Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ani paraziti, ani sůl země. Ať živnostníci platí podobně jako zaměstnanci

Populistické recepty ODS ani ČSSD nefungují. Možnou cestou k narovnání pokřivených pravidel je zrušit živnostníkům výdajové paušály a naopak dovolit úlevy i zaměstnancům.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 3. 2013 19:32, boris

Vážený pane, pletete si peníze, které platí firma za to, že máte práci (to je jádro pudla, o co jde). Tato daň přidaná ke mzdě, kterou musí firma zaplatit, protože Vám dala výplatu, je svinstvo, které ovšem bude na věky, protože stát rozhazuje, takovým způsobem, že se bez této zlodějiny neobejde. No a , protože jediní, které je možno ješte okrádat (aspoň si to rudí myslí), jsou OSVČ. Pokud by byla jen z 50% pravda o výhodách OSVČ, tak už všichni byli dávno podnikatelé. Jenže je jich stále méně.Bohužel. Vysvětlím to, OSVČ je mnohem levnější, než firma, té tudíž, při využití jejich služeb, zůstane více peněz na inovaci, mzdy atd. Pro stát je OSVČ nejlevnější obyvatel. Nečerpá sociálky, nemocenskou, nechodí zbytečně do nemocnice (kdo by ho živil), ale platí stejně sociální a zdravotní pojištění, jako Vy pane zaměstnanče, který můžete marodit,dovolenkovat,čerpat socíální poplatky a těšit se na důchod a ztěžovat si jak je hrozné, když máte pracovat v sobotu. OSVČ drží hubu a modlí se, aby dostal zaplaceno a nevtáhl rodinu do dluhů.Mám spoustu známých z okruhu zaměstnanců i OSVČ. Zaměstnanci mají úplně zkreslené představy o vytváření zisku, o neprospaných nocích se jim ani nezdá. Vše platí zaměstnavatel a je toho plně zneužívano.Já dělám v IT jako OSVČ, platby mám paušálně, a jestli projedu benzín za 4000,- nebo 15000,- je firmě jedno, hlavně musím být okamžitě na místě, jedno zda v ČR, či PL. Pokud se mi to nelíbí, jsou další, ochotni podepsat ortel. Ne, ne nemáte vůbec šajnu o životě OSVČ (těch normálních).

Reagovat

 

+2437
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

29. 3. 2013 10:28, RZ

souhlasím absolutně s Mládkem , mrzí mne, že odvolal . rozdíl mezi OSVČ a zaměstnancem je nemravý , z toho plyne že jsou to parazité !!! Stav takové extrémní daňóvé nerovnosti je prostě nemravný a všichni OSVČ být nemohou ....

Reagovat

 

-444
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (248 komentářů)

26. 4. 2013 9:38 | Hynek

Já jako OSVČ paušál nemohu využívat (on není pro všechny OSVČ, jak to u některých levicových projevů může vypadat), to ale neznamená, že bych proti němu něco měl. Naopak, když živnostníkovi odpadne spousta (fakt spousta, o tom se zaměstnancům ani nezdá) papírování, tak se může věnovat naplno tomu, co umí. A tak by to mělo být.
A k té větě "zrušit živnostníkům výdajové paušály a naopak dovolit úlevy i zaměstnancům": a co takhle tedy v rámci narovnání zrušit zaměstnancům tolik diskutované stravenky z nezdaněného zisku. Myslíte si, že já mám nějaké stravenky nebo že si jídlo (případně rum) dám do nákladů? Ani náhodou, jídlo mám až za plně zdaněné peníze, žádné stravenky.
No a také souhlasím s těmi ostatními příspěvky o probdělých nocích, o obavách, jesli mi odběratel zaplatí za dodávku nebo ne, v lepším případě kdy, o problémech, když chci jet na pár dní s rodinou na dovolenou a naše zákazníky moje absence pochopitelně nezajímá atd. atd.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+13
Líbí
Nelíbí

1. 5. 2013 3:24 | qqq

Nad tou snůškou hovadin by i Marx s Leninem brečeli... proč by si měl zaměstnanec odečítat školení a učebnice, když mu je platí zaměstnavatel... proč by nemohl zaměstnanec si vzít i čytřmesíční dovolenou (placeno bude ovšem 4-5 týdnů) - a znám takové. Kupř. docenti a profesoři na VŠ mají jednou za sedm let nárok na jeden rok placeného(!!!) tvůrčího volna... a když nic nenapíší, tak se nic nestane. atd.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+1
Líbí
Nelíbí

