Češi stále u karet i účtů podceňují ochranu hesel a PIN

Věra Tůmová | rubrika: Co se děje | 16. 1. 2009 | 15 komentářů
Poznamenat si PIN do blízkosti platební karty či do mobilního telefonu je krátkozraké a může dotyčného přijít draho. Mnoho Čechů to ale ještě pořád často dělá, upozorňuje finanční arbitr ČR František Klufa. Změnit by se proto podle něj mělo nejen chování spotřebitelů, ale i bank.

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 1. 2009 13:10

Citace - JIBorg / 16.01.2009 12:12

Jiste v idealnim svete by bylo nejjednodusi si ten PIN pamatovat. Problem ovsem je, ze z karet co mam nebo jsem mel jen City a tusim Mbank umoznuje nastavit si vlastni pin. Ovsem dalsi banky PIN nahodne generuji a clovek aby si pak pamatoval 50 cisel. Nehlede na to, ze si clovek pamatuje nejake cislo, co mu po vyprseni platnosti zmeni a muze si pamatovat zase jine.

K zblazneni a melo by se to zmenit.



Normálně v Komerčce stále stejný PIN, PIN si změním v bankomatu. Podle mě by stačilo se prostě zajímat.

Zobrazit celé vlákno

+2
+-
Reagovat na příspěvek

Další příspěvky v diskuzi (celkem 15 komentářů)

19. 1. 2009 17:08 | tom

? jakou to ma souvislost (btw, ja mam sve limity nastaveny tak, abych to riziko unesl, nicmene o tom ten prispevek nebyl, ze)? chcete mi naznacit, ze jste schopen vylustit muj pin z cisla karty? kolik pokusu si davate, vestce?
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

18. 1. 2009 12:46

Citace - tom / 17.01.2009 20:11

nejlepsi je poskladat pin z cisel karty. mam mbank a pin si delam jako kombinaci techto cisel. sice vypadam jako blazen, kdyz rikam pokladni "pockejte, jeste se musim podivat na svuj pin" :-), ale pochybuju, ze by tu kombinaci nekdo dokazal odlustit (mluvim o pokusech na bankomatu, samozrejme)


Vy si lidi fakt nedáte říct. PIN si pamatuje i největší debil a je to nejmenší zádrhel. Naopak, u mBanky hrozí zneužití karty platbou přes internet.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 1. 2009 20:11 | tom

nejlepsi je poskladat pin z cisel karty. mam mbank a pin si delam jako kombinaci techto cisel. sice vypadam jako blazen, kdyz rikam pokladni "pockejte, jeste se musim podivat na svuj pin" :-), ale pochybuju, ze by tu kombinaci nekdo dokazal odlustit (mluvim o pokusech na bankomatu, samozrejme)
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

17. 1. 2009 18:13 | powalec

Zdeňku, nic takového jako PIN pro internet neexistuje, takže si to v hlavě srovnej sám a nerej do nějaké báby na přepážce. CVV/CVC číslo je jen takový bezpečnostní doplněk a při platbě nemusí být vyžadován, což se tak i děje a pro platbu na internetu v mnoha případech stačí pouze číslo a expirace karty.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

17. 1. 2009 1:13

Pokud je člověk korektní paranoik, tak riziko se dá samozřejmě snížit.
Oprávnění platit přes internet apriori zablokuji, a CVV vyškrábu aby se nedal přečíst.
PIN si napíšu na kartu - ale špatně. Tedy buď dvě karty na střídačku, nebo všechny čísla o jedno menší, nebo o jedno větší, nebo první o jedno druhé o dvě, nebo pozpátku, nebo uplně nesmyslné číslo abych lupiče zmátl a aby to zkusil.
Dále si PIN napíšu do mobilu - ne ale jako debil pod název PIN ke kartě do spořky, ale jako Karel pod číslem +420-777-4pinn4.
Na terminálu v obchodě přikryju čtyřma prstama keypad a PIN vyťukávám poslepu palcem (totéž ostatně dělám i v bankomatu), ale karta s čipem se tak snadno okopírovat nedá.
Proužek zničím magnetem a tak si sice zablokuju možnost používat termínály bez čipu, ale zároveň znemožním skopírování proužku. (na otevření dveří do některých terminálů mám kartu s limitem transakce nula).
Pokud jsem opravdu super paranoik - v proužu pro podpis napíšu tiskacími písmeny KARTA UKRADENA - NEPLATNÁ a docela bych chtěl vidět frajera který by se pokusil takový podpis napodobit na imprinteru.
Vždy se dá snížit riziko.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 1. 2009 20:08 | zdenek

