Válečné úspěchy táhnou trhy vzhůru

David Petráček | 7. 4. 2003
Válečné úspěchy táhnou trhy vzhůru
Na válečné úspěchy spojeneckých vojsk reagovaly akciové trhy růstem, i když byl optimismus investorů zkalen špatnými makroekonomickými zprávami.

Spojené státy

Wall Street v pondělí oslabila počtvrté v řadě. Hlavními důvody byly opět obavy z dlouhé války s Irákem a také horší než očekávaná makroekonomická data. Chicago PMI výrazně zaostal za očekáváním trhu, když se propadl na 48,4 z 54,9 v únoru, což představuje první pokles za posledních pět měsíců. Nejaktivněji se obchodovaly akcie Altria, která padala tažena obavami z bankrotu její divize Philip Morris USA (profil, názory). Ten uvedl, že není schopen zaplatit 12 mld. USD, aby se mohl odvolat proti pokutě ve výši 10 mld. USD, kterou jí udělil soud. Intel (profil, názory) reagoval poklesem na propad únorových tržeb za čipy o 3,3%. Sledovány byly také události okolo American Airlines, která se snaží s odbory uzavřít dohodu o mzdách, která by společnosti ušetřila 1,8 mld. USD a odvrátila nebezpečí bankrotu.

Americké akcie v úterý posílily, když se investoři příliš nepozastavovali nad nečekaně slabými makročísly (index Institutu řízení dodávek zaznamenal v březnu pokles na 46,2 procent z únorových 50,5 procent) a namísto toho se věnovali předpokladům, že válka v Iráku nabere lepší směr pro spojenecká vojska. Povzbuzující zprávy od American Airlines, kterým se podařilo jen těsně vyhnout úpadku, a dalších amerických korporací také přispěly k podpoře trhu. Tahounem růstu úterního obchodování byly akcie SBC Communications (profil, názory), Citigroup (profil, názory), Honeywell (profil, názory) a General Electric (profil, názory). Naopak pokles zaznamenaly akcie Altria Group, McDonald's (profil, názory) a Coca-Cola (profil, názory).

Americké akcie zaznamenaly ve středu výrazný růst, když se s postupem spojeneckých vojsk na Bagdád zvyšovaly i naděje investorů, že vítězství Spojených států ve válce s Irákem je na dosah. Investoři vyjádřili svůj optimismus ohledně současného vývoje válečné operace výrazným růstem napříč celým spektrem oborů. Pozadu zůstaly pouze zlato, těžba ropy a zbrojní průmysl. Seznamu posilujících titulů kralovaly akcie Intel (profil, názory), Microsoft (profil, názory), Altria Group a J.P. Morgan (profil, názory). V červených číslech zakončily obchodování akcie AT&T (profil, názory) a Johnson & Johnson (profil, názory).

Wall Street ve čtvrtek po celý den hledala směr a nakonec skončila mírně v mínusu. Pozitivní zprávy z irácké fronty byly zastíněny horšími makroekonomickými údaji i podnikovými zprávami. ISM index za sektor služeb se propadl na 47,9 z únorových 53,9. Počet nově nezaměstnaných dosáhl nejvyšší hodnoty za poslední rok (445 tisíc). Ve čtvrtek se nedařilo hlavně akciím telekomunikačních společností v reakci na zhoršení investičního doporučení. AT&T (profil, názory) a SBC Communications (profil, názory) propadly. Dell Computer (profil, názory) zpevnil poté co ponechal beze změny očekávání na první čtvrtletí 2003. Své předchozí ztráty mírně zkorigovaly akcie Altria Group.

Americké kapitálové trhy v pátek na začátku obchodování stoupaly. Důvodem růstu byly pozitivní zprávy o postupu spojeneckých vojsk v Iráku. Investoři tak ignorovali zprávy z trhu práce. V březnu přišla americká ekonomika o 108 tisíc pracovních míst, což je třikrát více, než se očekávalo. Pozitivní zpráva pro letecký sektor přišla z Kongresu, kde schválili částku ve výši tří miliard na pomoc skomírajícímu odvětví.

