Zdražili vám energie správně? Úřad radí, kdy nemusíte platit víc

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 7. 3. 2022 | 3 komentáře
Zdražili vám energie správně? Úřad radí, kdy nemusíte platit víc

Zdroj: Shutterstock

Postup oznámení o zvýšení ceny – tedy to, jak dodavatel musí informovat spotřebitele – má pevná pravidla. Pokud je dodavatel poruší, nemá na úhradu zvýšené ceny nárok, zdůrazňuje Energetický regulační úřad.

„Vyvěsit nový ceník na webu nestačí. I když formu oznamování stanoví konkrétní smlouva, ani ta nesmí odporovat zákonu. A legislativa jednoznačně požaduje, aby dodavatel změnu ceny oznámil prokazatelně a adresně,“ říká Markéta Zemanová, členka Rady Energetického regulačního úřadu.

„Když dodavatel umístí zprávu pouze na stránky, těžko by prokazoval, že vyvinul dostatečnou snahu o to, aby informace jeho zákazníky skutečně zastihla,“ dodává Zemanová.

I zákon samotný rozlišuje mezi uveřejněním ceníku, který má být všem přístupný, a oznámením změn, které má další pravidla. Při oznámení, kromě adresnosti a prokazatelnosti, musí dodavatel splnit lhůtu, kdy změny musí oznamovat, tj. nejpozději třicet dní předem.

Kritéria splňuje například doručení informace:

  • prostřednictvím poštovní zásilky,
  • e-mailové zprávy na adresu sdělenou pro tyto účely zákazníkem,
  • prostřednictvím osobní elektronické schránky na portálu dodavatele elektřiny či plynu, pokud si ji zákazník zřídil, přičemž zákazníkovi by byla zároveň poskytnuta informace o uložení takového oznámení a jeho obsahu například prostřednictvím elektronicky zaslané upomínky, prostřednictvím SMS a podobně,
  • prostřednictvím datové schránky zákazníka, pokud ji má zřízenou (a sjednanou pro doručování podle smlouvy).

Součástí zaslaných informací musí být i poučení o tom, že spotřebitel může v důsledku změn odstoupit od smlouvy bez sankcí, pokud dodavateli zašle odstoupení nejpozději deset dní před tím, než nové ceny začnou platit.

Od ledna 2022 je účinná novela energetického zákona, která posílila práva spotřebitelů, respektive přitvrdila vůči dodavatelům. Jestliže dodavatel nesplní svou zákonnou povinnost ohledně řádného oznámení změn, změny jsou považovány za neplatné. Dopady nové právní úpravy pak zohledňuje také nové výkladové stanovisko Energetického regulačního úřadu z konce letošního ledna.

„U některých dodavatelů se setkáváme s názorem, že povinnost oznámit změnu ceny přišla až s novelou energetického zákona. Dovolím si je vyvést z omylu. Podle občanského zákoníku se k neoznámeným změnám ceny nikdy nepřihlíželo,“ říká Ladislav Havel, člen Rady ERÚ. „Takže pokud se podzimní zdražení kdokoliv snažil před spotřebiteli schovávat, příliš si nepomohl, protože úhrady zvýšené ceny se teď nemůže dožadovat. Tuto rozhodovací praxi jsme mimo jiné aktuálně potvrdili v našich řízeních,“ zdůrazňuje Havel.

Co dělat, pokud se spotřebitel dostane do situace, kdy po něm dodavatel požaduje úhradu vyšší ceny, kterou řádně neoznámil? V první řadě by se měl proti vyúčtování ohradit a namítnout neúčinnost takové změny.

Jestliže společnost svou chybu uzná a vyúčtování opraví, potrestala se de facto sama. V opačném případě by měl spotřebitel vyúčtování reklamovat, a pokud mu dodavatel nevyhoví, může se bránit prostřednictvím mimosoudního řešení spotřebitelského sporu na Energetický regulačního úřad. Právě v těchto řízeních může zaznít pravomocný verdikt, že dodavatel na účtování zvýšené ceny nemá nárok.

Pozor: u produktů s takzvanou fixovanou cenou je případná změna ceny upravena dalšími smluvními podmínkami, které dodavatel také nesmí porušit.

Fotogalerie: Projděte si nejlevnější byty

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Kde investovat do bytu? Tato města rostla meziročně nejvíc

17. 5. 2024 | Milan Roček

Kde investovat do bytu? Tato města rostla meziročně nejvíc

Ústí nad Labem, Pardubice nebo Ostrava. To jsou města, kde meziročně ceny bytů nejvíc poskočily. Hledáte investiční byt? Podívejte se na žebříček krajských měst podle toho, jak se v... celý článek

Jak získat dotaci na rekonstrukci domu z programu Nová zelená úsporám v roce 2024?

15. 5. 2024 | PR text

Jak získat dotaci na rekonstrukci domu z programu Nová zelená úsporám v roce 2024?

Chystáte se na rekonstrukci nebo stavbu rodinného domu? Program Nová zelená úsporám nabízí finanční podporu pro energetické úspory v domácnostech, zahrnující mimo jiné výměnu oken či... celý článek

Většina lidí nechce měnit dodavatele energií, ale ani být za hlupáka

7. 5. 2024 | Lucie Weissová | 1 komentář

Většina lidí nechce měnit dodavatele energií, ale ani být za hlupáka

Na trhu s energiemi došlo k výraznému pádu cen, což přimělo k akci i jejich dodavatele. Tedy aspoň některé. Jiní spoléhají na nechuť českých domácností ke změnám, byť pozitivním. Lukáš... celý článek

Češi mají nejdražší elektřinu v EU, ukazuje nové porovnání

25. 4. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Češi mají nejdražší elektřinu v EU, ukazuje nové porovnání

Cena elektrické energie pro domácnosti v Česku byla v loňském druhém pololetí nejvyšší v Evropské unii, pokud zohledníme odlišnou kupní sílu v jednotlivých státech. Vyplývá to z dnes... celý článek

Už víte, kolik zaplatíte na dani z nemovitostí? Termín se blíží

25. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Už víte, kolik zaplatíte na dani z nemovitostí? Termín se blíží

Finanční správa začala rozesílat informace o dani z nemovitých věcí. Lhůta pro zaplacení daně nebo první splátky končí 31. května. 

Partners Financial Services