Vláda přispívá k rychlému růstu hypoték

| rubrika: Hypotéky | 26. 7. 2007 | 31 komentářů
Vláda přispívá k rychlému růstu hypoték
Plánované zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty zdraží domy a byty. Tato vidina nejspíš ještě zrychlí růst objemu poskytnutých hypoték, a to i přes zvyšující se úrokové sazby.

Od počátku roku vzrostl objem hypotečních úvěrů o více než padesát procent. Ještě rychlejším tempem rostou i úvěry ze stavebního spoření. Jen stavební spořitelna Wüstenrot (profil, názory) zvýšila v prvním pololetí roku 2007 objem poskytnutých úvěrů o 61,5 procenta. Tento trend bude pokračovat do konce roku.

Banky jsou s těmito výsledky spokojené. Spolu s poskytnutými úvěry rostou i budoucí zisky z přijatých úroků, které jsou spolu s bankovními poplatky největší příjmovou položkou bank. Navíc hypoteční úvěry jsou poměrně dobře zajištěné, takže riziko pro banky je malé.

Mohou být však spokojeni klienti bank? Zcela určitě jsou spokojeni proto, že prostřednictvím úvěru získali vytoužený dům či byt do vlastnictví. Ovšem spolu se závazky, které na sebe lidé hromadně berou, je mohou čekat v budoucnu i horké chvíle.

Lepší dostupnost hypoték a jejich rekordní objemy nejsou způsobeny pouze růstem příjmů občanů. Průměrná mzda se za poslední rok zvýšila o necelých sedm procent. Růst objemu i počtu hypoték je především způsoben neustále se snižujícími nároky na bonitu klientů a výrazným snížením administrativní náročnosti vyřizování úvěru. Velkou roli hrají i zatím stále relativně nízké úrokové sazby.

Ty však mohou vzrůst, pokud ve čtvrtek Česká národní banka (profil, názory) zvýší základní úrokovou sazbu pro půjčky na mezibankovním trhu. Od výše této sazby se odvíjí úrokové sazby všech bankovních domů. Klienti bank, kteří se nyní bezhlavě zadlužují v souvislosti s nízkými úrokovými sazbami, a tedy i nízkými splátkami hypoték, by měli vědět, že tato výhoda jim bude zajištěna pouze na dobu fixace úrokové sazby. Ta se zpravidla pohybuje od jednoho do pěti let. Pokud sazby půjdou i nadále vzhůru, mohou po uplynutí této doby klienti očekávat zvýšení úrokových sazeb, a tedy i zvýšení splátek úvěrů.

Zvyšující se úrokové sazby s sebou nesou ještě jedno riziko. Objem hypotečních úvěrů se může začít snižovat, čímž se sníží poptávka po nemovitostech. Dosud rostoucí ceny bytů a domů mohou začít stagnovat či klesat. Lidem, kteří si hromadně na hypoteční úvěry koupili předražené byty, se sníží hodnota jejich majetku.

K růstu ceny hypotečních úvěrů může přispět i vláda svými kroky v reformě veřejných financí. Ke snížení zájmu o hypotéky by v budoucnu mohla kromě vyšších úrokových sazeb přispět i nižší výhodnost daňového odpočtu úroků z hypoték a zrušení daňového zvýhodnění hypotečních zástavních listů, které slouží bankám k financování hypoték. Na nové domy a byty navíc bude podle původních záměrů vlády uvalena od nového roku o čtyři procentní body vyšší sazba DPH, která zdraží nové bydlení o desítky až stovky tisíc korun. To je významný argument pro pořízení hypotečního úvěru do konce letošního roku.

Lidé, kteří si dnes berou hypoteční úvěr, jehož dostupnost jim umožňuje koupit domy a byty za ceny, které jsou vyšší než by byli ochotni v jiné situaci akceptovat, by si měli vážně rozmyslet důsledky takového kroku. V budoucnu je totiž třeba počítat s vyššími úrokovými sazbami, nižší výhodností hypoték z daňového hlediska, stejně tak jako se stagnací či pomalejším růstem cen mnoha nemovitostí.

Co si myslíte o růstu cen nemovitostí v Česku?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 31 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 7. 2007 11:15, Exekutor

Ok, to beru :-)

Zobrazit celé vlákno

+27
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 7. 2007 18:48, Jarin

Pokud se hlupaci bavi svou vlastni hlouposti, vy uz byste musel byt davno pocurany smichy.
Nechapu, co vas na me reakci tak podrazdilo, ze me musite hned urazet? Proste to co uvadi jezevec jako priklad z Britanie - ze "tisíce lidí splácejí hypotéky z boomu přelomu milénia, na baráky jejichž tržní hodnota je dnes podstatně nižší než když je kupovali", je proste nesmysl. Da se to jednoduse overit na http://www.nationwide .co.uk/hpi/historical .htm . Pokud vyberete v prostrednim dropdownu "UK House prices adjusted for inflation", uvidite graf, ktery jezevcovo tvrzeni vyvraci... o nicem jinem jsem tu nepolemizoval...

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (31 komentářů) příspěvků.

Hledá nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.