Marže pumpařů nejsou přehnané, ukazuje analýza

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 3. 2022 | 33 komentářů
Marže pumpařů nejsou přehnané, ukazuje analýza

Zdroj: Shutterstock

Čerpací stanice si v posledních týdnech plošně neúčtovaly nepřiměřené marže a cenová regulace ze strany státu tak není potřeba. Takové jsou první předběžné výsledky cenové kontroly, kterou aktuálně provádí ministerstvo financí.

„Marže pumpařů byly ve sledovaném období velmi rozkolísané, někde vyšší, jinde i záporné. Dosavadní analýza zatím ale neprokázala plošně nepřiměřené marže, prodejní ceny zcela ustřelené od velkoobchodních cen na burze, ani podezření na kartelovou dohodu na úkor motoristů. U vývoje cen pohonných hmot jsme viděli paniku na burzách, která se promítla na totemy čerpacích stanic a rozšířila se i mezi spotřebitele, kteří se začali masivně předzásobovat,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Vyšší volatilitu prodejních cen lze podle ministerstva financí považovat do jisté míry za pochopitelnou, protože většina čerpacích stanic po obdržení dodávky pohonných hmot zná cenu někdy až za 30 dnů a musí v současném nestabilním prostředí na cenové výkyvy operativně reagovat každý den.

„V monitoringu cenové politiky čerpacích stanic budeme zatím pokračovat. Rád bych poděkoval provozovatelům pump i petrolejářským asociacím za efektivní spolupráci ve velmi krátkém čase. Zapojení téměř 600 provozovatelů a data za více než 2400 veřejných čerpacích stanic považuji za průkazný vzorek kontroly,“ dodává Stanjura.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Ministerstvo aktuálně disponuje kompletními cenovými informace od více než 90 % trhu za období od 15. února do 21. března 2022. Provozovatelé čerpacích stanic, kteří dosud údaje nezaslali, budou znovu individuálně vyzváni ke splnění této povinnosti. Monitoring zatím běží dál a ministerstvo data následně vyhodnotí za celý březen.

V příštích dnech lze čekat opětovné zdražování pohonných hmot, protože ropa od konce minulého týdne opět zdražuje. Barel ropy Brent, od které se odvíjí ceny u českých pump, momentálně vyjde zhruba na 115 dolarů. Před týdnem byla pod hranicí 100 dolarů.

Zdroj: Ministerstvo financí

Vývoj průměrných cen pohonných hmot od půlky února.

Cena ropy Brent

Intradenní graf (online)
Denní graf
Zdroj: peníze.cz

Zdroj: komodity na Peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-54
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 33 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 3. 2022 19:19, zdenda

Marže státu jsou přehnané ,stát okrádá obyvatelstvo nehoráznou daní

+50
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2022 9:20, Dana

Já ji volila a jsem spokojená. Snaží se hlavně podpořit podniky, protože ti zaměstnávají lidi. Což je v pořádku. A občané mají na výběr. Buď na to mají a budou jezdit auty, takže cena samozřejmé poroste, nebo začnou chodit pěšky, jezdit na kole a něco udélají pro to, aby pumpaři a dovozci byli nuceni si snížit marže. Ale nevím proč by stát měl zařizovat něco, co není jeho starost a o co se mají lidi postarat sami. Místo fňukání s nastavenou rukou, státe dej, ale tak aby jsme mi nic nemuseli, zařiď, ale nám neber nic, ani daně, klidně si půjč, ale nám nech vśechno, kde na to vezmeš nás nezajímá, protože my jsme zvyklí dostat vśechno zadarmo, nadávat, brečet a nic pro svoji budoucnost nedélat. Tak a můžete se do mé pustit. :-)

Zobrazit celé vlákno

-17
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (33 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

25. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

Státní podnik České dráhy zdraží jízdné v průměru o 9,5 procenta – to je ve stejné výši, jako stoupne cena u státního systému jednotného tarifu OneTicket.

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

21. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

Obchodní řetězec Billa a síť čerpacích stanic OMV otevírají první společný obchod na benzince v Praze nedaleko Chuchle na Strakonické ulici. Další tři obchody pod značkou Viva Billa... celý článek

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

19. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

V letošním roce měla skončit platnost 875 tisíc řidičských průkazů. Větší část řidičů už si pořídila doklad nový, ale pořád zbývá 316 tisíc těch, kteří to zatím odkládají.

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

4. 9. 2023 | Petr Kučera

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

Zásilkovna od září zvyšuje maximální hmotnostní limit u přepravy zásilek z 10 kilogramů na 15 kilogramů. Vyšší limit mohou využít jak běžní spotřebitelé, tak e-shopy, a to při doručení... celý článek

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

10. 8. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

Přejmenování čerpacích stanic Benzina výrazně zrychlí. Do konce letošního roku ponese název Orlen a logo orla už téměř 90 procent této sítě, oznámila dnes skupina Orlen.

Partners Financial Services