Proč jednoletá a pětiletá fixace stojí stejně

Petr Syrový | rubrika: Sloupek | 27. 2. 2008 | 2 komentáře
Proč jednoletá a pětiletá fixace stojí stejně
Přichází doba, kdy úrokové sazby hypoték s kratší fixací jsou stejně vysoké jako úrokové sazby pro delší fixace. Je to dáno cenou za krátkodobé a dlouhodobé půjčky na mezibankovním trhu a také očekáváním dalšího vývoje úrokových sazeb.

Podívejme se na úrokové sazby, které nabízí na svých stránkách banky poskytující hypoteční úvěry. Zjistíme, že není příliš velký rozdíl mezi úrokovou sazbou pro kratší, nebo pro delší fixaci. Příklady takových sazeb jsou uvedeny v následující tabulce.

SplatnostČSWüstenrotHypoteční banka
1 rok4,99 %5,19 %4,99 %
3 roky4,99 %5,24 %5,24 %
5 let4,99 %5,34 %5,24 %
10 let5,29 %5,50 %5,69 %
15 let5,29 %5,69 %

Sazby pro různé splatnosti jsou skoro stejné. Třeba u České spořitelny jsou sazby pro fixaci na jeden rok až pět let stejné, fixace na 10 a 15 let je jen o 0,3 procentního bodu vyšší. Podobně to je u Hypoteční banky nebo Wüstenrotu.

V minulosti jsme přitom byli zvyklí, že roční úrokové sazby byly výrazně levnější než dlouhodobější fixace. Třeba v polovině roku 2005 byla průměrná úroková sazba na pět let 4,44 procenta. Sazba s roční fixací činila 3,25 procenta ročně. Rozdíl mezi roční a pětiletou sazbou byl více než 1 procentní bod.

Částečně tím banky lákaly nové klienty. Rozdíl ovšem souvisel i s tím, že cena hypotéky, úroková sazba, je dána cenou peněz. Cena peněz závisí na době do splatnosti. Jinou cenu peněz, úrok, mají dluhopisy se splatností jeden rok, jiná cena peněz je pro dluhopisy se splatností pět let.

V minulosti (třeba v roce 2005) bylo všem na trhu jasné, že jsme v období velmi nízkých úrokových sazeb a že toto období nebude trvat věčně. Že jediná cesta, kam se mohou úrokové sazby vydat, je cesta vzhůru. Proto sazby na dlouhodobé mezibankovní úvěry byly vyšší než ty krátkodobé, což se projevilo i v sazbách pro dlouhodobé fixace u hypoték.

Nyní je cena peněz ročních i pětiletých peněz na mezibankovním trhu přibližně stejná. Krátkodobé sazby jsou (dle předpokladů) blízko svého maxima. Možná ještě o kousek vzrostou, ale pak se předpokládá zase jejich pokles. Toto čekávání je zahrnuto v dlouhodobých úrokových sazbách. Proto cena dlouhých peněz není o mnoho dražší než cena kratších peněz.

A protože pro banky jsou roční a pětileté peníze stejně drahé, nabízejí hypotéky za stejnou (podobnou) cenu pro roční i pro pětiletou fixaci.

Za pár měsíců se klidně může stát, že krátké fixace budou dražší než fixace dlouhé. To by nastalo v době, když trh bude předpokládat, že sazby už jsou nahoře a měly by brzy začít klesat.

Autor je lektor a analytik společnosti KFP.

Nákup, který se vyplatí

Nákup, který se vyplatí

Rohlík Premium a balíček Pro dva nebo Pro rodinu v Partners Bance na rok zdarma.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Kde se můžete těšit na nejlepší zhodnocení nemovitosti?

8. 2. 2008 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Kde se můžete těšit na nejlepší zhodnocení nemovitosti?

Četli jste v uplynulém týdnu pozorně články na Peníze.cz? Vyzkoušejte si v našem kvízu, co všechno jste si zapamatovali. Po jeho vyplnění se dozvíte správné odpovědi.

Ceny bytů a domů letos chvátat vzhůru nebudou

5. 2. 2008 | Věra Tůmová | 4 komentáře

Ceny bytů a domů letos chvátat vzhůru nebudou

Kdo vloni nekoupil v Česku nemovitost za levnou hypotéku, nyní asi lituje. Kdo ji prodal možná také. Stouply nejen úrokové sazby, ale i ceny nemovitostí. A trend bude pokračovat. Zdražování... celý článek

Jak se mohou změnit úrokové sazby u hypoték

30. 1. 2008 | Petr Syrový | 2 komentáře

Jak se mohou změnit úrokové sazby u hypoték

U hypotečních úvěrů se už dlouho mluví o růstu úrokových sazeb. Banky či zprostředkovatelé hypoték tohoto strašáka občas nepřímo používají jako motivaci klientů, aby s hypotékou neotáleli.... celý článek

Co může v budoucnu zdražit hypotéku

23. 1. 2008 | Petr Syrový | 3 komentáře

Co může v budoucnu zdražit hypotéku

Kolik stojí hypotéka dnes, víme. Jenže během splácení se může změnit řada parametrů, které ovlivní výši splátky. Ve hře je vláda, banky i celková kondice ekonomiky, podle níž se odvozují... celý článek

Kolik ve skutečnosti stojí hypotéka

16. 1. 2008 | Petr Syrový | 14 komentářů

Kolik ve skutečnosti stojí hypotéka

Při výběru hypotéky se často rozhodujeme podle úrokové sazby. Ale úrok není všechno, co za hypotéku celkem zaplatíme. Ve hře jsou nejrůznější poplatky, ale také třeba daňové úlevy.

Partners Financial Services