Marže pumpařů nejsou přehnané, ukazuje analýza

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 3. 2022 | 33 komentářů
Marže pumpařů nejsou přehnané, ukazuje analýza

Zdroj: Shutterstock

Čerpací stanice si v posledních týdnech plošně neúčtovaly nepřiměřené marže a cenová regulace ze strany státu tak není potřeba. Takové jsou první předběžné výsledky cenové kontroly, kterou aktuálně provádí ministerstvo financí.

„Marže pumpařů byly ve sledovaném období velmi rozkolísané, někde vyšší, jinde i záporné. Dosavadní analýza zatím ale neprokázala plošně nepřiměřené marže, prodejní ceny zcela ustřelené od velkoobchodních cen na burze, ani podezření na kartelovou dohodu na úkor motoristů. U vývoje cen pohonných hmot jsme viděli paniku na burzách, která se promítla na totemy čerpacích stanic a rozšířila se i mezi spotřebitele, kteří se začali masivně předzásobovat,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

Vyšší volatilitu prodejních cen lze podle ministerstva financí považovat do jisté míry za pochopitelnou, protože většina čerpacích stanic po obdržení dodávky pohonných hmot zná cenu někdy až za 30 dnů a musí v současném nestabilním prostředí na cenové výkyvy operativně reagovat každý den.

„V monitoringu cenové politiky čerpacích stanic budeme zatím pokračovat. Rád bych poděkoval provozovatelům pump i petrolejářským asociacím za efektivní spolupráci ve velmi krátkém čase. Zapojení téměř 600 provozovatelů a data za více než 2400 veřejných čerpacích stanic považuji za průkazný vzorek kontroly,“ dodává Stanjura.

Ministerstvo aktuálně disponuje kompletními cenovými informace od více než 90 % trhu za období od 15. února do 21. března 2022. Provozovatelé čerpacích stanic, kteří dosud údaje nezaslali, budou znovu individuálně vyzváni ke splnění této povinnosti. Monitoring zatím běží dál a ministerstvo data následně vyhodnotí za celý březen.

V příštích dnech lze čekat opětovné zdražování pohonných hmot, protože ropa od konce minulého týdne opět zdražuje. Barel ropy Brent, od které se odvíjí ceny u českých pump, momentálně vyjde zhruba na 115 dolarů. Před týdnem byla pod hranicí 100 dolarů.

Zdroj: Ministerstvo financí

Vývoj průměrných cen pohonných hmot od půlky února.

Cena ropy Brent

Intradenní graf (online)
Denní graf
Zdroj: peníze.cz

Zdroj: komodity na Peníze.cz

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-57
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 33 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 3. 2022 19:19, zdenda

Marže státu jsou přehnané ,stát okrádá obyvatelstvo nehoráznou daní

+49
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 3. 2022 9:20, Dana

Já ji volila a jsem spokojená. Snaží se hlavně podpořit podniky, protože ti zaměstnávají lidi. Což je v pořádku. A občané mají na výběr. Buď na to mají a budou jezdit auty, takže cena samozřejmé poroste, nebo začnou chodit pěšky, jezdit na kole a něco udélají pro to, aby pumpaři a dovozci byli nuceni si snížit marže. Ale nevím proč by stát měl zařizovat něco, co není jeho starost a o co se mají lidi postarat sami. Místo fňukání s nastavenou rukou, státe dej, ale tak aby jsme mi nic nemuseli, zařiď, ale nám neber nic, ani daně, klidně si půjč, ale nám nech vśechno, kde na to vezmeš nás nezajímá, protože my jsme zvyklí dostat vśechno zadarmo, nadávat, brečet a nic pro svoji budoucnost nedélat. Tak a můžete se do mé pustit. :-)

Zobrazit celé vlákno

-16
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (33 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

20. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 5 komentářů

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

Aby elektrická auta uspěla, musí být nejen ekologická a použitelná, ale také zajímavá. Hyundai proto zvolil kombinaci nejnovějších technologií se vzhledem, který je inspirován osmdesátými... celý článek

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

Zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun definitivně prošlo, když ho dnes schválili senátoři. Například u osobních aut jde o úsporu v řádech... celý článek

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

18. 5. 2022 | Petr Kučera

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

Zaměstnanec, který nemá účtenku za nákup benzinu nebo nafty, dostane od poloviny května vyšší paušál. Ten dosavadní už byl výrazně nižší než skutečné ceny.

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

5. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 1 komentář

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

Zatímco Cebia prověřuje ojetá auta v Česku už 30 let, CarVertical je typický startup: nový, dravý a působící po celé Evropě, což může přinést lepší informace o autech z dovozu. Vyzkoušeli... celý článek

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

29. 4. 2022 | Vojtěch Dobeš | 2 komentáře

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

Pět vozů různého stáří a původu, jejichž historii částečně nebo úplně známe. Co nám o nich řeknou služby Autotracer (Cebia) a CarVertical? Která poskytne víc relevantních informací?... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.