Správce dědictví

Dědické řízení může trvat delší dobu, a to zejména, když je vícero dědiců a zůstavitel zanechal různorodý majetek a dluhy. Po tuto dobu je nutné zajistit základní ochranu majetkových hodnot náležejících do dědictví. Zákon proto zavádí institut tzv. správce dědictví. Správce dědictví nefiguruje povinně ve všech dědických řízeních. Kdo má být správcem dědictví, může stanovit buď zůstavitel, nebo teprve soud v průběhu dědického řízení.

Úlohou správce dědictví je až do skončení projednávání dědictví soudem spravovat dědictví, aby se předešlo případným majetkovým újmám způsobeným přechodným stavem, kdy není soudně přesně stanoveno, komu co z dědictví připadá. Dokud správce dědictví vykonává svou funkci, nemohou dědici s majetkem náležejícím do dědictví nakládat. Správce dědictví vykonává svou funkci úplatně. Odměnu správci a náhradu jeho hotových výdajů (určují se dle vyhlášky ministerstva spravedlnosti) jsou povinni uhradit dědici, a to podle poměru svých dědických podílů.

Správce dědictví při výkonu své funkce vykonává práva a plní povinnosti, které předtím náležely zůstaviteli. Např. správce dědictví, který je oprávněn spravovat běžný účet zemřelého majitele účtu, má práva a povinnosti majitele účtu a banka se musí řídit jeho příkazy. Pokud správce dědictví činí úkony v rámci obvyklého hospodaření s majetkem, nepotřebuje k tomu souhlas dalších osob. Pokud však úkon tento rámec přesahuje, pak je k němu nutný jak souhlas soudu, tak nadpoloviční většiny dědiců.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services