Proč jednoletá a pětiletá fixace stojí stejně

| rubrika: Sloupek | 27. 2. 2008 | 2 komentáře
Proč jednoletá a pětiletá fixace stojí stejně
Přichází doba, kdy úrokové sazby hypoték s kratší fixací jsou stejně vysoké jako úrokové sazby pro delší fixace. Je to dáno cenou za krátkodobé a dlouhodobé půjčky na mezibankovním trhu a také očekáváním dalšího vývoje úrokových sazeb.

Podívejme se na úrokové sazby, které nabízí na svých stránkách banky poskytující hypoteční úvěry. Zjistíme, že není příliš velký rozdíl mezi úrokovou sazbou pro kratší, nebo pro delší fixaci. Příklady takových sazeb jsou uvedeny v následující tabulce.

SplatnostČSWüstenrotHypoteční banka
1 rok4,99 %5,19 %4,99 %
3 roky4,99 %5,24 %5,24 %
5 let4,99 %5,34 %5,24 %
10 let5,29 %5,50 %5,69 %
15 let5,29 %5,69 %

Sazby pro různé splatnosti jsou skoro stejné. Třeba u České spořitelny jsou sazby pro fixaci na jeden rok až pět let stejné, fixace na 10 a 15 let je jen o 0,3 procentního bodu vyšší. Podobně to je u Hypoteční banky nebo Wüstenrotu.

V minulosti jsme přitom byli zvyklí, že roční úrokové sazby byly výrazně levnější než dlouhodobější fixace. Třeba v polovině roku 2005 byla průměrná úroková sazba na pět let 4,44 procenta. Sazba s roční fixací činila 3,25 procenta ročně. Rozdíl mezi roční a pětiletou sazbou byl více než 1 procentní bod.

Částečně tím banky lákaly nové klienty. Rozdíl ovšem souvisel i s tím, že cena hypotéky, úroková sazba, je dána cenou peněz. Cena peněz závisí na době do splatnosti. Jinou cenu peněz, úrok, mají dluhopisy se splatností jeden rok, jiná cena peněz je pro dluhopisy se splatností pět let.

V minulosti (třeba v roce 2005) bylo všem na trhu jasné, že jsme v období velmi nízkých úrokových sazeb a že toto období nebude trvat věčně. Že jediná cesta, kam se mohou úrokové sazby vydat, je cesta vzhůru. Proto sazby na dlouhodobé mezibankovní úvěry byly vyšší než ty krátkodobé, což se projevilo i v sazbách pro dlouhodobé fixace u hypoték.

Nyní je cena peněz ročních i pětiletých peněz na mezibankovním trhu přibližně stejná. Krátkodobé sazby jsou (dle předpokladů) blízko svého maxima. Možná ještě o kousek vzrostou, ale pak se předpokládá zase jejich pokles. Toto čekávání je zahrnuto v dlouhodobých úrokových sazbách. Proto cena dlouhých peněz není o mnoho dražší než cena kratších peněz.

A protože pro banky jsou roční a pětileté peníze stejně drahé, nabízejí hypotéky za stejnou (podobnou) cenu pro roční i pro pětiletou fixaci.

Za pár měsíců se klidně může stát, že krátké fixace budou dražší než fixace dlouhé. To by nastalo v době, když trh bude předpokládat, že sazby už jsou nahoře a měly by brzy začít klesat.

Autor je lektor a analytik společnosti KFP.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.