Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

Tomáš Kálal | rubrika: FINMARKET | 21. 6. 2021 | 1 komentář
Drtivá většina dluhopisů, které označujeme jako high yield, česky vysoce výnosové, se dočká splacení. Že čtete o těch, jejichž vydavatelé krachují a nesplácejí, je spíš povahou zpravodajství než čímkoli jiným.
Jak nespálit peníze v dluhopisech. Varovné signály

Zdroj: Shutterstock

Není dluhopis jako dluhopis. High yield dluhopisy jsou takové, kterým by agentura S&P přidělila rating BBB a agentura Moody’s rating Baa3. Těm českým ovšem většinou nepřidělí – naše firmy jednoduše nebývají tak velké, aby si o rating u nich zažádaly, a ten se tedy často nahrazuje nějakým ustáleným modelem analytiků. O korunové dluhopisy s ratingem v tomto investičním pásmu, případně lepším, je extrémní nouze. Naopak těch „prašivých“ je na našem trhu až dost.

Pravděpodobnost, že vysoce výnosový dluhopis nebude splacen, je asi pět procent. Z dat agentury Moody’s o americkém trhu vyplývá, že i v době největších propadů v letech 2000, 2009 i 2020 jich nebylo zcela splaceno maximálně 15 procent. V klidných dobách je počet nesplacených i hluboko pod pěti procenty. Pokud jste tedy nezapomněli na diverzifikaci, velkých ztrát se nemusíte bát.

O autorovi

Tomáš KálalZdroj: Conseq

Tomáš Kálal je ředitel Investičního bankovnictví Conseq Investment Management.

Varovné signály

Co když ale máte dluhopisy jediné firmy? Pak je pár ukazatelů, které by vás měly na blížící se průšvih upozornit:

Cena

Když to zjednoduším, vztah ceny dluhopisu a základní úrokové sazby v ekonomice by měl být reverzní. Když jsou sazby na historických minimech, dluhopis by neměl stát méně, než když jste ho kupovali. Jenže průběžnou cenu většiny českých korporátních dluhopisů investor sledovat nemůže. Zkuste zavolat tomu, kdo vám dluhopis prodal, za kolik by ho koupil zpátky. Jistě, v dobách paniky na trzích klesá cena prakticky všech dluhopisů, jde ale o míru poklesu.

Pokud je dluhopis zajištěný kvalitním aktivem – nemovitostí, vodní elektrárnou, pozemkem –, může být naopak pokles ceny příležitost pro nákup. Strach investorů je mnohdy větší než ohrožení dluhopisu.

Vlastní kapitál

V emisních podmínkách kvalitního dluhopisu najdete podmínku na udržování minimálního poměru vlastního kapitálu vůči celkové hodnotě aktiv. Opravdové minimum je 15 procent. Emitent by měl minimálně jednou ročně doložit, že závazek plní. Snadno to najdete i v jeho účetních výkazech, jen dejte pozor, jakým způsobem ohodnocuje svůj majetek. Aby nebyl uměle nadhodnocovaný, jen „aby to vyšlo“.

Klesající nebo záporný hospodářský výsledek nebo zisk před započtením úroků, daní a odpisů. Emitent by si měl na splacení dluhopisu vydělat nebo aspoň udržet výchozí pozici, aby při splatnosti mohl emitovat dluhopisy nové. Pokud je emitent součástí skupiny, stačí, když požadavek splní na mateřské společnosti na konsolidované bázi.

Změny managementu, akcionářů a předmětu podnikání

Důvěřujte, ale prověřujte. Je opravdu firma, které jste půjčili peníze, ještě developer, nebo už někde zoufale těží bitcoiny? Kvalitní emise mají v podmínkách klauzuli, která vás v takovém případě opravňuje chtít dluhopis splatit hned.

Než se ale třást, lepší je diverzifikovat, koupit další dluhopisy, z jiných podniků, jiných sektorů, například prostřednictvím fondu, a riziko tak rozředit.

FINMARKET je rubrika zasvěcená obsahu, který připravujeme ve spolupráci s obchodními partnery na míru společnostem, které chtějí seznámit čtenáře se svými produkty nebo službami.

Tomáš Kálal

 Další články autora.

Líbil se vám článek?

-7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

9. 6. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie... celý článek

První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

26. 5. 2021 | Petr Kučera | 12 komentářů

První Dluhopis Republiky už lze koupit bez poplatku

Alespoň částečnou možnost online objednávky spouští ministerstvo financí po dvou a letech od úvodní emise Dluhopisů Republiky – a víc než rok od začátku koronavirových omezení.

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

9. 4. 2021 | Martin Mašát | 12 komentářů

Kdo investoval před rokem, je o 40 % výš. Takhle rostou výnosy fondů

Akciové fondy se zaměřením na vyspělé trhy si od začátku letošního roku připsaly v průměru 7,3 %. Za posledních deset let se dalo vydělat kolem 110 %.

Skryté banky mimo kontrolu ČNB. Pozor na dluhopisy, říká právník

23. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Skryté banky mimo kontrolu ČNB. Pozor na dluhopisy, říká právník

Do dluhopisů krachujících firem jako Arca nebo C2H investovaly tisíce lidí. Část z nich zastupuje advokát Jan Langmeier. Zatímco kampeličky jsou pod přísným pohledem ČNB, firmy vybírající... celý článek

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

5. 3. 2021 | Martin Mašát | 5 komentářů

Dluhopisy se splašily. Kolik vydělaly podílové fondy v únoru

Letošní únor nepotěšil konzervativní investory v dluhopisových fondech. Výnosy dluhopisů stouply ze strachu z budoucí inflace, což u dluhopisových fondů znamená, že utrpěly ztráty.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.