Poslední šance. Nové kotlíkové dotace startují, známe podmínky

Gabriel Pleska | rubrika: Co se děje | 5. 4. 2023
Letošní kotlíkové dotace cílí na nízkopříjmové domácnosti. Kdo na ně dosáhne?
Poslední šance. Nové kotlíkové dotace startují, známe podmínky

Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo životního prostřední zveřejnilo pravidla pro nové kolo takzvaných kotlíkových dotací. Kraje je vyhlásí nejpozději do konce letošního června.

Cílem je podpořit výměnu zdroje tepla za čistší. Od konce září 2024 se podle zákona o ochraně ovzduší budou smět používat jen kotle, které splní přísnější normu ČSN EN 303-5. Provoz starších kotlů na uhlí a dřevo, které produkují víc emisí a nedosahují alespoň 3. emisní třídy, bude zakázán. 

Počet starých kotlů na uhlí v 1. a 2. emisní třídě odhaduje ministr životního prostředí Petr Hladík na sto padesát tisíc. Jejich majitelé mají poslední šanci získat na jejich výměnu dotace od státu a Evropské unie.

Do krajů, které distribuci podpory zajišťují, ministerstvo pošle na dotace 1,7 miliardy korun. Odhaduje, že to bude stačit na výměnu zhruba 15 tisíc kotlů. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kotlíkové dotace, placené z evropských fondů, jsou zaměřené na domácnosti s nižšími příjmy. Nárok na podporu lze získat i zpětně a výměnu kotlů provedených už od 1. ledna 2021. V rámci kotlíkových dotací lze získat podporu až 95 procent výdajů. Kromě toho je na výměnu zdroje tepla možné využít dotaci z programu Nová zelená úsporám

Kdo může žádat o příspěvek na výměnu kotle?

Letošní kotlíkové dotace cílí, stejně jako Nová Zelená úsporám Light, na nízkopříjmové domácnosti. Žádat může:

 • vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti (rodinného nebo bytového domu, bytové jednotky nebo trvale obývaného rekreačního objektu, který musí být obýván alespoň 24 měsíců před podáním žádosti), zároveň
 • žadatel a všichni členové jeho domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o podporu starobní důchod nebo invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně, případně
 • žadatel (nebo některý z členů jeho domácnosti) někdy v období od 1. 1. 2022 do doby podání žádosti o podporu pobíral příspěvek na bydlení (není nutné, aby příspěvek pobíral po celou dobu).

„Peníze z evropských fondů chceme využít pro nízkopříjmové domácnosti, které mohou získat až 95% podporu na výměnu emisně nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Konkrétně se jedná o náhradu za tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu, o podporu mohou domácnosti zažádat i v případě, že si zastaralé zařízení vyměnily už dříve. Základní podmínkou je, že k výměně došlo po 1. lednu 2021, žádosti mohou podávat senioři čerpající starobní důchod, invalidé ve 3. stupni invalidity či domácnosti, které čerpají příspěvek na bydlení,“ řekl dnes ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Kdo do této skupiny nespadá, může využít dotace na výměnu zdrojů z Nové zelené úsporám. Ta od září nově nabídne i příspěvek na výměnu starých plynových kotlů za tepelná čerpadla.

Na co přesně jde získat kotlíková dotace?

Na výměnu kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. Podpora se bude vyplácet lidem, kteří výměnu provedli od 1. ledna 2021, letošní novinkou je možnost čerpání dotace už dopředu. Kraje budou mít povinnost žadateli vyplatit až 60procentní zálohu na výměnu. 

Typy podporovaných zdrojů tepla

 • kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva, včetně akumulační nádrže (min. energetická třída A+ a parametry podle nařízení Komise EU č. 2015/1189),
 • kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva (min. energetická třída A+ a parametry podle nařízení Komise EU č. 2015/1189),
 • elektrická a plynová tepelná čerpadla (min. energetická třída A+ a parametry podle nařízení Komise EU č. 813/2013).

Na tepelná čerpadla typu vzduch-vzduch se dotace nevyplácí.

Vyměňovat staré kotle lze za zařízení ze seznam výrobků a technologií, který zveřejňuje Státní fond životního prostředí.

Kolik můžu jako kotlíkovou dotaci dostat?