2. 5. 2013 18:13 | Karlos

Tato diskuse krásně ukazuje jak potrefená husa gdáká.Autor jen popsal situaci a hned mu všichni OSVČ nadávají a argumentují proč oni mají právo na nižší daně.Podle nich, by se daně měly platit jen podle náročnosti jak kdo přišel k penězům.Ale úplně zapomínají proč se daně platí a že i oni natahují ruce: státe dej(dotace, zaplať léčbu mého dítěte nebo mého rodiče, více policistů na ulicích atd.).Tento článek se mi líbí tím jak se snaží o objektivitu a nešije jen do jedné strany - jak se snaží jeho odpůrci."Autora bych vyzval i k článku o školném na vysokých školách."
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

20. 5. 2013 16:51 | Tomas

Pracuji jako zamestnanec a po praci jako OSVC vedlejsi. Kazde ma neco do sebe a nejsem ani pro jedno. Jako zamestnanec mam obrovskou vyhodu jistoty - obecne jistoty vseho, kterou jako osvc nemam vubec. Prirovnal bych to obchodovani na bruze a k zalozeni terminovaneho vkladu. Na terminaku dostanete sve jiste, prakticki mizive riziko ale mizivy vynos. Na burze riziko 100% ale vynos take mnohdy velmi zajimavy. Takto vnimam zamestnance a osvc. Neco za neco. Osobne nevim co je pro mne lepsi. Vsem nespokojenym OSVC nebo zamestnancum bych doporucil stejnou cestu, vyzkousejte si oboji, treba pochopite ze mluvit o parazitech a fllakacich je trochu nemravne.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+5
Líbí
Nelíbí

19. 9. 2013 7:44 | FMach

Je vidět že jste nikdy nepodnikal a nevíte co to obnáší ještě zaměstnávat pár lidí a co vás to stojí. Jse pro to aby se pravidla srovnala, jen si neumím představit jak by to bylo ve skutečnosti, tak například v době nemoci, zaměstnanec dostane nemocenskou a o nic se nestará, podnikatel když marodí tak nedostane nic a jelikož nevydělává a je nemocen musí zaplatit nájmy, silniční daň, elektřinu atd. Zaměstnanec má na to aspoň nemocenskou podnikatel nemá nic, a kdyby se to srovnalo tak by podnikatel odváděl peníze do zdravotního systému (mimochodem on je odvádí, ale nedostane za to nic je to málo) a tak když bude marodit bude muset za něj stát zaplatit nájmy, odpustit mu silniční daň a další aby na tom byl stejně jako zaměstnanec. Jen jsem nastínil jeden malý rozdíl a to jen zhruba, ti co podnikají a jsou nazvaní paraziti tak je to urážka každého kdo pracuje a stará se o sebe. Jsem živnostník a pracuji 6 dní v týdnu 12 hodin kromě soboty kdy dělám jen 5 hodin. To nepočítám že jezdím obden na nákupy a další. Stát se o mě nestará a jediné co chce tak plať a nic za to nechtěj, na nemocenskou nemám nárok, na dovolenou taky ne není kdo by mi jí zaplatil , mám na mysli dobu co budu na dovolené tak jako to má zaměstnanec.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+21
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (RZ 29. 03. 2013 10:28)

