ČEZ navrhuje rekordní dividendu. Rozdělí 80 % zisku

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 11. 5. 2023 08:00 aktualizováno 11. 5. 2023 11:00
ČEZ navrhuje rekordní dividendu. Rozdělí 80 % zisku

Zdroj: ČEZ

Představenstvo ČEZ navrhuje vyplatit dividendu v rekordní výši 117 korun na akcii. Odpovídá to 80 procent zisku za rok 2022 – tedy už dříve avizovanému výplatnímu poměru.  

O výši dividendy definitivně rozhodne valná hromada 26. června. Její výši i termín výplaty může změnit stát jako většinový vlastník, který má prostřednictvím ministerstva financí přibližně 70% podíl (podle posledních dostupných informací). Ministerstvo dnes oznámilo, že na rozdíl od loňska nebude navrhovat vyšší dividendu.

„Mezi akcionáře by při schválení návrhu valnou hromadou bylo rozděleno téměř 63 miliard korun, pro majoritního akcionáře Českou republiku by to znamenalo příjem 44 miliard,“ upřesňuje Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

„S ohledem na mimořádná zdanění tržeb a zisků energetických firem předpokládáme, že Skupina ČEZ letos odvede českému státu na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby více než 100 miliard korun,“ zdůraznil Beneš letos v březnu po zveřejnění výsledků za rok 2022.

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) dosáhl 131,6 miliardy. „Historicky nejlepší výsledek byl tažen vysokými cenami energií na trzích,“ připomíná Timur Barotov, analytik společnosti BHS.

„Každou korunu z této částky využijeme ve prospěch občanů a firem,“ ujistil v březnu předseda vlády Petr Fiala. „Velká část peněz půjde na pomoc s vysokými cenami energií, které jsou důsledkem ruské invaze na Ukrajinu, díky mimořádným příjmům můžeme také rekordně investovat do výstavby silnic a dálnic nebo zvyšovat výdaje na obranu,“ dodal.

„Pokud by si stát na valné hromadě prosadil ještě výraznější výplatní poměr, například kolem 90 %, pak by to znamenalo dividendu v blízkosti 130 Kč na akcii. Za předpokladu vyplacení celého zisku by pak dividenda činila 146 Kč na akcii,“ upřesnil v březnu analytik Fio banky Jan Raška.

Loni (ze zisku roku 2021) vyplatil ČEZ dividendu ve výši 48 korun za akcii před zdaněním, předloni 52 korun. Dosud nejvyšší dividendu – 53 korun – vyplatil jen ze zisku roku 2009.

Návrh rozhodného dne ani výplatního dne zatím představenstvo nezveřejnilo.

Vývoj ceny akcie ČEZ

Zdroj: peníze.cz

Zdroj: Peníze.cz 

Chcete si splnit své sny? Investujte!

Do minuty vyhledáte nejvýhodnější investiční portfolia a přání vaše i vašich blízkých se začnou plnit. A nemusíte být profík.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

ČEZ oznámil výsledky a návrh dividendy, ovládne GasNet

21. 3. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČEZ oznámil výsledky a návrh dividendy, ovládne GasNet

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v roce 2023 klesl na 29,6 miliardy korun, přesto byl druhý nejvyšší za posledních deset let. Vyšší byl jen v roce 2022, kdy dosáhl rekordních 80,7... celý článek

Kofola bude vařit pivo. Koupi pivovarů schválily úřady

11. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

Kofola bude vařit pivo. Koupi pivovarů schválily úřady

Společnost Kofola ČeskoSlovensko dokončila nákup většinového podílu ve společnosti Pivovary CZ Group, pod kterou spadají značky Holba, Zubr a Litovel. Stalo se to krátce po té, co akvizici... celý článek

Podílovým fondům se daří. Akcie jedou na vlně technologií

8. 3. 2024 | Martin Mašát | 1 komentář

Podílovým fondům se daří. Akcie jedou na vlně technologií

Zatímco akciím pomáhá až nekritická víra v budoucnost umělé inteligence, ceny dluhopisů poslalo nahoru rozhodnutí České národní banky.

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

16. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 7 komentářů

O novinku ve spoření na důchod je zájem. DIP nabízí už 15 firem

První investiční společnosti a banky spouštějí nový dlouhodobý investiční produkt s daňovou výhodou. Říkají, že poplatky nebudou vyšší než u standardní nabídky investic, případně budou... celý článek

Partners Financial Services