Proplácet se bude 95 procent ze způsobilých výdajů. Pro jednotlivé typy topných zařízení jsou ale stanovené stropy:

Zdroj teplaLimit
Tepelné čerpadlo180 000 Kč
Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva130 000 Kč
Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva130 000 Kč

Uznatelné jsou výdaje na:

 • stavební práce,
 • dodávky a služby související s realizací, včetně úpravy spalinové cesty,
 • rekonstrukce otopné soustavy,
 • akumulační nádoby/kombinovaný bojler,
 • zkoušky nebo testy na uvedení zdroje k užívání,
 • projektovou dokumentaci.

Kde se podává žádost o kotlíkovou dotaci?

Žádosti bude možné podávat na krajském úřadě, až daný kraj vyhlásí start dotačního programu. To se stane v průběhu června.

Kraje vyhlásí výzvy do konce června a žádosti začnou elektronicky přijímat postupně od letních prázdnin. „Některé kraje nám už avizovaly, že s příjmem žádostí nechtějí otálet a žádosti začnou přijímat během léta, aby domácnosti měly co nejvíce času na zrealizování výměny ještě před začátkem topné sezony, řekl dnes ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Kraje také nabídnou odborné poradenství. Radit mají i místní akční skupiny, případně centra energetického poradenství EKIS.

Co je potřeba k žádosti o kotlíkovou dotaci doložit? 

 • formulář žádosti o podporu
 • doklad o kontrole technického stavu a provozu stávajícího spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva – žadatel prokáže, že původní zdroj splňuje (splňoval) třídu kotle vhodnou k výměně
 • fotodokumentaci stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso
 • potvrzení o čerpání důchodu nebo příspěvku na bydlení
 • doklady prokazující že žadatel ve stavbě pro rodinnou rekreaci trvale bydlí
 • písemný souhlas spoluvlastníků většinového, resp. polovičního podílu k realizaci nového zdroje tepla a dalších souvisejících opatření v rodinném domě/trvale obývané stavbě pro rodinnou rekreaci/bytové jednotce bytového domu, a to v případě více spoluvlastníků rodinného domu/trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci/bytové jednotky bytového domu
 • písemný souhlas druhého z manželů v případě vlastnictví rodinného domu/bytové jednotky/trvale obývané stavby pro rodinnou rekreaci/bytové jednotky bytového domu nebo podílu na nich v rámci společného jmění manželů a písemný souhlas ostatních spoluvlastníků většinového, resp. polovičního podílu na předmětné nemovitosti k realizaci nového zdroje tepla a dalších souvisejících opatření
 • další přílohy definované příslušným krajem

Jak se dokládá využití kotlíkové dotace?

Po dokončení výměny je třeba doložit:

 • fotodokumentaci nově instalovaného zdroje tepla
 • doklad o instalaci a uvedení zdroje do provozu, v případě obnovitelných zdrojů energie vystavený oprávněnou osobou
 • protokol o revizi spalinové cesty podle vyhlášky č. 34/2016 o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty (v případě, že je novým zdrojem tepla spalovací zdroj)
 • zprávu o montáži zpracovanou oprávněnou osobou, popř. výrobcem proškolenou osobou pro instalace plynových kotlů
 • potvrzení o ekologické likvidaci starého kotle
 • účetní doklady (faktury a bankovní výpisy)

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor a editor. Kromě webu Peníze.cz píše taky pro Finmag. A někdy i jinam. Pár fejetonů napsal třeba pro projekt Česko-slovenské slovo týdne/týždňa. Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-37
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

17. 11. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Povodňové mapy mají nová data. Zjistěte, v jaké zóně bydlíte

Česká asociace pojišťoven rozšířila takzvané povodňové mapy o další informace. Kromě záplavových zón nově obsahují dalších 50 vrstev ohledně například svahové stability, odtokové linie,... celý článek

Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2024? Spočítejte si v kalkulačce

4. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2024? Spočítejte si v kalkulačce

Vládní politici říkají, že většině z nás elektřina zdraží jen trochu. Opoziční říkají, že moc. Naše kalkulačka říká pravdu. I když jen orientačně a zatím ne definitivně.

ČEZ, Innogy a MND hlásí další zlevnění energií

23. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČEZ, Innogy a MND hlásí další zlevnění energií

Dodavatelé elektřiny a plynu oznamují další snížení cen pro domácnosti. ČEZ od ledna zlevní nefixované ceny elektřiny a plynu, Innogy od prosince zlevní elektřinu a MND od listopadu... celý článek

Partners Financial Services