...Kdyz mi nikdo ukradne kartu, ktera ma opravneni platit pres internet, tak ji zneuzije, protoze vsechny udaje jsou uz od vyrobce primo na karte....
Právě dnes jsem to říkal na pobočce, proč banka uvádí na kartu přístupový PIN pro internet. Úřednice ani nevěděla která čísla myslím - "a s tím se nedá nic dělat"... Svatá prostoto, takto myslet a mluvit za 20.000/měs, tak se nedivím, že je bankovnictví nejlépe placený byznys....Ostatní zaplatí klient. Nelíbí se ti tady, běž jinam... ale stejný je to všude !!!
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 1. 2009 13:10

Citace - JIBorg / 16.01.2009 12:12

Jiste v idealnim svete by bylo nejjednodusi si ten PIN pamatovat. Problem ovsem je, ze z karet co mam nebo jsem mel jen City a tusim Mbank umoznuje nastavit si vlastni pin. Ovsem dalsi banky PIN nahodne generuji a clovek aby si pak pamatoval 50 cisel. Nehlede na to, ze si clovek pamatuje nejake cislo, co mu po vyprseni platnosti zmeni a muze si pamatovat zase jine.
K zblazneni a melo by se to zmenit.


Normálně v Komerčce stále stejný PIN, PIN si změním v bankomatu. Podle mě by stačilo se prostě zajímat.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 1. 2009 13:02 | Věra Tůmová

Dobrý den, bank, které umožňují změnu PIN u karty je už dnes naštěstí více. Stejně tak je možné už v řadě bank při vydání karty požádat, aby příští karta měla stejné číslo, PIN atd. Zdraví VT
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 1. 2009 12:16 | JIBorg

To aby bankomat kartu bral se mi uz dlouho nestalo. Ted je to na vetsine nastavene aby se dalo 3 za tyden zadat spatne pin a pak se jen vybirani z bankomatu na dane karte zablokuje ale kartu mate. A pockate do pristiho tydne kde krome limitu na vyber z bankomatu se obnovi i pocet pokusu na pin
Na CSOB bankomatech je to tak kazdopadne, na CS a KB myslim taky, ale to si uz tak jisty nejsem
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 1. 2009 12:12 | JIBorg

Jiste v idealnim svete by bylo nejjednodusi si ten PIN pamatovat. Problem ovsem je, ze z karet co mam nebo jsem mel jen City a tusim Mbank umoznuje nastavit si vlastni pin. Ovsem dalsi banky PIN nahodne generuji a clovek aby si pak pamatoval 50 cisel. Nehlede na to, ze si clovek pamatuje nejake cislo, co mu po vyprseni platnosti zmeni a muze si pamatovat zase jine.
K zblazneni a melo by se to zmenit.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 1. 2009 10:53

Citace - Bobo / 16.01.2009 08:57

Ono to podle mne není úplně tak hloupé poznamenat si na kartu PIN. Důležité je, aby na ní nebyl explicitně vyznačený (např. vypsané čtyřmístné číslo) a nebyl to reálný PIN :-). Já si svoje karty označoval tak, že jsem pod a nad různá čísla 16-ti místného čísla karty dělal tečky (jednu, dvě) - obvykle jsem takto označil čtyři čísla (jako PIN). Zloděj neví, jakého mechanismu jsem použil (mohu tečky odečítat když jsou dole a přičítat k číslu když jsou nahoře) a podle mne ho to naláká, aby PIN zkusil. Je fakt, že když to není hloupý zloděj, tak ho zkusí jen 2x. Ale zvyšuje se tím pravděpodobnost, že kartu zadrží bankomat.