6. 2. 2014 8:48 | Otakar L.Pasíř

Vážený pane Borisi, firma neplatí ani halíř. Všechno, co firma platí se vztahem k zaměstnávání jsou náklady na práci.Pokud je celé dáte zaměstnanci, může si zaměstnanec všechno platit sám a firma může mít klid.Pouze z toho, co pro vás zaměstnanec vydělá si zaplatíte to, co se týká vás a vašeho podnikání. Nikdy jsem neslyšel o firmě, která by zaměstnávala lidi proto, aby měli lidé práci. Znám firmy, kde se zaměstnávají lidé proto, aby firmě vytvořili ZISK. Pokud někdo vytváří zisk po nocích sedm dní v týdnu, ať se zeptá těch, co se ve firmě objeví jednou za měsíc, jak se to má dělat.I podnikání se musí umět. Pokud je podnikání jako OSVČ tak těžké, je možno ho zrušit a jít do kterékoliv fabriky, rádi vás přijmou. Budou jen rádi, vyhodí někoho, kdo už nechce dělat za minimální mzdu a z těch padesáti, co čekají před bránou(jak s oblibou zaměstnavatelé říkají) si třeba vyberou právě vás, jako bývalého schopného OSVČ. Dostanete tu minimální mzdu, neproplacené přesčasy, koupíte si montérky za své, protože zaměstnavatel vám je slíbí až někdy, časem... Místo na dovolenou půjdete tak leda do prdele, protože je málo lidí a moc práce, teď to nejde... a až bude málo práce, tak vás nepošlou z práce domů se 60% platu, ale dají vám vybrat dovolenou třeba v listopadu a pak vás budou nutit vzít si neplacené volno, nebo vás rovnou vyhodí dohodou (chcete par.53, nebo dohodu?), aby neplatili odstupné. A tak bychom mohli v konkrétních případech ukazovat jednou pro a podruhé proti. Zásadní problém ale je v tom bordelu, který tady "budovatelé kapitalismu" nastolili a který je výhodný jen pro těch pár nejbohatších, a pro mafii, kterou je tahle země prolezlá.(To není emocionální výkřik, ale závěry bezpečnostních služeb, nevládních organizací atd.)Dokud tady tenhle systém bude, bude stejně dřít většinu zaměstnanců stejně, jako většinu OSVČ a jen je štvát proti sobě. Aby se náhodou nespojili a neobrátili se společně proti těm nahoře, co z toho všeho mají největší profit. Tak si jen v diskusích pojďme po krku, ono těm Kellnerům, Tykačům, Dospivům, Bakalům a dalším je to jenom k užitku! A pobavení.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (boris 30. 03. 2013 19:32)

12. 2. 2014 23:56 | Filip

nelze snadno a už vůbec ne spravedlivě srovnávat živnostníka a zaměstnance. Vždyť se parametry liší snad ve všem. Tak jak pak podle čeho? Mě napadá jediné srovnání a to podle zájmu o vykonávanou činnost. Nejspravedlivější by bylo vyměření daně právě podle tohoto zájmu. Čím větší zájem, tím větší daň a podle tohoto pravidla pomalu daň měnit k vyvážení zájmu o pracovní posice. Pak by asi nejvyšší daně platili zaměstnanci bank, právníci a pod. a nejnižší daň nejspíše nedostatkové profese. Jak vůbec někdo může do srovnání dávat státního zaměstnance na nějakém úřadu ve státní bavlnce s jistotou vysokého důchodu za "zásluhovost", i když nejsa za nic zodpovědný bral i úplatky a třeba živnostníka zámečníka který při jednom přehlédnutém sváru ručí i majetkem rodiny?
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

24. 10. 2014 13:56 | lubomir

Zamestnanci praci shani zamestnavatel např. podnikatel, ten musel vytvorit ono pracovni misto tak jak ho vytvari i stat pro statni zamestnance. Hodnota a risk vlastniho kapitalu casto pujceneho pro podnikani je nevycislitelna narozdil od zamestnancu kteri plni ukoly ktere jim byly zadany. Kazdy se musi prubezne ucit, ale podnikatel si musi vse koupit sam a pak teprve ceka zda se mu podnikani vydari. Zamestnanec ma jistou vyplatu a domu muze napohodu s prazdnou hlavou protoze druhy den ma praci - to podnikatel nema nikdy jiste. Porovnavate Horu s kopcem.
Reagovat | Citovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

+2
Líbí
Nelíbí

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Přihlásit odběr komentářů

Odebírat příspěvky mohou pouze zaregistrovaní a přihlášení uživatelé!

Přihlásit se

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  7 823 822 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Spočítejte si

Výpočet čisté mzdy 2018

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Email:
Captcha
Opište kód:

Souboj osobností

Kdo je vám sympatičtější? Hlasujte v našem souboji osobností a zvolte si svého oblíbence (případně menší zlo). Stačí kliknout na fotografii.

Ivo Lukačovič

podnikatel, Seznam.cz

Vratislav Randa

podnikatel, Tipsport

Ivo Lukačovič
ÚSPĚŠNOST
55,41 %

z 74 duelů
×
Vratislav Randa
ÚSPĚŠNOST
52,94 %

z 68 duelů

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK