Strach na trzích? Šance nakoupit akcie se slevou

Martin Mašát | rubrika: Komentář | 27. 4. 2020 | 9 komentářů
Lidé zapomínají na všechno ošklivé. Kdo si ještě pamatuje padesátiprocentní poklesy cen akcií v letech 2002 a 2008? Leckoho pak překvapí, že akcie můžou čas od času padat.
Strach na trzích? Šance nakoupit akcie se slevou

Zdroj: Shutterstock

Než se dostaneme k aktuální turbulenci způsobené šířením koronaviru, připomenu ještě pokles cen akcií před rokem o skoro 20 procent. Málokdo si na tuto korekci po investičně úspěšném roce 2019 vzpomene. Dlouhodobé investice se musí opravdu hodnotit z pohledu několika let a krátkodobé výkyvy ignorovat, případně využít k úpravám strategie.

Pro současnou volatilitu platí to, co vždycky: jedná se o souhrn několika faktorů, které spustily výprodej. Hlavní viník je letos evidentní a zcela naplňuje definici takzvané černé labutě. Tedy události, kterou nikdo nečeká a která má neblahý vliv na cenu aktiv. Ceny akcií spadly za měsíc o třetinu. A byl to teprve začátek dalšího sešupu.

O autorovi

Martin Mašát

Martin Mašát vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst). Pracoval v ING Investment Management. Dnes portfoliomanažer v Partners investiční společnosti.

Za výprodejem stál logický argument, že pokud onemocní mnoho lidí, ovlivní to výkonnost ekonomiky. Razantní akce států nevedou jen k mírnému zpomalení ekonomiky, ale k úplnému zastavení pohybu lidí a přerušení obchodních cest. To pro ziskovost firem není dobrá zpráva, vlastně jde už o jejich přežití. Dostali jsme se do extrémního stavu, kdy si kvůli ochraně života za jakoukoli cenu totálně rozvracíme ekonomiku, a to může způsobit násobně větší problémy.

Olej do ohně

Politici se jako obvykle snaží zvýšit svůj volební potenciál. Potvrdilo se to v Číně, kde váhali s počáteční protiakcí, až bylo pozdě, nebo v Íránu, kde tutlali skutečný stav tak dlouho, až se nakazili i poslanci. Podobně to dopadlo při finanční krizi z let 2008 a 2009, která skončila nárůstem regulace finančního sektoru. Ten svým způsoben jen přežívá a v případě větších turbulencí se kvůli sešněrovaným rukám nemůže ani hnout. Každou turbulenci si tak pěkně užije až do dna.

Co v případě náhlých poklesů se svým portfoliem dělat? Nic, protože se vždycky bude jednat o dočasný fenomén, momentální výkyv dlouhodobých investic. I v současném marastu jsou ceny akcií stále mnohem výš než před turbulencemi v letech 2012, 2008 či 2000.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Riziko se nemění

Pokud investor poklesem vážně trpí, znamená to, že jeho investice nejsou ideálně rozmístěny, respektive diverzifikovány. Pravděpodobně investuje mnohem rizikověji, než by správně měl. Třeba kvůli vysokým slibům výnosů, což se v poslední době hodně děje u investic do prašivých dluhopisů nebo kvůli víře v nepřetržitý růst cen akcií.

Dalším důvodem, proč chce najednou investor vybrat své investice (často ve ztrátě), bývá změna jeho rizikového profilu – většinou směrem ke konzervativnějšímu. Může ho k tomu vést náhlý výdaj či přiznání si rizik spojených s jednotlivými investicemi.

Co pak? V těchto případech nezbývá nic jiného než přizpůsobit dlouhodobou strategii novému rizikovému profilu. Pozor: kolik jste ochotni akceptovat rizika, respektive kolísání hodnoty aktiv, je mnohem důležitější, než jaký očekáváte výnos.

Standardní (nevystresovaní) investoři můžou být v klidu a za levnější ceny případně zvýšit váhu rizikovějších investic. „Slevy“ přes třicet procent bývají u globálně diverzifikovaných investic vzácné a objevují se v průměru jednou za deset let.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst).... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+24
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 9 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

27. 4. 2020 9:33, Jiří

Jé, a na to přišli až teď, když ceny začínají zase pozvolna růst? Ale já je chápu, nejdřív sami nakoupíme v největším propadu, a pak o tom napíšeme těm ostatním...

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (9 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

16. 6. 2021 | Petr Kučera

O2 vyplatí 21 korun na akcii. Potvrzeno

Valná hromada telekomunikační společnosti O2 ze společnosti PPF odsouhlasila návrh představenstva ohledně dividendy. Za standardní akcii vyplatí celkem 21 korun před zdaněním.

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 44 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Na pražskou burzu míří výrobce příslušenství k mobilům

11. 6. 2021 | Petr Kučera

Na pražskou burzu míří výrobce příslušenství k mobilům

Společnost Recall, výrobce mobilního příslušenství značky Fixed, chce v letošním roce vstoupit na trh Start pražské burzy. Ráda by vybrala 45 milionů korun na rozvoj nových produktů... celý článek

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

9. 6. 2021 | Martin Mašát | 2 komentáře

Evropské akcie teď rostou víc než americké, ukazuje index fondů

Růst hodnot podílových fondů v květnu oproti předchozím měsícům zpomalil. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohybuje. Zatímco americké akcie... celý článek

Pražská burza je nejvýš za posledních deset let

7. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Pražská burza je nejvýš za posledních deset let

Index pražské burzy PX se během dnešního obchodování dostal na nejvyšší hodnoty za posledních téměř deset let. Přes 1180 bodů měl naposledy v červenci roku 2011, oznámila Burza cenných... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.