Ono úplně stačí nebýt debil a PIN si prostě pamatovat. A u více karet si PIN nastavit stejnej. To, co jste vymyslet Vy, je pěkná hovadina, složitá kravina. Nemluvě o tom, že to není postup univerzálně aplikovatelný. PIN je PIN, ale v předchozích příspěvcích jsou zmíněny situace, kdy bude karta stejně zneužita.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

16. 1. 2009 8:57 | Bobo

Ono to podle mne není úplně tak hloupé poznamenat si na kartu PIN. Důležité je, aby na ní nebyl explicitně vyznačený (např. vypsané čtyřmístné číslo) a nebyl to reálný PIN :-). Já si svoje karty označoval tak, že jsem pod a nad různá čísla 16-ti místného čísla karty dělal tečky (jednu, dvě) - obvykle jsem takto označil čtyři čísla (jako PIN). Zloděj neví, jakého mechanismu jsem použil (mohu tečky odečítat když jsou dole a přičítat k číslu když jsou nahoře) a podle mne ho to naláká, aby PIN zkusil. Je fakt, že když to není hloupý zloděj, tak ho zkusí jen 2x. Ale zvyšuje se tím pravděpodobnost, že kartu zadrží bankomat.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 1. 2009 8:21 | Pavel

Jednou byl u nás šéf jedné z našich zahraničních poboček. Hned jak přijel, mu kapsáři ukradli šrajtofli se jeho aso dvaceti kreditními kartami, u každé měl napsaný PIN. Než je zablokoval, stálo ho to asi 60 000 (a to si myslím, že měl velké štěsrí, že to nebylo více).
Taky se mi stalo, že jsem potřeboval kontakt od jednoho známého, mimochodem považovaného za experta na bezpečnost počítačů. Ten mi poslal svoji vizitku z mobilu, já na to kouknu a viděl jsem PINy ke všem jeho kartám.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 1. 2009 8:20 | benzin

Kdyz mi nikdo ukradne kartu, ktera ma opravneni platit pres internet, tak ji zneuzije, protoze vsechny udaje jsou uz od vyrobce primo na karte.

Kdyz nekdo chce znat muj pin, tak ze ho pomerne jednoduse dozvi. V kazdem obchode (to znaci nekolikrat do tydne) ho datluju do klavesnice, kterou ma pod spravou mne neznamy clovek. Krom toho to muze kdokoli okoukat v rade u pokladny kdyz ho tam tukam.

Navic naprosta vetsina karet ma kromne cipu take magneticky prouzek, tudiz je mozne pouzit ten a staticke data z karty precist, pak si vyzadat od uzivatele pin a neni co by mohlo pripadneho utocnika zastavit. Navic kdyz uz si obchodni vyzada pin, vetsinou nepozaduje podpis, takze ani dodatecne neni mozne dokazat, ze sem to JA neplatil.

Kreditky, ktere umoznuji vybrat mnohem vice penez nez ktere uzivatel ma bezne na uctu jsou dokonce embasovane tudiz je s nima mozno platit off-line, jenom prezehlenim zehlickou.

Smirte se s tim ze tenhle system proste neni bespecny.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

16. 1. 2009 8:06 | ja

Ono je tezke vychovavat klienty, kdyz vidi, jak sama banka pise na karty CVV kod...
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Spočítejte si

Výpočet RPSN

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Jakub Havrlant

podnikatel a investor

Miroslav Zámečník

ekonom

Jakub Havrlant
ÚSPĚŠNOST
66,67 %

z 3 duelů
×
Miroslav Zámečník
ÚSPĚŠNOST
0,00 %

z 1 duelů

Chci jiný souboj
Souhrnné výsledky duelů

Partners Financial Services