Nová kurýrní služba pro kutily a zahrádkáře cílí na těžké náklady
3. 10. 2024 | Pavla Adamcová
Kurýrní služba Takstav.cz nově nabízí lidem expresní doručení těžkých nákladů. Doteď fungovala pouze pro firmy.
Zdroj: Shutterstock
Ministerstvo životního prostřední zveřejnilo pravidla pro nové kolo takzvaných kotlíkových dotací. Kraje je vyhlásí nejpozději do konce letošního června.
Cílem je podpořit výměnu zdroje tepla za čistší. Od konce září 2024 se podle zákona o ochraně ovzduší budou smět používat jen kotle, které splní přísnější normu ČSN EN 303-5. Provoz starších kotlů na uhlí a dřevo, které produkují víc emisí a nedosahují alespoň 3. emisní třídy, bude zakázán.
Počet starých kotlů na uhlí v 1. a 2. emisní třídě odhaduje ministr životního prostředí Petr Hladík na sto padesát tisíc. Jejich majitelé mají poslední šanci získat na jejich výměnu dotace od státu a Evropské unie.
Do krajů, které distribuci podpory zajišťují, ministerstvo pošle na dotace 1,7 miliardy korun. Odhaduje, že to bude stačit na výměnu zhruba 15 tisíc kotlů.
Kotlíkové dotace, placené z evropských fondů, jsou zaměřené na domácnosti s nižšími příjmy. Nárok na podporu lze získat i zpětně a výměnu kotlů provedených už od 1. ledna 2021. V rámci kotlíkových dotací lze získat podporu až 95 procent výdajů. Kromě toho je na výměnu zdroje tepla možné využít dotaci z programu Nová zelená úsporám.
Letošní kotlíkové dotace cílí, stejně jako Nová Zelená úsporám Light, na nízkopříjmové domácnosti. Žádat může:
„Peníze z evropských fondů chceme využít pro nízkopříjmové domácnosti, které mohou získat až 95% podporu na výměnu emisně nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Konkrétně se jedná o náhradu za tepelné čerpadlo nebo kotel na biomasu, o podporu mohou domácnosti zažádat i v případě, že si zastaralé zařízení vyměnily už dříve. Základní podmínkou je, že k výměně došlo po 1. lednu 2021, žádosti mohou podávat senioři čerpající starobní důchod, invalidé ve 3. stupni invalidity či domácnosti, které čerpají příspěvek na bydlení,“ řekl dnes ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
Kdo do této skupiny nespadá, může využít dotace na výměnu zdrojů z Nové zelené úsporám. Ta od září nově nabídne i příspěvek na výměnu starých plynových kotlů za tepelná čerpadla.
Na výměnu kotle na pevná paliva 1. a 2. emisní třídy. Podpora se bude vyplácet lidem, kteří výměnu provedli od 1. ledna 2021, letošní novinkou je možnost čerpání dotace už dopředu. Kraje budou mít povinnost žadateli vyplatit až 60procentní zálohu na výměnu.
Typy podporovaných zdrojů tepla
Na tepelná čerpadla typu vzduch-vzduch se dotace nevyplácí.
Vyměňovat staré kotle lze za zařízení ze seznam výrobků a technologií, který zveřejňuje Státní fond životního prostředí.
Proplácet se bude 95 procent ze způsobilých výdajů. Pro jednotlivé typy topných zařízení jsou ale stanovené stropy:
Zdroj tepla | Limit |
Tepelné čerpadlo | 180 000 Kč |
Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva | 130 000 Kč |
Kotel na biomasu se samočinnou dodávkou paliva | 130 000 Kč |
Uznatelné jsou výdaje na:
Žádosti bude možné podávat na krajském úřadě, až daný kraj vyhlásí start dotačního programu. To se stane v průběhu června.
Kraje vyhlásí výzvy do konce června a žádosti začnou elektronicky přijímat postupně od letních prázdnin. „Některé kraje nám už avizovaly, že s příjmem žádostí nechtějí otálet a žádosti začnou přijímat během léta, aby domácnosti měly co nejvíce času na zrealizování výměny ještě před začátkem topné sezony,“ řekl dnes ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Kraje také nabídnou odborné poradenství. Radit mají i místní akční skupiny, případně centra energetického poradenství EKIS.
Po dokončení výměny je třeba doložit:
Srovnávat se vyplatí
Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění, telekomunikací a financí. My počítáme, vy šetříte.
Sdílejte článek, než ho smažem