Šéf Úřadu práce končí. Jurečkovi došla trpělivost

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 15. 2. 2023
Šéf Úřadu práce končí. Jurečkovi došla trpělivost
Odvolaný ředitel Viktor Najmon
Zdroj: Úřad práce ČR

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal s okamžitou platností generálního ředitele Úřadu práce ČR Viktora Najmona, který byl v čele úřadu od roku 2020. Řízením úřadu dočasně pověřil Karla Trpkoše, vrchního ředitele sekce informačních technologií na ministerstvu. Na místo bude vypsáno standardní výběrové řízení.

Jurečka zdůrazňuje, že odvolání je důsledkem dlouhodobé nespokojenosti s vedením úřadu. „To vše není otázkou několika týdnů ani měsíců, ale jde o vleklé a neřešené problémy, na které jsem vedení Úřadu práce opakovaně upozorňoval a společně s kolegy z ministerstva jsme navrhovali celou řadu řešení a opatření, která by přinesla systémové zlepšení situace,“ říká ministr. Situace se však podle něj k lepšímu nevyvíjí.

Úřad v posledních letech snažil vyrovnat s nárůstem agendy. Po covidové zátěži přišla inflace, zvyšovaly se počty vyplácených dávek. Navíc byl úřad pověřený vyplácením humanitárních dávek pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, kterým samozřejmě zprostředkovává i nabídky zaměstnání. Navíc vyplácejí i příspěvky domácnostem, které je ubytovávají.

Karel Trpkoš

Karel Trpkoš
Zdroj: MPSV

Nový dočasný vedoucí Úřadu práce je absolventem ČVUT. Mnoho let pracoval pro softwarovou firmu Unicorn, později byl ředitelem pro digitální transformaci ve firmě ČEZ Prodej. Na ministerstvu práce a sociálních věcí pracuje od loňského března.

Úřad nyní zažívá víceméně soustavnou kritiku kvůli opožděným výplatám dávek. Ministerstvo sociálních věcí se hájí, že 98 procent dávek je vyřízeno včas. Nicméně několikměsíční zpoždění u vyřizování například příspěvku na bydlení nejsou výjimečné. Statistiku vylepšují dávky, s jejichž administrací není větší problém – jen důchodů je přes 3,5 milionu, příspěvků na bydlení 145 tisíc měsíčně.

„Nadále platí, že vnímáme velký nápor a uvědomujeme si, že v některých regionech je tlak na zaměstnance ÚP extrémní,“ říká Jurečka. A naznačuje zároveň, že z úřadu odcházejí lidé: „Vážím si všech úředníků, kteří odvádějí svou práci s vysokým nasazením a oceňuji zejména ty zkušené, kteří v poslední době neodešli a zůstali ve službách státu, kde nadále pomáhají potřebným.“

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Jsme i na Instagramu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Posílat víc nestačí. Příspěvek k penzijku klesne, když nezměníte smlouvu

28. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Posílat víc nestačí. Příspěvek k penzijku klesne, když nezměníte smlouvu

Od poloviny roku se změní pravidla pro státní příspěvek k penzijnímu spoření. Pro vyšší podporu bude nutné nejen zvýšit ukládanou částku, ale také změnit smlouvu u penzijní společnosti.... celý článek

Kolik vydělalo penzijní připojištění? Na inflaci nestačí, ukazuje porovnání fondů

27. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Kolik vydělalo penzijní připojištění? Na inflaci nestačí, ukazuje porovnání fondů

Fondy starého penzijka si loni nevedly špatně: v průměru připsaly 2,31 %, nejvýkonnější fond dokonce 8 %, říká analýza. Jejich reálné zhodnocení je však dlouhodobě záporné: od roku... celý článek

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Pracující důchodci dostanou vyšší mzdu. Jurečka chystá novinku

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce více pracujících důchodců, zvýší proto jejich finanční motivaci. Do návrhu důchodové reformy přidá slevu na sociální pojištění, která bude... celý článek

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

21. 2. 2024 | Hynek Just | 2 komentáře

S DIPem můžete jít do rizika, říká investiční expert

Když za mnou přijde třicetiletý člověk, že si chce založit DIP, doporučím mu akciové fondy. Při takhle dlouhém horizontu se riziko vyplácí. Pokud si bude každý měsíc odkládat čtyři... celý článek

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Partners Financial Services