorňoval a společně s kolegy z ministerstva jsme navrhovali celou řadu řešení a opatření, která by přinesla systémové zlepšení situace,“ říká ministr. Situace se však podle něj k lepšímu nevyvíjí.

Úřad v posledních letech snažil vyrovnat s nárůstem agendy. Po covidové zátěži přišla inflace, zvyšovaly se počty vyplácených dávek. Navíc byl úřad pověřený vyplácením humanitárních dávek pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, kterým samozřejmě zprostředkovává i nabídky zaměstnání. Navíc vyplácejí i příspěvky domácnostem, které je ubytovávají.

Karel Trpkoš

Karel Trpkoš
Zdroj: MPSV

Nový dočasný vedoucí Úřadu práce je absolventem ČVUT. Mnoho let pracoval pro softwarovou firmu Unicorn, později byl ředitelem pro digitální transformaci ve firmě ČEZ Prodej. Na ministerstvu práce a sociálních věcí pracuje od loňského března.

Úřad nyní zažívá víceméně soustavnou kritiku kvůli opožděným výplatám dávek. Ministerstvo sociálních věcí se hájí, že 98 procent dávek je vyřízeno včas. Nicméně několikměsíční zpoždění u vyřizování například příspěvku na bydlení nejsou výjimečné. Statistiku vylepšují dávky, s jejichž administrací není větší problém – jen důchodů je přes 3,5 milionu, příspěvků na bydlení 145 tisíc měsíčně.

„Nadále platí, že vnímáme velký nápor a uvědomujeme si, že v některých regionech je tlak na zaměstnance ÚP extrémní,“ říká Jurečka. A naznačuje zároveň, že z úřadu odcházejí lidé: „Vážím si všech úředníků, kteří odvádějí svou práci s vysokým nasazením a oceňuji zejména ty zkušené, kteří v poslední době neodešli a zůstali ve službách státu, kde nadále pomáhají potřebným.“

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Jsme i na Instagramu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Řekněte si o příspěvek na dojíždění. Novou práci může podpořit stát

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska

Řekněte si o příspěvek na dojíždění. Novou práci může podpořit stát

Jste delší dobu na pracovním úřadě, nikde v okolí pro vás práce není, ale za humny by byla? Pak je právě pro vás určený příspěvek na podporu regionální mobility, zvaný také příspěvek... celý článek

Prověříme 33 tisíc žádostí o výchovné, říká Jurečka

17. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Prověříme 33 tisíc žádostí o výchovné, říká Jurečka

Úřady práce prověří téměř 33 tisíc žádostí o výchovné. Tři čtvrtiny z nich podali muži. Někteří lidé prý prostě zkusili žádost podat, i když na zvýšení důchodu nemají nárok. „Víme,... celý článek

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Novela začíná platit

15. 3. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Novela začíná platit

Novela, která mění pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů, začíná platit. Prezident Petr Pavel ji 16. března podepsal, 20. března vyšla ve Sbírce zákonů.

Školkovné je zase vyšší. Jak si říct o slevu na dani

15. 3. 2023 | Petr Kučera

Školkovné je zase vyšší. Jak si říct o slevu na dani

Kdo může využít daňovou slevu za umístění dítěte zvanou školkovné? Kolik je její limit a jak funguje? Tady je podrobný přehled.

Jak dávat dětem kapesné. A kdy začít?

9. 3. 2023 | Jan Müller

Jak dávat dětem kapesné. A kdy začít?

V předchozích dílech seriálu věnovaného finanční gramotnosti jsme se učili hospodařit s rodinným rozpočtem. Teď je ještě důležité, abychom znalosti předali dál.

Partners Financial Services