Evropa

Evropské akcie byly v pondělí taženy dolů akciemi pojišťoven a technologií. Výrazně opět propadaly akcie Munich Re, jelikož se investoři opět obávali, že společnost bude muset vydat nové akcie aby posílila svůj kapitál. Technologický sektor srazila zpráva, že prodeje čipů v únory poklesly o 3,3 procenta. Nedařilo se hlavně Philips Electronics (profil, názory), Infineon (profil, názory), STMicroelectronics (profil, názory) a ASML (profil, názory). Evropské akcie v úterý korigovaly své ztráty z předchozích dní. Nejvíce se dařilo akciím pojišťoven (Munich Re, Allianz), které právě během předchozího obchodování táhly trh dolů. Dařilo se i švýcarské farmaceutické společnosti Roche, která oznámila, že očekává dvouciferný růst tržeb. Naopak, nedařilo se výrobcům luxusního zboží jako je LVMH a Burberry.

Ve středu si evropské trhy připsaly vysoké přírůstky. Důvodem bylo stejně jako v USA přesvědčení, že válka v Zálivu brzy skončí. Podobně v Evropě rostly i ceny akcií aerolinek. Dobrá březnová čísla o prodeji evropských automobilů v USA poslala akcie automobilek nahoru. Evropské akciové indexy ve čtvrtek po celý den zpevňovaly. Nicméně smíšený vývoj na Wall Street jejich zisky zredukoval. Zprávy o rychlém postupu spojeneckých vojsk směrem k Bagdádu podpořily pozitivní náladu na trhu. Rostly akcie společností Ahold (profil, názory) a Beiersdorf. Naopak pokles zaznamenaly akcie AstraZeneca (profil, názory) a Orange (profil, názory). Evropské kapitálové trhy byly v pátek pozitivně ovlivněny zprávami z Iráku a vývojem v USA. V Evropě posilovaly akcie Bayer, který v USA vyhrál již druhou žalobu za používání problémového léku Baycol. Opět se dařilo akciím pojišťoven. Naopak ztrácely technologie (SAP, STMicroelectronics).

Náš tip: Chcete-li zjistit o kterékoliv z akcií či indexů další informace, klikněte na link nazvaný profil za jménem akcie. Na kartě akcie či indexu najdete základní fundamentální údaje o společnosti, po kliknutí na záložku Historie si můžete projít historické kursy. Pod záložkou Grafy najdete osm zajímavých grafů. Kliknete-li si v záhlaví profilu akcie na link Žebříčky, zjistíte, jak si daná akcie vede v porovnání se svými konkurenty. A samozřejmě se nezapomeňte s dalšími čtenáři podělit o své názory na vybraný cenný papír!

Základní přehled o vývoji trhů přinášejí jejich indexy. Podívejte se, jak se dařilo:

  • americkému indexu Dow Jones
  • technologickému indexu NASDAQ
  • německému indexu DAX
  • českému indexu PX-50

Informace o dalších trzích zjistíte pomocí více než pěti desítek dalších indexů.

Pokud nevíte, z čeho se určitý index skládá, podívejte se na stránky s popisem indexů.

Mnoho dalších informací najdete také v naší sekci Akcie!

Autor pracuje ve společnosti ABN AMRO Asset Management.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

20. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Češi řekli, proč neinvestují. Na prvním místě je strach

Strach z podvodu a ze ztráty peněz jsou nejčastějšími důvody, proč Češi neinvestují. Až za nimi je nedostatek peněz. Ukázal to průzkum agentury Perfect Crowd na reprezentativním vzorku... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Komerční banka překvapila štědrou dividendou, akcionářů přibývá

Představenstvo Komerční banky navrhuje vyplatit držitelům akcií Komerční banky dividendu výši 82,66 Kč na akcii před zdaněním.

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

6. 2. 2024 | Martin Mašát

Podílové fondy v zeleném. Investoři čekají další růst

Inflace ve světě klesá, centrální banky sníží převysoké úrokové sazby a aspoň americká ekonomika hrubě produkuje. Investorům to k dobré náladě stačí a cenné papíry jsou stále cennější:... celý článek

Creditas spouští aplikaci pro jednoduché investice. Cílí na masy

2. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Creditas spouští aplikaci pro jednoduché investice. Cílí na masy

Skupina Creditas má novou aplikaci pro zájemce o investování na světových trzích. „Aplikace Max Invest stojí na co největší jednoduchosti a srozumitelnosti,“ říká manažerka projektu... celý článek

Partners Financial Services