Novinky v dotacích na bydlení. Takhle se mění Nová zelená úsporám
2. 6. 2023 | Gabriel Pleska

Příjem žádostí o dotace v programu Nová zelená úsporám končí 30. června. Po prázdninách se rozběhne nanovo, ovšem s novými podmínkami.
Zdroj: Shutterstock
Nový stavební zákon má definitivní podobu, na které se vzácně shodli vládní poslanci s opozicí. Sněmovna dnes 161 hlasy napříč stranami schválila novelu, která mění zákon prosazený v roce 2021 tehdejší ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (ANO).
Cílem je zajistit rychlé, jednoduché a transparentní stavební řízení pod zásadou „jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko“.
Stavební řízení se už nemají zbytečně protahovat, stavební úřady budou muset rozhodnout v pevně stanovených lhůtách. Pro stavbu rodinného domu bude možné stavební povolení získat už za 30 dní, u složitějších staveb typu elektráren a dálnic do 120 dní.
„Jsem rád, že se mi podařilo nalézt shodu s kolegy z koalice i opozice, s kterými jsme intenzivně spolupracovali v rámci pracovních skupin a na jednáních o kompromisech. Výsledek hlasování proto považuji za velký úspěch. Věřím, že novela povede ke stabilizaci a zkvalitnění celého sektoru stavebnictví, neboť se stavební zákon konečně stane pevnou právní normou a dlouhodobou jistotou pro projektanty, stavebníky i stavební úřady,” říká Ivan Bartoš (Piráti), místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj.
O nových stavbách se i nadále bude rozhodovat v místech, kde vznikají. Novela zachovává stavební úřady ve městech a obcích, protože místní úředníci rozumí podmínkám v území, jsou jim známy všechny souvislosti a specifika a jejich rozhodování bude podle předkladatelů novely rychlé a efektivní, a to i díky digitalizaci. „Není možné nadále zůstávat v minulém století, kdy se vše řešilo prostřednictvím papírů a front na úřadech,“ říká Bartoš. Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů tedy nakonec nevzniknou.
Novela pomůže také při boji s energetickou krizí a podpoří kroky brzdící klimatické změny. Bude výrazně jednodušší pořídit si solární panely nebo novou elektrárnu využívající obnovitelné zdroje energie. „Přirozenou součástí veřejného prostoru se stane zelená infrastruktura, kdy budou mít samosprávy možnost jednodušeji realizovat zelené plochy, jako jsou parky, veřejná zeleň nebo vodní plochy,“ věří Bartoš.
Do návrhu byly zapracovány i náměty a připomínky profesních komor a svazů či zástupců samospráv.
Novela má být plně účinná od července 2024. Pro vyhrazené stavby, například dálnice nebo elektrárny, bude účinná už 1. ledna 2024.
Nastěhujte se do vlastního! Poradíme.
Na nový dům či byt najdeme hypoteční úvěr s nejvýhodnějšími podmínkami. Stejně jako půlmilionu klientů před vámi.
Jednoduché dokládání škod
Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.
Sdílejte článek, než ho smažem